Od muzyki do emocjonalności

by Psychologia PL0 comments

Byliście kiedyś na koncercie ukochanej kapeli muzycznej bądź solowego wokalisty?

Zauważyliście, że większość osób była podobna do was?

Czuliście się zapewne w takim miejscu bezpiecznie.

To wasz klimat muzyczny.

Porozmawiamy o muzyce.

Każdy z nas słucha różnych piosenek, różnych gatunków muzycznych, w różnej głośności i z różnym nastawieniem emocjonalnym do nich. Zauważyliście tendencje nastroju do słuchanej muzyki?

Zwróćcie uwagę na to, że kiedy czujemy się zrelaksowani i rozluźnieni mamy ochotę na zupełnie inne dźwięki niżeli przed wyjściem na imprezę.

Często słyszę od ludzi: “puśćmy jakieś imprezowe kawałki żeby nastawić się na imprezę”.

O czym to świadczy?

Ludzie słuchają zupełnie różnej muzyki w zależności od nastroju w jakim się znajdują.

Czy można zatem określić stan człowieka przyglądając się słuchanym przez niego gatunkom muzycznym?

Wydaje mi się, że jest to możliwe.

Podzielmy najpierw muzykę na dwie kategorię:

Emocjonalne odbieranie dźwięków melodii

Skupiamy się na rytmie, taktach, bitach oraz basach. To w muzyce jest dla nas najważniejsze i najbardziej poruszające.

Przeżywamy emocjonalnie sam, czysty dźwięk i czujemy go podczas odsłuchu.

Może dotyczyć to także wszelkich instrumentów muzycznych, które współgrają ze ścieżką podstawową bądź po prostu są same stosowane jako całość podkładu muzycznego.

Zmiany tonacji, szybkości oraz różnorodność dźwięków bezpośrednio wpływają na nasz stopień emocjonalności podczas słuchania muzyki.

Emocjonalne odbieranie emisji głosu

Skupiamy się na rytmie, tonie, czystości oraz przejściach głosu. Tutaj to właśnie on skupia naszą uwagę i jest odbierany jako kwestia pierwszorzędna. Głos może poruszyć, wzruszyć, powodować ciarki na skórze, ale nie u wszystkich osób.

Warto zatem zastanowić się nad tym, do której grupy odbiorców należysz i na czym skupiasz się mocniej wybierając utwory, których słuchasz.

Teraz jak już rozdzieliliśmy utwór na dwie odrębne części: melodie i emisję głosu, zatrzymajmy się na chwilę przy tekście piosenki.

Słuchasz piosenek po angielsku?

Słuchasz piosenek latynoskich po hiszpańsku?

Słuchasz może piosenek po rusku bądź polsku?

Zapewne w twoim repertuarze znajduje się cała gama różnych języków.

To odpowiedz sobie teraz na pytanie, czy ten tekst ma dla ciebie jakiekolwiek znaczenie i czy skupiasz się na nim?

Sama osobiście nie skupiam się za bardzo na danym tekście piosenek i ani go nie analizuje, ani nie tłumaczę jeżeli jest w języku obcym, którego nie znam. Ja jestem jedna, a nas wszystkich jest miliony, dlatego chciałabym się dowiedzieć jak jest z wami.

Jestem ekstrawertyczką. Lubię rock, country latino i jazz. Wiem, w jakim nastroju słucham danych gatunków muzycznych i uważam, że to czego słucham przekłada się na moją osobę.

Wydaje mi się, że patrząc na mnie bylibyście w stanie przypisać określone gatunki muzyczne do mojej osoby. Patrząc na mój charakter, styl ubioru, styl bycia i emocjonalność. Uważam, że da się zrobić to z każdym człowiekiem i chciałabym wam w tym pomóc.

Jest to ciekawa umiejętność bo możemy poznać ludzi i zagłębić się w ich emocjonalność, być może łatwiej do nich dojść i zrozumieć ich, właśnie poprzez analizę słuchanej przez nich muzyki.

Możecie też dojść poprzez to do samych siebie i zatrzymać się na tym etapie. Możecie ocenić swój stan psychiczny i emocjonalny poprzez zwrócenie uwagi na muzykę i dostosowanie do niej swojego nastroju, w którym aktualnie jesteście. Być może bez braku jego świadomości.

Stańmy się wszyscy bardziej świadomi swoich emocji. Być może nabierzesz tej świadomości poprzez właśnie taką, a nie inna analizę.

. . .

W tym celu zapraszam wszystkich zainteresowanych do wypełnienia ankiety, która będzie opierała się na tym artykule.

Wypełnicie kilkanaście prostych pytań i być może dzięki nim nabierzecie właśnie tej świadomości o której wcześniej pisałam.

Ankieta jest anonimowa, a jej wyniki będą przeanalizowane i zaprezentowane wkrótce. Stawajmy się coraz bardziej świadomi siebie i swojej emocjonalności.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *