Często mówi się o tym, że kofeina i teina w godzinach popołudniowych negatywnie wpływają na jakość snu.
Zgadza się, powinno się wykluczyć te substancje ze spożycia co najmniej 4 godziny przed zaśnięciem.
Mówi się także o wywietrzeniu pokoju, przyciemnienia wnętrza oraz usunięcie z pobliża wszelkiego sprzętu elektronicznego.
Wszyscy, którzy mają problemy z bezsennością bądź nieregularnym snem doskonale znają powyższe podpunkty, ponieważ można je znaleźć na każdym portalu, blogu lub stronie internetowej wpisując frazę “problemy ze snem”.
A alkohol i nikotyna?
Zastanawialiście się kiedyś, czy może przyczyną waszego długotrwałego problemu z zasypianiem nie jest, któryś z tych dwóch czynników?
Jak każda osoba paląca, zrobisz wszystko aby odciągnąć problemy od istoty palenia, zrzucając je na inne powódki.
Podobnie się dzieje w przypadku alkoholu.
Spróbujcie teraz nie wypierać poniższych pięciu faktów, tylko przyjrzeć się im dokładnie i zastanowić się, czy któryś z nich jest obecny u was.
FAKT 1. Nikotyna i alkohol pobudzają układ nerwowy
Nikotyna jest stymulantem, który podwyższa ciśnienie oraz zmusza serce do zwiększenia częstotliwości bicia.
Właśnie dlatego mówi się o złudnym poczuciu uspokojenia po wypalonych papierosach, co w zupełności nie jest prawdą.
Nikotyna powoduje pobudzenie i zdenerwowanie, a jej długoterminowe spożycie w znacznym stopniu niszczą układ nerwowy.
FAKT 2. Papierosy powodują ciągłe napięcie.
Każdy palacz ma ciężko ze zrozumieniem, że papierosy są źródłem stresu i napięcia. Nikotyna blokuje częściowo wydzielanie dopaminy i serotoniny, co wpływa na to, że palacz odczuwać może apatię i wieczne niezadowolenie.
Osoby, które kiedykolwiek próbowały rozstać się z tym ciężkim nałogiem, określają to uczucie “pustką”.
Dodatkowym czynnikiem jest to, że nikotyna blokuje również wydzielanie adrenaliny z nadnerczy, co wpływa na obniżone samopoczucie i osłabienie organizmu.
FAKT 3. Palenie nie pozwala na swobodne oddychanie.
Dym tytoniowy zawiera nikotynę oraz mnóstwo innych substancji toksycznych, wpływających negatywnie na zdrowie ludzi. Jedną z nich jest dwutlenek węgla, czyli silna trucizna, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i niedrożność naczyń włosowatych.
Dodatkowo zaburza procesy zaopatrywania komórek w tlen. Właśnie z tego powodu bardzo duża ilość palaczy cierpi na problemy związane ze snem.
Nawet jeśli osoby takie śpią do późna, często zdarza się, że w dalszym ciągu odczuwają zmęczenie.
FAKT 4. Alkohol przed snem zaburza jakość snu.
Duża część osób, spożywa małą ilość alkoholu przed snem, aby łatwiej zasnąć. To prawda, alkohol uspokaja i powoduje dużo szybsze zaśnięcie niżeli w sposób naturalny, ale to nie wszystko.
Działa on destrukcyjnie na drugą połowę snu, ponieważ powoduje przebudzenie i spłycenie go.
Badania pokazują, że średnia ilość alkoholu wypita 6 godzin przed zaśnięciem, w dalszym ciągu wpływa negatywnie na drugą połowę snu i przyczynia się do bezsenności.
FAKT 5. Alkohol rozregulowuje godziny zasypiania i wstawania, czyli zaburzenie regularności snu.
Bardzo często mówi się o tym, że aby dobrze spać, ważna jest regularność. Niestety częste spożywania alkoholu będzie w zupełności zaburzał ową regułę. Chyba każdy z was pamięta imprezy do późnej nocy.
A co dzieje się następnego dnia?
Człowiek jest wyssany z życia, przy tym czując się tragicznie. Następna noc będzie dłuższa, ponieważ organizm potrzebuje większej ilości czasu na regenerację.
Tutaj zaczynają się schodki, bo jedna noc, w której śpimy więcej godzin niż przeciętnie, będzie sprzyjać późniejszym problemom, z powrotem do regularnego wstawania.
Macie problemy z zaśnięciem?
Palicie papierosy?
Często wychodzicie na zakrapiane imprezy do rana?
Zastanawiacie się dlaczego cierpicie na bezsenność?
…
MACIE ODPOWIEDŹ.
ZASTANÓW SIĘ CZY WARTO ŻYĆ W TAKI SPOSÓB I NISZCZYĆ SOBIE ZDROWIE DLA CHWILOWEGO POCZUCIA PRZYJEMNOŚCI. JESZCZE NIE JEST ZA PÓŹNO.
0 Comments