Jak być szczęśliwym? Nauka o szczęściu dla każdego!

by Psychologia PL0 comments

Szczęście to dla większości z nas ulotna emocja. Przychodzi, odchodzi i często wydaje się, że jest czymś, czego nie możemy uchwycić lub kontrolować.


Jest to szczególnie prawdziwe, gdy przechodzimy przez trudne czasy. Wydaje się niemożliwe, aby być szczęśliwym pośród stresu, strachu, niepokoju czy smutku. Fakt, że szczęście jest tak trudne dla tak wielu ludzi, prowadzi niektórych do wniosku, że po prostu nie jest możliwe, aby być szczęśliwym przez cały czas.

Ci, którzy w to wierzą, zazwyczaj podpisują się pod ideą, że szczęście ma swój pułap – niezależnie od tego, jak bardzo jesteś pozytywny lub optymistyczny, istnieją naturalne granice zdolności do bycia szczęśliwym. Wszystko, od naszych genów po rodziców i miejsce zamieszkania, może mieć wpływ na nasz poziom szczęścia. Jest wiele rzeczy w życiu, które sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi. Jednak bycie nieszczęśliwym nie oznacza, że nie możesz się zmienić i ponownie znaleźć radości; oznacza to tylko, że potrzebujesz pewnych wskazówek, aby się tam dostać.

Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz stać się szczęśliwszy niezależnie od okoliczności:

Psychologia szczęścia

Istnieje kilka różnych czynników, które określają, czy będziesz szczęśliwy, czy nie. Po pierwsze, musisz określić, czy masz zdolność do bycia szczęśliwym. Innymi słowy, czy jesteś w stanie rozpoznać pozytywne rzeczy w swoim życiu i doświadczyć radości? To są podstawy bycia szczęśliwym.

Kolejnym krokiem jest przejęcie kontroli nad swoimi emocjami. Zbyt często pozwalamy, aby nasze negatywne uczucia wzięły górę nad nami. Jesteśmy niecierpliwi i impulsywni. Kiedy jesteś w tym przygnębionym lub niespokojnym stanie, trudno jest dostrzec dobre rzeczy w swoim życiu. I chociaż możesz być w stanie rozpoznać pozytywne emocje, nie są one wystarczająco silne, aby wyciągnąć cię z dołka.

Dlaczego jesteśmy szczęśliwi?

Jest wiele badań, które próbują odpowiedzieć na to pytanie. Wielu naukowców uważa, że bycie szczęśliwym może pomóc ci żyć dłużej, być bardziej produktywnym i osiągnąć więcej w życiu.

Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy są szczęśliwi mają tendencję do bycia zdrowszymi. Badano ludzi przez ponad 50 lat i stwierdzono, że ci, którzy byli szczęśliwi, rzadziej zapadali na problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca i osteoporoza.

Inne badanie wykazało, że ludzie, którzy są szczęśliwi, mają większe szanse na sukces. Naukowcy przyjrzeli się poziomowi szczęścia studentów i stwierdzili, że ci, którzy byli szczęśliwi, częściej osiągali dobre wyniki w szkole i zarabiali więcej pieniędzy w swojej karierze. Dla wielu osób bycie szczęśliwym wiąże się z poczuciem bycia docenianym i kochanym. Ale inne uczucia, takie jak wdzięczność, współczucie i optymizm, również mogą doprowadzić cię do szczęścia, o które ci chodzi.

3 sposoby na bycie szczęśliwszym już teraz

  • Bądź obecny.

Jednym z głównych powodów, dla których jesteśmy nieszczęśliwi jest to, że utknęliśmy w naszych głowach. Myślimy o przeszłości lub martwimy się o przyszłość. Tak wielu ludzi jest tak skupionych na rzeczach, których nie mają, kim nie mogą być lub co poszło nie tak, że przegapiają dobre rzeczy, które dzieją się właśnie teraz. Kiedy zauważysz, że utknąłeś w swojej głowie, spróbuj odpuścić te myśli i przywrócić swoją uwagę do obecnej chwili.

  • Zamień swoje negatywne myśli na wdzięczność.

Kiedy tkwisz w negatywnych, pesymistycznych myślach, łatwo jest utknąć w cyklu nieszczęścia. Zamiast na to pozwolić, spróbuj zamienić te myśli na coś bardziej pozytywnego. Zamiast rozwodzić się nad tym, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie bankowym, zamień tę myśl na wdzięczność za pracę (lub karierę), która pozwala ci zarabiać wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać swoich bliskich.

  • Zamień swoje negatywne uczucia na pozytywne.

Jeśli czujesz się niespokojny, impulsywny lub niecierpliwy, spróbuj przekształcić to w coś pozytywnego. Jeśli niecierpliwość cię powstrzymuje, spróbuj zamienić ją na ciekawość. Jeśli niepokój bierze górę nad twoim życiem, spróbuj zamienić go na wdzięczność. A jeśli czujesz się negatywnie, zamień to w pozytywne działanie.

Jak Twój mózg czyni Cię szczęśliwym?

Twój mózg jest w stanie uczynić Cię szczęśliwym, ale jest również odpowiedzialny za smutne nastroje. To skomplikowany organ, który ewoluuje od czasu, gdy pierwsi ludzie chodzili po ziemi.

Twój mózg składa się z miliardów neuronów (komórek mózgowych), które są połączone przez biliony połączeń zwanych synapsami. Wszystkie te komórki i połączenia pomagają Ci przetwarzać informacje, przechowywać wspomnienia i podejmować decyzje. Neurony nieustannie wysyłają do siebie wiadomości za pośrednictwem substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami. Te neuroprzekaźniki mówią neuronom, jak reagować na określone sytuacje.

Na przykład, gdy doświadczasz stresu, Twoje neurony uwalniają substancję chemiczną zwaną kortyzolem. Ta substancja chemiczna ma za zadanie pomóc Ci szybko reagować na niebezpieczne sytuacje. Kiedy wszystko wraca do normy, Twoje neurony informują się nawzajem o zaprzestaniu produkcji kortyzolu. Jednak u niektórych osób moment “wszystko wraca do normy” nigdy nie nadchodzi. Zamiast zaprzestać produkcji kortyzolu, ich neurony pozostają “w gotowości” i nadal pompują hormon do systemu.

Nauka o szczęściu

Naukowcy odkryli, że im więcej pozytywnych doświadczeń masz, tym bardziej jesteś szczęśliwy. Oznacza to, że nie musisz być stale ekstatyczny, aby być szczęśliwym; wystarczy, że będziesz obecny dla dobrych rzeczy dziejących się w twoim życiu. Nie musisz mieć wszystkiego, co chcesz, aby być szczęśliwym w tej chwili. Możesz być wdzięczny za to, co masz, nawet jeśli nie masz wszystkiego, czego pragniesz.

3 Strategie budowania długotrwałego szczęścia

  • Pielęgnuj relacje.

Jednym z najlepszych sposobów na poczucie szczęścia jest spędzanie czasu z ludźmi, których kochasz. Badania pokazują, że posiadanie silnych związków może pomóc w zapobieganiu lękom, poprawić układ odpornościowy i zmniejszyć stres. Nawet jeśli nie jesteś obecnie w romantycznym związku, nadal możesz skorzystać z posiadania dobrych przyjaciół. Możesz pielęgnować swoje relacje, spędzając czas z ludźmi, na których Ci zależy. Kiedy spędzasz czas z bliskimi, nie tylko pomagasz im. Pomagasz również sobie.

  • Zarządzaj stresem.

Jest wiele rzeczy w życiu, które powodują stres. Nie da się go całkowicie uniknąć, ale można zarządzać stresem, aby zapobiec jego powstrzymywaniu. Radzenie sobie ze stresem polega na wyznaczaniu realistycznych celów, akceptowaniu faktu, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i znalezieniu zdrowego ujścia dla swojej energii.

  • Bądź wdzięczny.

Okazało się, że bycie wdzięcznym jest jednym z najlepszych sposobów budowania długotrwałego szczęścia. Kiedy jesteś wdzięczny za to, co masz, jest mniej prawdopodobne, aby obsesyjnie myśleć o tym, czego nie masz.

Szczęście jest subiektywną i abstrakcyjną koncepcją i taką, którą każdy musi zdefiniować dla siebie. Jest to pojęcie, które można podzielić na trzy główne obszary życia: fizyczny, psychiczny i społeczny. Aby być szczęśliwym, wszystkie trzy z tych obszarów muszą być ze sobą zgodne. Życie jest pełne wzlotów i upadków, ale z właściwą perspektywą, możliwe jest, aby wyjść na wierzch bez względu na to, co życie rzuca swoją drogę.

Żyj pełnią, czerp radość z małych rzeczy i doceniaj wszystko, co masz w około siebie. Spraw by uśmiech z Twojej twarzy nigdy nie schodził! Uwierz w niemożliwe, kochaj siebie i bądź szczęśliwy 🙂

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *