Jak poradzić sobie z wybuchowym człowiekiem czyli chwiejnością emocjonalną

by Psychologia PL0 comments

Jedna godzina jest wspaniała.

Przepełniona miłością, troską i opieką.

Druga zmienia się o 180 stopni.

Przepełniona złością, nerwami i smutkiem.

Dlaczego tak się dzieje?

Naszym tematem przewodnim są osobowości chwiejne emocjonalnie, czyli takie, które nie panują nad swoimi emocjami i nie potrafią ich powstrzymać. Zazwyczaj osoby te są nerwowe i wybuchowe.

Można je także określić mianem ekspresyjnych, czyli takich, które w mocny sposób zarówno wyrażają, jak i odczuwają własne emocje.

Aby móc lepiej zrozumieć takiego człowieka i wiedzieć, jak postępować z jego zachowaniem, postaram się przybliżyć przykład, który ma na celu zobrazowanie chwiejności i możliwość porównania jej do naszych bliskich.

Zaczynamy:

Siedzicie sobie w dwójkę oglądając telewizję. Jest między wami pozytywna aura i dobre nastroje na spędzenie wspólnego wieczoru. Zaczynacie rozmawiać na temat programu, który aktualnie puszczony jest na antenie.

Wasze poglądy ewidentnie różnią się od siebie, a twój partner za wszelką cenę chce doprowadzić do tego, abyś zrozumiała jego stanowisko i potwierdziła jego słuszność. Nie robisz tego, więc zaczyna podnosić głos.

Mówisz mu o tym zachowaniu, co ci w nim przeszkadza, a on wypiera się tego, twierdząc, że nie krzyczy i zachowuje się w porządku. Całą winę zwala na ciebie, a jego nerwy są w tym momencie “wytłumaczalne”.

Kłótnia mija, obydwoje uspokoiliście się, więc chcesz wrócić do niewyjaśnionej wcześniej sprzeczki. Zaczynasz rozmowę i widzisz, że twojemu partnerowi nie podoba się to. Jego zdaniem sprawa została zakończona i niepotrzebnie drążysz temat.

Mówisz o tym, że dla ciebie jest to ważne i chciałabyś wrócić do tamtej sytuacji i ją sprostować. W tym momencie pojawia się kolejny napad złości, ponieważ doprowadzasz ponownie do wydarzenia, które nie pasuje twojemu partnerowi i poprzez to, wywołuje u niego negatywne emocje, których nie jest świadomy.

Stwierdzasz, trochę w niezgodzie z samą sobą, że przestaniesz już ciągnąć ten temat i pójdziesz zrobić coś na kolacje. Widząc posiłek twój partner jest zadowolony i jakby nigdy nic zaczyna się do ciebie dostawiać, chcąc czegoś więcej.

Ty niestety nie masz na to ochoty, bo ciągle przed oczami widnieje ci sytuacja z minionych godzin. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że tak szybko przeszła mu złość i nagle wszystko wróciło do normy.

 

Powyższy przykład miał skupić uwagę na nagłych zmianach nastroju i wbrew wszystkiemu, dość szybkiemu powrotowi do pozytywnego nastawiania.

Osoby o chwiejności emocjonalnej to świetni manipulatorzy, którzy będą robić wszystko, aby tylko nie być winnym.

Są oni zazwyczaj nieświadomi swoich emocji i uniesień, a nawet najdrobniejsza różnica zdań może doprowadzić ich do wybuchu.

Są oni bardzo podatni na emocje drugiej osoby, ponieważ wpływają one na ich nastrój.

Tak jak wcześniej podkreśliłam, są oni niestabilni stąd biorą się ich szybkie zmiany nastawienia. To osoby mocno skrajnościowe, które jednego dnia okażą się świetnymi partnerami, a drugiego emocjonalnymi wampirami, wysysający energię z drugiej osoby.

Nie będziesz miał łatwo tworzyć związku z taką osobą, ale można powiedzieć jedno: dużo ciężej jest popaść w takiej relacji w monotonię, ponieważ chcąc czy nie chcąc zawsze będzie się coś działo, a emocję będą przeplatywały się na bieżąco.

. . .

Pytanie na sam koniec jest tylko jedno: Czy ty także jesteś osobą chwiejną emocjonalnie?

To, że twój partner taki jest, może świadczyć o tym, że samemu masz skłonności do takiego postępowania i być może sam jesteś osobą chwiejną.

W takim przypadku powinieneś najpierw popracować nad swoją emocjonalnością. Kiedy już doprowadzisz siebie do większej stabilności, możesz zacząć robić to samo względem swojego partnera, o ile twoja zmiana nie doprowadziła już do jego zmiany. 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *