Każdy człowiek ma określone nawyki, które stosuje w przeciągu życia i identyfikuje się z nimi.
Nie są one stałą, ponieważ w każdym momencie mogą przejść transformację i diametralnie się zmienić.
Warto podkreślić, że 40% czynności, które wykonujemy, zależne jest od naszych nawyków.
Thomas C. Corley to znany autor wielu książek. My zwrócimy i przyjrzymy się bliżej tylko jednej z nich, dotyczącej satysfakcji z życia związanej ze statusem materialnym czyli “Can money buy happiness?”.
Autor przez okres 5 lat studiował życie bogatych i biednych ludzi, aby móc zaprezentować różnice myśleniowe każdej z grup. Chcecie dowiedzieć się, które z nawyków dotyczą was? Chcecie dowiedzieć się, do której z grup się zaliczacie?
A więc zaczynajmy…
1. Brak hazardu
Szybkie pomnażanie pieniędzy nie istnieje. Chcąc się wzbogacić potrzebujesz czasu, systematyczności i wysiłku. 52% biednych ludzi, przynajmniej raz w tygodniu robi zakłady sportowe, a 77% gra na loterii.
Osoby bogate działają zupełnie inaczej. Nie liczą one na łut szczęścia, tylko mają świadomość tego, że działanie i praca przynosi efekty i doprowadza do zwiększenia majątku, co podkreśla fakt, że 94% ludzi bogatych nigdy nie grało na loterii.
2. Książka za książką
Czytanie to czynność, która pomaga i rozwija każdego człowieka. Niestety nie wszyscy to robią, a wręcz przeciwnie.
Zamiast sięgnąć po ciekawą lekturę na wieczór bądź dobry artykuł, duża część z nas woli puścić telewizor.
Inaczej jest w grupie osób bogatych ponieważ 88% z nich poświęca minimum 30 minut dziennie na czytanie. Ich myślą przewodnią jest samodoskonalenie poprzez nabywanie nowej wiedzy każdego dnia.
A co czytają bogaci?
94%– wydarzenia bieżące
79%– tematy kariery zawodowej
58%– biografie ludzi sukcesu
55%– tematykę rozwoju osobistego
51%– dziedziny historyczne.
3. Mniej telewizji i internetu
Ile czasu dziennie spędzasz przed monitorem telewizora, komputera i komórki? A jakbyś podsumował ten czas w przeciągu tygodnia? Ile godzin twojego cennego czasu zostało zmarnowanych?
Właśnie tego, ludzie bogaci nie robią. Osoby odnoszące sukces szanują swój czas i wykorzystują go w inny sposób. Przeznaczają go na rozwój osobisty, dodatkowe pracę, zainteresowania, hobby i rozkręcanie własnego interesu.
4. Panowanie nad emocjami
94% zamożnych ludzi potrafi kontrolować i powstrzymywać swoje emocję. Wyznają oni zasadę “mniej znaczy więcej”, która pozytywnie oddziałuje na ich komunikację z innymi osobami i zrozumienie.
Nie wiem czy wiecie, ale gadulstwo to w 69% przyzwyczajenie ludzi zmagających się finansowo, a cechą, która ich w dużej mierze określa i hamuje jest strach.
Strach przyczyniający się do ograniczenia działania i poczucia braku pewności siebie.
5. Pozwólmy na słowa krytyki
“Poszukiwanie krytyki jest kluczowym elementem do uczenia się i rozwoju”
-przekazuje w swojej książce Corley.
Słowa krytyki pozwalają na zaczerpnięcie nowej perspektywy widzenia naszego działania oraz informację zwrotną, która może przyczynić się do samodoskonalenia i rozwoju nas samych.
Z drugiej strony umiejętność przyjmowania niewygodnych dla nas słów, wzbogaca nas i dodaje nam pewności siebie.
6. Zdrowe odżywianie
“Jesteś tym, co jesz”. Znacie na pewno to powiedzenie i być może się z nim zgadzacie, a być może nie. Wydaje mi się, że osoby skupiające się na swoich posiłkach, dla których są one istotne w życiu, zgodzą się z tym powiedzeniem bezdyskusyjnie.
W badaniach Corleya wyszło, że 97% biednych ludzi przynajmniej kilka razy w tygodniu zjadło 3000 kalorii w śmieciowym jedzeniu.
Ludzie bogaci postępują inaczej. Dla nich zdrowie i wygląd z nim wiążący się jest bardzo ważny, dlatego cenią sobie zdrowe i wysokiej jakości produkty.
7. W głowie się kręci czyli nadmiar procentów
Zauważyliście tendencję ludzi do spożywania nadmiernej ilości alkoholu? Aż 54% ludzi biednych, którzy zostali przebadani przez Corleya piło więcej niż dwa piwa bądź dwie lampki wina dziennie.
Alkohol nie sprzyja aktywności fizycznej, co wiąże się z tym, że osoby biedne także w mniejszym stopniu ćwiczą.
Nadmierne picie alkoholu negatywnie wpływa na myślenie, pamięć i ogólny wygląd, stąd też często mówi się o tym, że ludzie zamożni są bardziej zadbani.
8. Myśl pozytywnie
Ludzie bogaci nie są pesymistami, a wręcz przeciwnie. Poprzez ciężką pracę i systematyczność wierzą, że wszystko co sobie wymarzą jest możliwe.
Dzięki takiemu nastawieniu, ich myśli w głowie zaczynają zmieniać się w pozytywne i przestają mieć jakiekolwiek negatywne i przytłaczające myśli.
Większość z osób w zupełności nie myśli o swoim nastawieniu do świata i innych ludzi, a kiedy zacznie się na tym aspekcie skupiać i nabierze świadomości swoich myśli, mogą okazać się one w dużej części negatywne. Najważniejsze natomiast jest odkrycie ich i sama świadomość, bo po tym procesie stanowi to klucz.
9. Wyjście ze strefy komfortu
Ludzie bogaci odnajdują komfort w sytuacjach niepewności, a biedni czują się dobrze w przyjaznym otoczeniu. Musimy mieć świadomość tego, że podążanie za bogactwem wiąże się z podejmowaniem ryzyka.
Możesz stracić, ale możesz także zyskać. Większość osób poprzez strach zostaje ograniczona do podjęcia takiej strategii i zatrzymuje się w miejscu, nie stając się bogatym.
10. Wiem do czego dążę
Określenie swoich preferencji i możliwości, pomaga w ustanowieniu celów krótko i długoterminowych. Ludzie bogaci zazwyczaj mają je sprecyzowane i w ciągu swojego życia dążą do realizacji ich, ustalając nowe cele.
Każde z nich są planem skupiającym się na połączeniu wszystkich małych celi i ustanowienie jednego, najważniejszego celu głównego. Motywacja do działania w tych aspektach wiąże się z robieniem tego, czego pragniemy i poświęceniu ogromu czasu na ten obszar.
Ludzie biedni funkcjonują inaczej. Zazwyczaj pracują bo muszą, w pracy, której nie lubią. Zarabiając niesatysfakcjonującą ilość pieniędzy.
Poznałeś już nawyki ludzi bogatych.
To teraz masz czas żeby zastanowić się nad samym sobą.
Czy zaliczasz się do osób bogatych?
Nie istotne ile pieniędzy masz w danej chwili.
Chodzi o samą istotę nawyków, które przekładają się na późniejszą tendencję do posiadania lub braku posiadania pieniądza.
Stańmy się wszyscy zdrowi, zmotywowani i bogaci.
0 Comments