Zamiana ról czyli męskie kobiety i damscy faceci

by Psychologia PL0 comments

Zauważyliście, że w dzisiejszych czasach dosyć często wspomina się o zamianie ról?

A co to właściwie oznacza?

Kobiety i mężczyźni od pokoleń są kategoryzowani, ze względu na płcie. Sugeruje się im zupełnie odrębne obowiązki i przypisuje im się różniące się cechy, określające ich osobę.

Kobiety to te delikatne, subtelne i wrażliwe.

Mężczyźni to ci waleczni, odpowiedzialni i stanowczy.

. . .

Ale czy w dalszym ciągu cechy te można przypisać płci?

Czy bardziej pojedynczej jednostce, która nie warunkuje się płcią?

Zastanówmy się nad rodziną i obowiązkami, które trzeba wypełnić z racji jej bytu. Pojawiają się dzieci, które wymagają ogromnego poświęcenia i czasu. Dochodzi do tego kwestia zarobków bo aby móc zdrowo funkcjonować i spełniać się zarówno w roli odpowiedzialnych rodziców, jak i czysto rozrywkowo, pieniądze stanowią niezbędny czynnik.

Tutaj pojawia się konflikt, bo coraz więcej kobiet chciałoby odnosić sukcesy zawodowe.

Teraz pytanie jak pogodzić te dwa główne obszary życia czyli wychowywanie dziecka i możliwość pracy podczas pierwszych kilku lat, gdy dziecko potrzebuje stałej opieki?

Część osób odpowie wam, że można zatrudnić nianię bądź przekazywać dzieci pod opiekę ich dziadków w momencie pracy. Wydaje mi się, że to błędne rozumowanie wychowywania dzieci. Dziecko będąc małe potrzebuje mamy i chcąc się na nie decydować trzeba mieć tego świadomość. Ojciec, babcia, dziadek, czy też niania nie są w stanie zastąpić matki, a jeżeli już tak się stanie dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo. I co najważniejsze? Nie będziesz świadkiem jego rozwoju i nauki.

A co z ojcem?

Czy ojciec w ogólne nie powinien interesować się dzieckiem?

Oczywiście, że powinien, ale ktoś musi pracować. A jeśli, jak wcześniej pisałam, matka powinna spędzać najwięcej czasu ze swoim maluszkiem, ojciec jest postawiony w roli zarobkowej, która zresztą jest dla niego odpowiednia i satysfakcjonująca.

Mężczyźni od lat taki schemat w swoich głowach utrzymują i odpowiada im on- Kobieta zajmuje się domem i dziećmi, a on sam pracuje na nich. Oczywiście nie można brać tego jako pewnik ponieważ ludzie są różni i na pewno znajdą się też tacy mężczyźni, których nie ciągnie do pracy, którzy wolą domowe obowiązki.

Takich natomiast facetów jest mniejszość, ale nie powiedziałabym tego o paniach. Jest duża część kobiet, które poświęcają się pracy i odnoszeniu sukcesów zawodowych. Nic w tym nie ma złego, dopóki nie zdecydują się one na macierzyństwo, co wynika z pochopności podejmowania decyzji.

Chcesz odnieść sukces?

Chcesz zarabiać dużo pieniędzy?

Chcesz podróżować po świecie i bawić się?

To po co ci są dzieci. Ludzie za bardzo czują presję otoczenia, która nakładania ich do podejmowania nietrafnych i nieprzemyślanych decyzji, a dziecko to nie zabawka. Dziecko wymaga czasu, poświęcenia, energii i motywacji do wychowywania.

Trzeba postawić na jeden priorytet w życiu, odrzucając od siebie pozostałe, które schodzą na boczny plan. Jeśli nie umiesz zrezygnować z kariery, z własnych przyjemności i zabawy, być może nie jesteś odpowiednio dojrzały na bycie rodzicem.

Zastanów się nad tym i pamiętaj, że nie każdy człowiek musi mieć potomstwo ponieważ to nie jest zabawa, tylko ogromna odpowiedzialność.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *