Gra słów czyli skromna sztuka perswazji

by Psychologia PL0 comments

Czym tak naprawdę jest gra słów i jak często jej używamy aby zaintrygować bądź przekonać drugiego człowieka do własnych poglądów?

  • Thriller czy komedia?– zapytała Justyna.
  • Wybieram komedię. -odpowiedział po zastanowieniu się jej chłopak
  • Cieszę się kochanie.
  • Ja też się cieszę, że w końcu pozwoliłaś mi wybrać…

Niewinny, nieznaczący wybór może okazać się czymś więcej jeśli przyjrzymy się mu bliżej. Dziewczyna zasugerowała swojemu partnerowi podjęcie decyzji, a on w pełni usatysfakcjonowany ją podjął, ale czy rzeczywiście tak się stało?

Zacznijmy od tego czym jest perswazja?

Jest to rodzaj przekonania kogoś do własnej racji różniący się od manipulacji ponieważ nie działa negatywnie na drugą osobę. Warto podkreślić, że perswazja mimo braku szkodliwych skutków jest stosowana także w trakcie manipulacji. Sztuka ta odwołuje się do intelektu oraz emocji.

Można podzielić ją na trzy kategorię:

  • przekonująca czyli najuczciwsza z rodzajów. Polega ona na dowiedzeniu słuszności bądź prawdziwości własnym teorią.
  • nakłaniająca czyli wywierająca wpływ na odbiorcę. Jej celem jest pozyskanie jak największej ilości zwolenników.
  • pobudzająca czyli zjednaczająca odbiorcę ku sprawie bądź idei

Wróćmy teraz do komunikatu wypowiedzianego przez Justynę. Postąpiła ona w sposób odpowiedni dla swojego chłopaka, który nieświadomy całego procesu był pewien, że dokonał wyboru kategorii obejrzanego filmu.

Jego spostrzeżenia okazały się błędne ponieważ w rzeczywistości uległ wpływowi swojej dziewczyny, która wcześniej dokonała wyboru dwóch ulubionych kategorii i pozwoliła na dokonanie wyboru, który już wcześniej został dokonany. Rozumiecie?

Mogę podać dobry przykład:

Spotykają się dwie koleżanki na noc filmową. Jedna z nich zastanawia się nad tym co by zjadła, a wiedząc, że druga ma zupełnie inne preferencję kulinarne postanawia zadziałać ku swojemu dobru.

Myśli o tym, co można byłoby zamówić i po zastanowieniu się podaje swojej przyjaciółce dwie opcję. Koleżanka wybiera jedną z nich, myśląc, że to ona podjęła decyzję. Tutaj sytuacja jest identyczna i powiem coś więcej.

Jest to rodzaj perswazji wykorzystywany bardzo często w związkach bądź rodzinach. Zastanówcie się nad nim i zwróćcie uwagę na takie drobnę sugestię użytkowane wsród was.

A jakie są mechanizmy perswazji?

  1. Można zwalniać odbiorcę od dokonania wyboru poprzez wybór jednego, adekwatnego rozwiązania np. Rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno…
  2. Tworzenie wspólnej rzeczywistości dla nadawcy i odbiorcy czyli używanie sformułowań “My”, “Nasze”.
  3. Wartościowanie czyli przypisywanie negatywnych określeń grupom do których nie należymy i odwrotnie- pozytywnych określeń grupie, w której jesteśmy.
  4. Powiększać poziom emocji poprzez ograniczanie własnych refleksji czyli zwracać uwagę na akceptowane morały i wartości.

Już znamy mechanizmy, a może teraz dowiemy się jakie środki językowe wspomagają procesy perswazji?

  • powtórzenia
  • akcenty
  • formy słowotwórcze oraz leksykalne
  • Inwersje

Najważniejsze zostawiłam na koniec czyli czynniki, które wpływają na udaną perswazję:

  • Potwierdzenie społeczne

Dużo łatwiej jest przekonać człowieka do poglądów, które wyznawane są przez większą grupę społeczną ponieważ wtedy twierdzenie to stanie się słuszne społecznie i przyczyni się do prostszego nakłonienia drugiej osoby do owej sugestii.

  • Autorytety

Może to być autorytet samego siebie, o ile jesteśmy mistrzami w jakiejś konkretnej dziedzinie bądź osoby, którą odbieramy jako wzorzec. Może być to naukowiec bądź osoba publiczna, która jest lubiana i szanowana przez naszego odbiorcę. Wystarczy aby wykazywała ona analogiczne stanowisko do twojego.

  • Zasada upodobań

Ludzie są podatni na działanie siły perswazji u osób które lubią oraz takich, które są podobne do nich samych.

  • Zasada wzajemności

Poziom twojej mocy w przekazywaniu perswazji będzie większy kiedy osoba, na którą chcesz wpłynąć będzie ci coś winna bądź wdzięczna za jakąś przysługę.

Rozpoznałeś niektóre z powyższych przykładów w swoim zachowaniu?

Może zastanawiałeś się nad nimi i dostrzegałeś je, ale nigdy nie potrafiłeś nazwać?

Mam nadzieje, że udało ci się zrobić to teraz.

Oby twoja perswazja była jeszcze skuteczniejsza, a co najważniejsze: świadoma.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *