Histrioniczne zaburzenie osobowości: Czym jest i jak dowiedzieć się, czy je mam?

by Psychologia PL0 comments

Ludzie mają wiele różnych osobowości. Nie ma “właściwego” lub “niewłaściwego” typu osobowości. Mimo to, niektóre osobowości mogą sprawić, że życie stanie się większym wyzwaniem niż inne. Osoby z zaburzeniami osobowości mają tendencję do trudności w radzeniu sobie z codziennymi stresami i utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi.

Objawy histrionicznego zaburzenia osobowości (HPD) to intensywny strach przed odrzuceniem, nadmierna potrzeba uwagi i uporczywe zachowania manipulacyjne w celu uzyskania tej uwagi. Jest to rodzaj zaburzenia osobowości z grupy B, które objawia się nienormalnym poziomem samoświadomości i troską o bycie podziwianym przez innych. Jeśli uważasz, że możesz mieć Histrioniczne Zaburzenie Osobowości, oto kilka rzeczy do rozważenia:

Czym jest Histrioniczne Zaburzenie Osobowości?


Histrioniczne zaburzenie osobowości to zaburzenie charakteryzujące się nadmierną emocjonalnością i zachowaniem wymagającym uwagi. Osoby z tym zaburzeniem są często bardzo wrażliwe na krytykę i łatwo je zranić. Mogą nadmiernie przejmować się odrzuceniem. Mogą być zależne od innych, ale mogą niechętnie pokazywać tę zależność. W skrajnych przypadkach zaburzenie to może prowadzić do nadmiernych i niekontrolowanych emocji, impulsywnych i szkodliwych decyzji oraz wysoce manipulacyjnych i nieodpowiednich zachowań.

HPD często po raz pierwszy pojawia się w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Jest znacznie częstsze u kobiet niż u mężczyzn. HPD występuje również częściej u osób, które były maltretowane w dzieciństwie lub które mają w rodzinie historię tego lub innych zaburzeń psychicznych.

Jak mogę się dowiedzieć, czy mam histrioniczne zaburzenie osobowości?

Jeśli w przeszłości zdiagnozowano u ciebie HPD, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz je miał ponownie. Niektóre osoby mają objawy HPD tylko przez krótki czas w swoim życiu. Inni mają te objawy przez wiele lat. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie HPD, możesz poznać sposoby zmniejszenia objawów. Może to pomóc w prowadzeniu szczęśliwszego, bardziej satysfakcjonującego życia.

  • Zadaj sobie pytanie: “Jakie są moje mocne i słabe strony?”.

Czy istnieją pewne sytuacje, w których prawdopodobieństwo wystąpienia objawów HPD jest większe? Co sprawia, że czujesz się lepiej, kiedy jesteś bardzo niespokojny i/lub płaczliwy?

  • Obserwuj siebie przez pewien okres czasu.

Czy w pewnych sytuacjach zachowujesz się i czujesz inaczej? Czy w pewnych sytuacjach odczuwasz większy niepokój lub temperament?

Niebezpieczeństwa związane z HPD


Niektóre osoby z HPD mogą mieć krótkie epizody zaburzeń, zwłaszcza w czasie ekstremalnego stresu. Objawy mogą obejmować nagły spadek samooceny, poczucie bezradności, a nawet myśli samobójcze. Objawy te prawdopodobnie ustąpią po zakończeniu stresującej sytuacji. Inne osoby mają HPD przez większą część lub całe życie. Osoby te mogą mieć intensywne, ale niestabilne związki, które często źle się kończą. Mogą one przechodzić z jednego związku do drugiego, szukając podziwu u innych, ale znajdując mało trwałej satysfakcji lub bezpieczeństwa.

Wiele osób z HPD ma problemy z utrzymaniem zatrudnienia. Mogą one w niewłaściwy sposób ujawniać poufne informacje, takie jak tajemnice firmy lub prywatne informacje o innych pracownikach. Osoby z HPD są często bardzo kreatywne i czasami utalentowane, ale mogą mieć trudności ze skupieniem swojej energii na jednym projekcie na tyle długo, aby doprowadzić go do końca.


Wskazówki dotyczące radzenia sobie z HPD

Współpracuj z terapeutą:

Terapeuta może pomóc Ci zrozumieć Twoje objawy, dlaczego występują i jak skutecznie sobie z nimi radzić. Może się okazać, że korzystne jest posiadanie bezpiecznego miejsca, w którym można porozmawiać o swoim życiu i uczuciach. Upewnij się, że wybierzesz terapeutę specjalizującego się w HPD i innych zaburzeniach osobowości.

Pisanie dzienników:

Journaling to świetny sposób na zbadanie swoich uczuć i dojście do lepszego zrozumienia siebie. Pisanie dziennika może być terapeutyczne, zwłaszcza jeśli przejdziesz przez trudne emocje. Wypiszesz je, przyznasz się do nich i zrozumiesz ich podstawy.

Ćwiczenia:

Ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na uwolnienie skumulowanych emocji, zmniejszenie lęku i zwiększenie poczucia własnej wartości.

Znajdź grupę wsparcia:

Grupy wsparcia mogą być świetnym sposobem na poznanie innych, którzy mają podobne doświadczenia i uczucia. Można uczyć się od innych i znaleźć wsparcie i zachętę. Możesz też pomóc innym, dzieląc się swoją historią.

Stań się kreatywny:

Podjęcie malowania, rysowania lub innego twórczego działania może być świetnym sposobem na wyrażenie swoich uczuć. Nie musisz się nimi z nikim dzielić, jeśli nie chcesz.

Popraw swoją samoocenę:

Niektóre osoby z HPD mają tendencję do niskiej samooceny. Jednym ze sposobów pracy nad poprawą tego stanu rzeczy jest robienie codziennie czegoś, z czego jesteś dumny.

Realizuj swoje pasje:

HPD często towarzyszy wysoki poziom kreatywności. Upewnij się, że wykorzystujesz tę kreatywność w sposób, który sprawia Ci przyjemność.


Chociaż życie z zaburzeniami osobowości może być trudne, możliwe jest prowadzenie satysfakcjonującego i szczęśliwego życia. Badania pokazują, że osoby, które akceptują swoją diagnozę i aktywnie radzą sobie z objawami, mają lepsze wyniki i jakość życia. Jeśli uważasz, że możesz mieć zaburzenia osobowości, ważne jest, aby szukać pomocy u specjalisty od zdrowia psychicznego. Istnieje wiele różnych rodzajów terapii, które mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć siebie i swoje objawy, a także lepiej nimi zarządzać. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i opiece, możesz doświadczyć życia, które jest bliższe temu, co sobie wyobrażałeś, że może być.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *