Kłótnie: zbliżają czy oddalają ?

by Psychologia PL0 comments

Przeżywamy je, jedną po drugiej.

Pierwsza jest delikatna i zrównoważona, w drugiej natomiast dajemy ponieść się emocjom.

Tak dzieje się praktycznie codziennie bo przecież kłótnie w związkach są potrzebne, a właściwie mało powiedziane: są bardzo ważnym czynnikiem scalającym związek ponieważ wywołują emocje.

Nie ważne czy są to emocje pozytywne czy też negatywne- ważne, że po prostu są. My podczas tego czujemy obecność drugiej osoby, a nasz związek po prostu ewoluuje.

BZDURA

Zastanawiałam się jakiś czas temu dlaczego podczas kłótni publicznych wśród znajomych bądź krewnych bardzo duża część osób wypowiada słowa usprawiedliwiające ich sprzeczki, a brzmią one mniej więcej tak:

“Kłótnie nam służą, kłócimy się często, ale w dalszych ciągu czujemy do siebie miłość”.

Myślałam o tych słowach i wywnioskowałam, że osoby te określają kłótnie jako łącznik w relacji sprawiający i poprawiający uczucia. Tylko teraz czy tak naprawdę się dzieje, czy może to zwykłe, proste usprawiedliwienie swoich zachowań, które w rzeczywistości negatywnie wpływają na obie strony relacji.

Ja jestem właśnie za tą wersją.

Nigdy nie spotkałam w kłótni pozytywnych emocji, zresztą jak sama nazwa mówi “kłócimy się” czyli nie zgadzamy ze sobą. A jak czujemy się kiedy nie mamy racji? W większości chyba niekomfortowo i źle. Właśnie takie same odczucia występują u nas podczas kłótni.

Dodatkowo jeszcze stres, napięcie oraz poirytowanie rzeczami i słowami, które w normalnym świetle by nas nie dotknęły i nie wyprowadzały z równowagi.

A MIŁOŚĆ?

Zapomnieliśmy, że robimy to z osobami, które kochamy.

Czy to coś zmienia?

Oczywiście, że tak.

Zmienia to nasz obraz i nastawienie do kochanej wcześniej osoby. W momencie kłótni zapominamy o naszej miłości, a myślimy w negatywnych kolorach. Kreujemy sobie naszego partnera jako tego złego, nie wyrozumiałego i denerwującego. Zresztą to samo dzieje się w głowie drugiej osoby.

Wszystkie pozytywne emocje, które na co dzień towarzyszą nam podczas myślenia o naszej drugiej połówce gasną, a zastępują je te negatywne.

Nikt nie powiedział, że od czasu do czasu tak się nie powinno dziać. Przecież to normalne, że każda osoba czasem się pokłóci. Tutaj nie o to chodzi.

Chodzi o wpływ tych kłótni na relacje i na ich częstotliwość, a im częściej się zdarzają, tym gorszy odbiór mamy drugiego człowieka. Pozytywne myśli i emocje są zastąpione tymi negatywnymi, co długoterminowo wpływa na nasze podejście i nastawienie do drugiej osoby.

A co jeśli kłótnia nas pobudza?

Każda emocja jest pobudzająca, nie istotne czy mowa o radości, szczęściu, zadowoleniu, podnieceniu, płaczu czy zdenerwowaniu.

Jeśli związek opiera się na zobojętnieniu, a osoby budujące go nie zadowalają się i czują neutralność, wtedy patrząc logicznie kłótnia może pobudzić. Zrobi to, wywoła negatywne emocje i będzie zastępowała obojętność, tylko czy na tym polega zdrowa i rozwojowa relacja?

Zastanów się dlaczego to właśnie kłótnia musi u ciebie wywoływać emocje?

Być może z powodu braku szczęścia, braku obecności partnera w adekwatnej dla ciebie częstotliwości. Braku zrozumienia, braku rozmowy, a może braku seksu i zbliżenia?

Zauważyliście, że na samym początku związku ludzie się nie kłócą. Wręcz przeciwnie, tryskają radością i są zadowoleni, przesyceni miłością i pożądaniem, a po czasie wszystko się zmienia. Emocje opadają, pożądanie zanika, a kłótnie stają się nadmierne i jako jedyne pobudzają relacje.

Zastanów się tylko nad jednym:

Jaki to ma sens?

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *