Znajdź swoje miejsce i poczuj wolność!

by Psychologia PL0 comments

Zastanawialiście się kiedyś, z jakiej przyczyny ludzie są niezadowoleni ze swojego życia i dlaczego czują ciągły natłok i przytłoczenie?

ZAGADKA

Wyobraź sobie sytuację, że jesteś zamknięty w małym mieszkanku. Podzielone jest ono na jeden mały pokój , kuchnię i łazienkę. Mieszkanie jest w pełni opłacone z dostępem do wody i prądu. Dodatkowo dostajesz miesięcznie określoną ilość pieniędzy, która jest w pełni wystarczająca do kupowania pożywienia i potrzebnych rzeczy do codziennego życia. Do mieszkania możesz zapraszać kogo chcesz i robić wszystko bez ograniczeń.

Jest jeden drobny haczyk: Nie możesz z niego wychodzić.

Teraz pora na pytanie: Czego Ci brakuje?

Każdy z nas jest w pewnym stopniu indywidualistą.

Różnica polega na tym, że jeden w większym, a drugi w mniejszym. Już jako małe dziecko, większość z nas nauczona została tego, że samemu kładziemy się spać, samemu jemy jedzenie i samemu chodzimy. Nasi rodzice uczyli nas, jak wykonywać te czynności, ale po ich nabyciu zaczęliśmy samemu je realizować.

Dlaczego tak się stało?

Aby wykształcił się w nas indywidualizm, który jest cechą niezbędną do życia.

Gdyby nie on, nie bylibyśmy w stanie zrobić czegokolwiek samemu, a co za tym idzie:

brak poczucia wolności.

 

Czego człowiek potrzebuje aby w pełni czuć swoją wolność?

Wolność to możliwość robienia wszystkiego: począwszy od podejmowania decyzji, podróżowania, zmieniania miejsca zamieszkania, zmieniania pracy i rozwijania się- skończywszy na realizowaniu swoich marzeń i potrzeb. Aby móc realizować wymienione wyżej przykłady potrzebny jest ogrom miejsca czyli…

PRZESTRZEŃ

To jest odpowiedź zagadki.

 

Kto z nas nie ma ochoty czasem głośno krzyczeć po ciężkim dniu?

Kto z nas nie ma ochoty czasem pobyć w całkowitej ciszy samemu?

Kto z nas nie ma ochoty czasem na gorącą kąpiel i relaks?

Kto z nas nie ma ochoty czasem włączyć głośno muzyki?

Właśnie dlatego przestrzeń jest bardzo ważna.

Pozwala nam ona na wolność zachowań i czynności bez poczucia ograniczenia.

Chcemy pokrzyczeć?

Krzyczymy.

Chcemy głośno muzykę?

Włączamy.

Mając dużą przestrzeń możemy się realizować i czuć swobodnie nie zważając na innych.

Drugą bardzo istotną sprawą jest brak przytłoczenia.

My ludzie, jako indywidualiści potrzebujemy samotności tzn. spędzenia czasu z samym sobą. Jeśli go nie mamy, to nie dość, że czujemy się źle, wpływa to negatywnie na nasze najbliższe relacje.

Kilka lat temu poznałam dziewczynę szaleńczo zakochaną w swoim chłopaku. Chcieli jak najszybciej razem zamieszkać i wspólnie żyć. Szkoła się skończyła i nadszedł czas na studia dlatego postanowili razem wyjechać i zamieszkać. Przeprowadzili się do Wrocławia i wspólnie wynajęli mieszkanie jednopokojowe aby zmniejszyć koszty miesięczne.

Jak myślicie: była to dobra decyzja zamieszkać ze sobą na trzy lata w małej kawalerce?

Powiem tyle:

To była jedna z najgorszych decyzji w ich życiu. Zniszczyli swój związek przez brak prywatnej przestrzeni. Już nie są razem, a dziewczyna która kiedyś zabójczo kochała swojego chłopaka wypowiedziała takie słowa:

“Zniszczyliśmy się. Ja jego, a on mnie. Wiesz, ja wieczorem chciałam pooglądać film, on chciał poczytać książkę. Kłóciliśmy się non stop. Nie było dwóch pomieszczeń dlatego nie byliśmy w stanie się dogadać.

Męczyło mnie to, że nie miałam ani chwili swobody. Nie mogłam posiedzieć sama, kiedy tego potrzebowałam i nie umiałam się zrelaksować. Pojawił się taki natłok, że nie wytrzymaliśmy.

 

 

JESTEŚ WOLNYM CZŁOWIEKIEM

TWORZYSZ SWOJĄ PRZESTRZEŃ

STWÓRZ JĄ JESZCZE WIĘKSZĄ

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *