Zmień perspektywę widzenia czyli dowiedz się kim jesteś.

by Psychologia PL0 comments

Patrzymy, ale nie widzimy

Słuchamy, ale nie słyszymy

Dotykamy, ale nie czujemy

Spotykasz nowego człowieka. Nie znasz go i nie wiesz, jaki jest i czego możesz się po nim spodziewać. Zaczynacie rozmowę i zagłębiasz się powoli w jego osobę. Póki co wiesz niewiele, tyle ile zdążył ci on powiedzieć.

Zastanawiasz się, co z tego jest prawdą, a co podkoloryzowaniem prawdy. Wiesz tyle, że dowiesz się w odpowiednim czasie, kiedy poznacie się lepiej i bliżej, ale czy to nie będzie za późno?

Wiecie jaki jest największy powód nieudanych związków?

Brak dopasowania i poznania się.

Ludzie nie poświęcają odpowiedniej ilości czasu na rozmowę dlatego też nie znają się wystarczająco, a podejmują decyzję o byciu razem, w związku. Za poprawną komunikacją idą także inne kwestie, takie jak potrzeby drugiej osoby. Począwszy od potrzeb emocjonalnych do bliskości, wsparcia i szacunku.

A co z komunikatami “między słowami”?

Tutaj zaczyna się robić bardzo ciekawie.

Każdy z nas wypowiada bardzo dużą ilość słów dziennie. Niektóre z nich są nieprzemyślane i pochopne, a inne adekwatne do sytuacji i objęte działaniem siedzących w nas emocji. Podczas ich wypowiadania nasza twarz oddziałuje i zmienia się. Nasze ciało także układa się w określony sposób. Czasami nasza mimika i ciało jest spójne z naszymi wypowiedzianymi i myślami, a czasami jest całkiem przeciwnie.

Powiem wam coś bardzo istotnego, to co ludzie mówią nie świadczy o tym co jest prawdą i o czym naprawdę myślą. Nasz głos jest tylko falą dźwiękową wydobywaną z naszej krtani poprzez poruszające się struny głosowe. To tyle.

A nasza emocjonalność to zupełnie odrębny temat, który może być w naszym dźwięku zawarty, bądź nie. Tutaj dużo nam pozwoli określić człowieka nie to co słyszymy, ale to co widzimy.

W jaki sposób jego twarz wyraża wypowiedziane słowa, jak pracuje jego ciało. To czy człowiek ten jest zdenerwowany, czy pocą mu się dłonie, czy w jego głosie słychać drżenie. Te wszystkie czynniki skłaniać nas mogą do refleksji i bliższego poznania drugiej osoby.

Zmiana perspektywy widzenia czyli o co tak naprawdę chodzi?

Zapomnijmy o mowie, a skupmy się teraz na czynach. Zastanów się co robisz kiedy się denerwujesz? Jak w tym stanie twój organizm funkcjonuje i czy masz szereg zachowań, które mógłbyś przypasować względem tej emocji?

Mogą to być odczuwalne zmiany temperatury, poczucie paraliżu w ciele, mocne uderzenia serca bądź łamanie się głosu.

Mogą być to zupełnie inne elementy, które są przyczyną owych zmian. Załóżmy, że podczas bycia w napięciu mocno pocą ci się ręce, a zawsze kiedy tak się dzieje zaczynasz ocierać je o swoje spodnie. Być może nie zwracasz na to uwagi i nigdy tego nie zakodowałeś. Jeśli tak jest, to przyjrzyj się sobie podczas takiego stanu i zwróć uwagę na takie drobne gesty. Powyżej wymieniłam tylko przykłady, których jest dużo więcej.

Teraz wyobraź sobie szczęście. Jak wtedy się zachowujesz i reagujesz? Jak twój organizm wyraża zadowolenie? Jeśli znalazłeś już kilka reakcji twojego organizmu na poszczególne emocje, możesz domniemać, że druga osoba, koleżanka, chłopak, narzeczony czy też mąż mogą mieć je podobne. A czyny? Zastanawiałeś się kiedyś jak dużo dowiesz się o drugim człowieku otwierając szerokość widzenia na niego.

Widząc coś, na czym wcześniej się nie skupiałeś i na co nie zwracałeś uwagi. To właśnie czyny czyli czynności które wykonujemy na przestrzeni swojego życia, mogą nam dużo więcej powiedzieć o nas samych, jak i o innych osobach.

Tutaj zaprezentuje przykład, który opowiedział mi pewien mężczyzna przeprowadzający rozmowy kwalifikacyjne w swojej firmie:

Szukałem pracownika i znalazłem kilka kandydatów. Jednym z nich była młoda dziewczyna, której CV zainspirowało mnie do przyjrzenia się jej bliżej. Z dokumentu wynikało, że jest wszechstronnie uzdolniona. Wysoki poziom umiejętności pracy w pakiecie office, kilka ukończonych kursów dotyczących komunikacji i marketingu, zainteresowania psychologiczne i ukończone studia na kierunku zarządzanie. W zainteresowaniach wymienione zostały tańce, joga i sztuki relaksacji.

Pomyślałem, że znalazłem odpowiednią osobę, która idealnie wkomponuje się w kulturę mojej organizacji. Zaprosiłem ją zatem na rozmowę. Weszła do mojego biura i była bardzo zdenerwowana. Zauważyłem też dosyć mocne roztrzepanie. Dokumenty miała porozrzucane w torebce i nie potrafiła opanować swojego stresu.

Zacząłem się zastanawiać, jak osoba ćwicząca jogę, interesująca się psychologią i różnymi formami relaksacji nie potrafi opanować swojego bieżącego stanu zdenerwowania.

Zaczęliśmy rozmowę, zapytałem o wszystkie wymienione powyżej aspekty. Dziewczyna odpowiadała wymijająco, a ja zauważyłem, że przez całe nasze spotkanie siedziała ona zgarbiona. Dosyć bliska jest mi akurat joga i dziedziny psychologii ponieważ sam się tym interesuje, dlatego też zapytałem o to, kiedy ostatnio uprawiała jogę. Zapadła cisza. Po kilku minutach odpowiedziała, że jakiś czas temu.

Już wtedy dobrze wiedziałem, że dziewczyna nie ma bladego pojęcia o tej dziedzinie sportu, ale chciałem dowiedzieć się więcej o tym, co z CV jest prawdą, a co nie.

Miała pecha, że trafiła akurat na mnie (śmiech). Zapytałem o psychologię, skoro się interesuje poprosiłem ją aby wymieniła mi ostatnio przeczytaną książkę z tego zakresu. Odpowiedziała, że nie pamięta, ale czyta dużo krótkich artykułów w internecie. Późniejsza część sprawdzająca umiejętności offica pozwoliła mi jednogłośnie określić, że to nie kandydatka do mojej firmy. Podziękowałem i zakończyłem rozmowę.

Nie chodzi o kłamstwa ujęte w CV. Chodzi o sprawdzenie człowieka i zwracania uwagi na różne kwestie. Nie skupiajmy się tak mocno na słowach, zmieńmy perspektywę widzenia i zauważajmy, to czego inni nie widzą. Zwracajmy uwagę na detale, ale także na całokształt.

Obserwujmy szerzej i dokładniej.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *