Jesteśmy tylko przyjaciółmi czy może to coś więcej?

by Psychologia PL0 comments

“To tylko mój przyjaciel”– powiedziała dziewczyna kłócąc się ze swoim chłopakiem

“Twój przyjaciel? A ile ich już miałaś? I ilu z nich okazała się ukrycie zakochanych?”– odpowiedział chłopak

“To przecież nie jest moja wina.”

“Pozwalasz na to, godzisz się na to i swoim zachowaniem i brakiem dystansu sprawiasz, że tak się dzieje. To jest twoja wina.”

Bardzo często spotykamy się z przyjaźnią damsko- męską.

Jedni w nią wierzą i uważają, że jest w stanie istnieć, a drudzy przeciwnie. Twierdzą, że zawsze u jednej ze stron, prędzej czy później, pojawi się uczucie.

Uczucie, które może być ukrywane przez długi czas, a druga ze stron nieświadomie i naiwnie dalej będzie zauważała tylko niewinną przyjaźń.

Jak myślicie od czego to zależy, że dana osoba zacznie stopniowo zakochiwać się w swoim przyjacielu i jak do tego dochodzi?

Zgadzacie się ze stanowiskiem dziewczyny w powyższym dialogu, która twierdzi, że nie jest jej winą to, że mężczyźni będący wcześniej jej przyjaciółmi zakochiwali się w niej? A może zgadzacie się ze stanowiskiem jej partnera, który twierdzi, że sama ona pozwoliła na takie zachowanie i w pewnym stopniu doprowadziła do tego?

Zastanówmy się teraz nad tym dokładniej.

Masz przyjaciela i jest między wami bardzo dobry kontakt i mocna więź. Ty nie chcesz go stracić, ale wiesz o tym, że twój partner nie jest z tego powodu zbytnio zadowolony. Właśnie, to bardzo ważny element układanki- masz partnera, a on doskonale wie jaki jesteś ty i do czego jesteś zdolny.

Często spotykasz się ze swoim przyjacielem, a przez to, że jesteś osobą otwartą i kontaktową, tworzysz bliskie relacje. Można powiedzieć w pewnym sensie, że nawet intymne ponieważ rozmawiasz z ludźmi, w szczególności bliskimi o sprawach dla ciebie ważnych i bliskich. O sprawach emocjonalnych.

Twój przyjaciel, tak samo jak partner, jest z tobą zatem w zażyłej relacji, która w perspektywie czasu rozwija się.

Twój przyjaciel poprzez związek emocjonalny zbliża się do ciebie, a ty nieświadomy tego procesu brniesz w to dalej.

Po czasie dowiadujesz się, że twój najlepszy przyjaciel zaczyna czuć do ciebie coś więcej i twierdzi, że bylibyście świetnym związkiem. W końcu z przyjaźni łatwo przejść na etap miłości. Twój partner kilka miesięcy temu mówił ci o tym, że tak będzie ale odrzucałeś jego spostrzeżenia i w dalszym stopniu wgłębiałeś się w relację przyjacielską.

No i co teraz?

Pora się zdystansować. Mówisz swojemu byłemu przyjacielowi, że możecie w dalszym ciągu opierać relację na koleżeństwie bo nic więcej z tego nie będzie. Mówisz, że jesteś w udanym związku i nie masz zamiaru z niego rezygnować.

Przyjaciel nie godzi się z tym i wasza długoletnia znajomość kończy się. Przestajecie mieć ze sobą kontakt. Ty poznajesz nową osobę i ponownie wchodzisz w taką samą relację, która zresztą kończy się podobnie jak poprzednia.

Zwróćmy uwagę na zachowanie opisanego przykładu.

Otwartość i emocjonalność są ważnymi składnikami relacji międzyludzkich.

Każdy z nas ma potrzebę zwierzyć się, poczuć wsparcie i troskę od drugiej osoby. Można ją dostać od partnera, ale jeśli tak się nie dzieje to szukamy jej u innych ludzi. Problem osoby mówiącej w powyższym opisie, świadczy o potrzebie dużej atencji ponieważ zażyłość emocjonalna partnera nie jest dla niej wystarczająca.

Potrzebuje ona bardzo bliskiego kontaktu z różnymi ludźmi, dzięki czemu jest sobą, a partner nie może jej tego zabronić ponieważ dzięki temu realizuje siebie.

Oprócz tego, także doprowadza w pewnym stopniu do tego, co się dzieje z przyjaciółmi przeciwnej płci. Stają się oni jej bliskimi osobami, a z czasem za bliskimi ponieważ zaczynają się w niej zakochiwać.


 
 

Oczywiście nie można zapomnieć podkreślić, że w pewnym stopniu jest to tej osoby wina. Poprzez jej brak dystans i granic, tworzy relację bliskie, a osoby otaczające ją nie wiedzą, czego ona tak naprawdę chce.

Chcecie mieć przyjaciół przeciwnej płci?

To nie pozwólcie aby wasz partner był o to zazdrosny i doprowadzajcie do tego, aby sam polubił waszego przyjaciela.

Stawiajcie granice i pokazujcie dozę tylko przyjacielską.

Starajcie się nie doprowadzić do sytuacji, w której druga osoba zacznie coś czuć bo to wasze zachowanie do tego właśnie może doprowadzić.

I zastanówcie się nad najważniejszym: Dlaczego wasz partner nie jest waszym przyjacielem?

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *