Odsłony miłości czyli dynamika uczuć na przestrzeni lat

by Psychologia PL0 comments

Miłość nie jedno ma imię”

Każdy inaczej ją odbiera.

Każdy inaczej ją traktuje.

Każdy inaczej ją przeżywa.

 

Miłość jest bardzo dziwnym uczuciem, właściwie ciężkim do wytłumaczenia. Jest ona niepowtarzalna ze względu na różnorodną naturę i emocję. Przecież wszyscy inaczej je wyrażamy i odbieramy. Jedna rzecz natomiast jest pewna: radykalna zmiana miłości w związku. Oznacza to, że wszystkie relacje ewoluują i się zmieniają, pytanie tylko czy na dobre, czy na złe. Wszystko to zależne jest od nas i od naszego nastawienia.

Składniki miłości:

  • intymność (wsparcie, zaufanie)

Mamy kontrole nad nią i możemy na nią wpływać. Posiada łagodny poziom dynamiki czyli łagodnie rośnie i łagodnie maleje.

Ludzie na tym etapie uczą się robić dobrze drugiej osobie. Nie wszystkim udaje się utrzymać intymność, po latach może ona spadać.

HORMONALNE PODŁOŻE INTYMNOŚCI TO OKSYTOCYNA CZYLI HORMON WIĘZI

Im większy jej poziom tym więcej zachowań wykazujących więź. Poziom wzrasta przy ufności. Wsparcie społeczne jest czynnikiem wpływającym na intymność. Wsparcie mężczyzny jest potrzebne kobiecie, aby utrzymać poziom intymności.

  • namiętność (pozytywne emocje, jak i negatywne)

Mamy kontrolę nad nią. Namiętność się pojawia, a później może zniknąć. Dzieje się to tak gwałtownie, że możemy stracić świadomość tego, że zupełnie wygasła.

HORMONALNE PODŁOŻE NAMIĘTNOŚCI TO DOPAMINA CZYLI HORMON SZCZĘŚCIA

Wpływa ona także na idealizację partnera ze względu na malejącą aktywność obszarów kory mózgowej, odpowiedzialnej za krytyczne myślenie.

IDEALIZACJA – korzystna dla ludzi. Po latach idealizacji partnera ludzie są bardziej zadowoleni ze swojej relacji. Dynamika tego procesu odbywa się na początku i końcu.

  • zobowiązanie (przynależność, wspólna odpowiedzialność, decyzyjność)

Tylko my decydujemy o naszych losach i określamy czego chcemy od życia, a czego nie. Będąc w związku z drugą osobą czujemy pewne zobowiązania, które wpływają na rozwój naszej relacji.

Jeśli już mamy opisane trzy elementy miłości, możemy opisać jej fazowy wymiar, który jest indywidualny dla każdej relacji.

 

FAZOWY MODEL MIŁOŚCI

  1. Namiętność (większość miłości na tym się kończy)
  2. Intymność ( pojawia się więź, bliskość, rozkosz)

DWIE PIERWSZE FAZY OPISUJE LITERATURA TRADYCYJNA, PÓŹNIEJ ZACZYNA SIĘ ŻYCIE

  • Miłość kompletna (etap dojrzałości związku, brak stabilności przez znikanie namiętności, świadomość, bliskość)
  • Miłość przyjacielska ( trwa tak długo, jak się udaje utrzymać przyjacielskie nastawienie. Spora część związków zatrzymuje się na tym etapie, a jeśli się on przekształca w złą stronę, to świadczy o tym, że miłość przechodzi na etap kolejny)
  • Związek pusty (jest samo zaangażowanie)
  • Rozpad (przy braku zaangażowania związek się całkowicie rozpada)

A na jakiej fazie miłości jesteś ty?

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *