W poszukiwaniu motywacji: 6 kroków, jak odnaleźć energię do działania.

by Psychologia PL0 comments

Zastanawiasz się, co zrobić aby każdego dnia budzić się z rozpierającą energią?
Zauważasz, że w okresach jesienno – zimowych Twoja motywacja zdecydowanie spada?
Chcesz działać i odnosić sukcesy, ale nie potrafisz się do tego zabrać?

Motywacja to stan gotowości do działania, który jest m.in. zależny od naszego nastawienia i emocji. Oprócz tych dwóch czynników wpływ ma także kondycja naszego organizmu. Każde zaburzenie zdrowotne może wpływać na poziom naszej energii, a co za tym idzie, motywacji.

Jeśli chcesz zyskać „drugie życie” i emanować wigorem każdego dnia, poznaj 5 kroków na odnalezienie motywacji i energii do działania.

1. Znajdź wewnętrzny spokój i wycisz swój organizm.

Wbrew temu, co się wydaje, poukładanie wszystkich spraw w głowie i umiejętność odcięcia się od wiru informacji to kluczowa umiejętność, aby odzyskać motywację do działania.

Nasz organizm zawsze działa w sposób kompatybilny tzn. jeśli pozwolisz mu na wypoczynek i relaks, on wzbogaci Cię o energię i moc do działania. Wszystko to dzieje się za sprawą neuroprzekaźników, które regulują nasze wewnętrzne procesy i powodują przypływy/odpływy energii.

Chcąc dowiedzieć się więcej: https://moodandread.com/rola-dopaminy-i-serotoniny-w-zyciu-codziennym-czym-sa-neuroprzekazniki/

2. Nie rób nic na siłę

Jeśli nie masz ochoty na trening, spotkanie z przyjaciółmi, pracę czy naukę – odpuść. Robienie czegokolwiek na siłę wprowadza w poczucie zmarnowania i frustracji, a to odbiera nam motywację. W zamian weź ulubioną książkę lub serial – daj sobie czas na odpoczynek i przyjemność. Bez narzucenia presji i obowiązku zrobienia zadań w danym momencie, kolejnego dnia poczujemy przypływ siły i prawdopodobnie więcej chęci do działania.

*Jeśli sytuacja braku chęci na jakiekolwiek aktywności będzie utrzymywała się dłużej niż 2 tygodnie i wystąpią współinstniejące symptomy np. obniżony nastrój, problemy ze snem, problemy pokarmowe czy bóle brzucha/głowy – warto zgłosić się do psychologa. Mogą to być pierwsze oznaki depresji, których nie powinniśmy bagatelizować.

3. Pomyśl o swoim życiu

Zastanów się nad swoim życiem. Przypomnij sobie wszystkie dobre momenty z bliskiej i dalekiej przeszłość. Pomyśl o tym, co dzieje się teraz i zastanów się, jak będzie wyglądać przyszłość. Zwróć uwagę na swoje oczekiwania, postanowienia i plany. Zrób listę rzeczy, które chciałbyś zrobić w najbliższych miesiącach. Stworzenie listy pozwoli na zmierzenie się z własnymi marzeniami i celami. A co ważniejsze, spowoduje początek procesu działania!

*Badania udowadniają, że osoby które spisują swoje plany i cele na kartkach znacznie częściej je realizują. Dzieje się tak przez „efekt generacji” czyli zjawisko, w którym informacje są lepiej zapamiętane jeśli są generowane z własnego umysłu, niż np. przeczytane.

4.   Zacznij dzień od spaceru

Po wstaniu z łózka warto poruszyć się do przodu czyli iść na spacer. U ludzi i zwierząt występuje zjawisko, dzięki któremu kiedy wykonujemy ruch do przodu, obrazy wizualne przechodzą przez nasze oczy – czyli tzw. przepływ optyczny. Jeśli ktoś jest niewidomy lub widzi słabo to samo zjawisko występuje w układzie słuchowym – dźwięki przechodzą obok nas w tzw. przeływie słuchowym. Wejście w tryb poruszania się do przodu – doświadczenie przepływu wzrokowego ma potężny wpływ na nasz system nerwowy. Powoduje wyciszenie lub zmniejszenie ilości aktywności neuronalnej w strukturze mózgu “amygdala”  czyli ciało migdałowate. Ciało migdałowate ma swoją rolę w niepokoju, strachu i wykrywaniu zagrożeń. Jest częścią sieci w mózgu, która generuje uczucie strachu i niepokoju.

Ruch z rana, spacer, bieg, rower itp. odpowiada za wyciszenie ciała migdałowatego czyli zmniejszenie poziomu lęku. Obniżony poziom lęku przyczyni się do obniżenia poziomu stresu. Twój poziom motywacji nie będzie ograniczony przez własne emocje, co w konsekwencji sprawi pobudzenie i podwyższenie Twojej motywacji.

5. Bądź szczery!

Może Ci się wydawać to dziwne i niepowiązane z poziomem motywacji, a jednak Cię zaskoczę.

Szczerość stymuluje i reguluje kore przedczołową (odpowiada za opóźnioną gratyfikację, planowanie przyszłości i opowiadanie historii.) Kiedy opowiadamy prawdziwe historię stymulujemy naszą korę przedczołową  – kiedy ją stymulujemy jesteśmy w stanie stworzyć połączenia między korą przedczołową, a jądrem półleżącym – który jest ścieżką przyjemności i bólu.

Będąc szczerym staniemy się bardziej zadowoleni z życia, a tak jak już wcześniej pisałam, na naszą motywację w dużej mierze wpływają nasze emocje. Zadowolenie z życia sprawi, że wzrośnie nasze poczucie sprawczości, a wraz z nim motywacja.

6. Znajdź pasję, która Cię pochłonie

Jeśli masz coś, o czym myślisz od razu po przebudzeniu i kochasz to robić – JESTEŚ SZCZĘŚCIARZEM. Jeśli nie masz zajęcia, które sprawia Ci satysfakcję, pora to zmienić. Poszukaj, poczytaj i zainteresuj się różnymi aktywnościami. Wypróbuj kilka i wybierz tą, która najbardziej Ci się spodoba. Pamiętaj o tym, że nic na początku, podczas uczenia się, nie sprawia takiej samej przyjemności, jak po latach regularnych praktyk. Pasja to znalezienie czegoś interesującego i systematyczne praktykowanie tej czynności. Daj sobie czas i przestrzeń. Spróbuj nowych rzeczy. Wybierz jedną, najlepszą dla Ciebie i nie poddawaj się. Po latach podziękujesz samemu sobie. Obiecuje.

*Postęp w uczeniu się nowych rzeczy sprawia, że poziom motywacji wzrasta. Odnalezienie pasji dodaje +100 do motywacji w codziennym życiu. Pasja sprawia, że wiesz, po co żyjesz i czemu możesz się oddać. Pamiętaj, że każdy z nas ma całe życie aby znaleźć swoją pasję. Pasją może być czytanie, medytacja, modlitwa, sport, muzyka i wiele innych. Pasją może być każda czynność, która nie przyczynia się do samo destrukcji. Jeśli nie znalazłeś jeszcze swojej pasji, zacznij poszukiwania już dziś!

Motywacja to narzędzie, które wykorzystujemy każdego dnia, przez całe nasze życie. Naucz się z niego korzystać i podnosić swoją efektywność.
Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *