Jak alkohol i nikotyna wpływają na jakość snu?

by Psychologia PL0 comments

Często mówi się o tym, że kofeina i teina w godzinach popołudniowych negatywnie wpływają na jakość snu.

Zgadza się, powinno się wykluczyć te substancje ze spożycia co najmniej 4 godziny przed zaśnięciem.

Mówi się także o wywietrzeniu pokoju, przyciemnienia wnętrza oraz usunięcie z pobliża wszelkiego sprzętu elektronicznego.

Wszyscy, którzy mają problemy z bezsennością bądź nieregularnym snem doskonale znają powyższe podpunkty, ponieważ można je znaleźć na każdym portalu, blogu lub stronie internetowej wpisując frazę “problemy ze snem”.

A alkohol i nikotyna?

Zastanawialiście się kiedyś, czy może przyczyną waszego długotrwałego problemu z zasypianiem nie jest, któryś z tych dwóch czynników?

Jak każda osoba paląca, zrobisz wszystko aby odciągnąć problemy od istoty palenia, zrzucając je na inne powódki.

Podobnie się dzieje w przypadku alkoholu.

Spróbujcie teraz nie wypierać poniższych pięciu faktów, tylko przyjrzeć się im dokładnie i zastanowić się, czy któryś z nich jest obecny u was.

FAKT 1. Nikotyna i alkohol pobudzają układ nerwowy

Nikotyna jest stymulantem, który podwyższa ciśnienie oraz zmusza serce do zwiększenia częstotliwości bicia.

Właśnie dlatego mówi się o złudnym poczuciu uspokojenia po wypalonych papierosach, co w zupełności nie jest prawdą.

Nikotyna powoduje pobudzenie i zdenerwowanie, a jej długoterminowe spożycie w znacznym stopniu niszczą układ nerwowy.

FAKT 2. Papierosy powodują ciągłe napięcie.

Każdy palacz ma ciężko ze zrozumieniem, że papierosy są źródłem stresu i napięcia. Nikotyna blokuje częściowo wydzielanie dopaminy i serotoniny, co wpływa na to, że palacz odczuwać może apatię i wieczne niezadowolenie.

Osoby, które kiedykolwiek próbowały rozstać się z tym ciężkim nałogiem, określają to uczucie “pustką”.

Dodatkowym czynnikiem jest to, że nikotyna blokuje również wydzielanie adrenaliny z nadnerczy, co wpływa na obniżone samopoczucie i osłabienie organizmu.

FAKT 3. Palenie nie pozwala na swobodne oddychanie.

Dym tytoniowy zawiera nikotynę oraz mnóstwo innych substancji toksycznych, wpływających negatywnie na zdrowie ludzi. Jedną z nich jest dwutlenek węgla, czyli silna trucizna, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i niedrożność naczyń włosowatych.

Dodatkowo zaburza procesy zaopatrywania komórek w tlen. Właśnie z tego powodu bardzo duża ilość palaczy cierpi na problemy związane ze snem.

Nawet jeśli osoby takie śpią do późna, często zdarza się, że w dalszym ciągu odczuwają zmęczenie.

FAKT 4. Alkohol przed snem zaburza jakość snu.

Duża część osób, spożywa małą ilość alkoholu przed snem, aby łatwiej zasnąć. To prawda, alkohol uspokaja i powoduje dużo szybsze zaśnięcie niżeli w sposób naturalny, ale to nie wszystko.

Działa on destrukcyjnie na drugą połowę snu, ponieważ powoduje przebudzenie i spłycenie go.

Badania pokazują, że średnia ilość alkoholu wypita 6 godzin przed zaśnięciem, w dalszym ciągu wpływa negatywnie na drugą połowę snu i przyczynia się do bezsenności.

FAKT 5. Alkohol rozregulowuje godziny zasypiania i wstawania, czyli zaburzenie regularności snu.

Bardzo często mówi się o tym, że aby dobrze spać, ważna jest regularność. Niestety częste spożywania alkoholu będzie w zupełności zaburzał ową regułę. Chyba każdy z was pamięta imprezy do późnej nocy.

A co dzieje się następnego dnia?

Człowiek jest wyssany z życia, przy tym czując się tragicznie. Następna noc będzie dłuższa, ponieważ organizm potrzebuje większej ilości czasu na regenerację.

Tutaj zaczynają się schodki, bo jedna noc, w której śpimy więcej godzin niż przeciętnie, będzie sprzyjać późniejszym problemom, z powrotem do regularnego wstawania.

Macie problemy z zaśnięciem?

Palicie papierosy?

Często wychodzicie na zakrapiane imprezy do rana?

Zastanawiacie się dlaczego cierpicie na bezsenność?

MACIE ODPOWIEDŹ.

ZASTANÓW SIĘ CZY WARTO ŻYĆ W TAKI SPOSÓB I NISZCZYĆ SOBIE ZDROWIE DLA CHWILOWEGO POCZUCIA PRZYJEMNOŚCI. JESZCZE NIE JEST ZA PÓŹNO.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *