Sztuka kompromisów w związkach

by Psychologia PL0 comments

ONA

Mój partner nie potrafi odpuścić i z tego powodu ciągle się kłócimy i sprzeczamy. On zawsze ma rację i wszystko musi być, tak jak on sobie wymyślił.

Mam momentami dość bo też chciałabym mieć coś do powiedzenia i podejmować jakiekolwiek decyzje. Nie umiem z nim nawet porozmawiać bo za każdym razem kiedy poruszam temat, on twierdzi, że opowiadam bzdury i zwyczajnie przestaje mnie słuchać.

ON

Moja partnerka jest strasznie zaborcza i zwraca mi ciągle uwagę na moje zachowanie. Nie rozumiem tego bo ona zachowuje się podobnie do mnie, a ja zwrócić jej uwagi nie mogę bo zaczyna się awantura.

Zgadzam się z tym, że w podejmowaniu decyzji to ja góruje w związku, ale nic w tym nie jest dziwnego. Ona jest wiecznie niezdecydowana, a ja dużo bardziej konkretny. Zresztą chyba nie od dziś słyszymy, że kobiety jako ogół mają dużo większy problem z podejmowaniem decyzji niż mężczyźni.

Związek to, jak sama nazwa mówi, relacja dwóch osób, która wpływa na siebie wzajemnie i się uzupełnia budując całość. My sami decydujemy jak ma wyglądać nasze partnerstwo i na jakich zasadach będzie funkcjonowało.

Zanim jeszcze wejdziemy w pełną i rozwiniętą relacje warto zastanowić się, jakie elementy są dla nas istotne i jakie oczekiwania mamy względem naszego partnera. Niestety, większość z nas jest już w związkach i pewnie nigdy nie zastanawiała się nad tymi aspektami, tylko pochopnie i emocjonalnie podjęła decyzje o wspólnym życiu.

Nic straconego, w dalszym ciągu możecie o tym ze swoim partnerem porozmawiać i wspólnie ustalić fundamenty związku. Coraz częściej, patrząc na otaczające mnie relacje spotykam się z mocną zaborczością, i co ciekawe, częściej dotyczy to mężczyzn. To oni są zazdrośni i zaborczy o swoje partnerki przez co mocno je kontrolują i ograniczają.

Właśnie w tym momencie warto wspomnieć o głównym założeniu tego artykułu… czyli kompromisach.

Czym właściwie one są?

Jest to sztuka negocjacji i komunikacji, skupiająca się na znajdowaniu rozwiązań, które będą odpowiadały dwóm osobom w związku.

Można to określić jako znalezienie złotego środka dla relacji. Dlaczego są one takie istotne? Uczą one rozmowy, rozwiązywania problemów i porozumienia. Wymagają cierpliwości i spokoju, a ich efekty są zdumiewające.

Bardzo pozytywnie wpływają na związek ponieważ doprowadzają do sytuacji w której obie strony są zadowolone ze znalezionego rozwiązania.

Jak zacząć?

Usiądźcie wspólnie w wygodnym miejscu, z herbatą, kawą czy też sokiem. Zastanówcie się, co chcielibyście zmienić w swoim związku i wymieńcie się tymi spostrzeżeniami.

Razem zdecydujcie czy jesteście w stanie połączyć wasze odrębne inicjatywy i stworzyć z nich całość, czy na zmiennie będziecie stosować się do jednego i drugie pomysłu. Ważne jest to aby uszanować wypowiedź drugiej osoby i postarać się znaleźć rozwiązanie problemu. Tym właśnie jest sztuka kompromisów.

Nie myślimy tylko o sobie, ale skupiamy się na naszym partnerze i jego oczekiwaniom. On natomiast skupia się na naszym i dzięki temu dochodzimy do wspólnego punktu widzenia.

A co później?

Sztuka kompromisów pokaże!

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *