Dziewczyna i chłopak wszystko na opak: Jak gadać żeby się dogadać?

by Psychologia PL0 comments

Wydaje się, że relacje z ludźmi to sama przyjemność i rozkosz.

W szczególności jeśli mowa o związkach partnerskich. Jeśli jesteśmy singlami zwracamy często uwagę na zakochane pary, a kiedy jesteśmy w związku zastanawiamy się jak to by było być samemu. Myśli te najczęściej dotykają nas w chwilach kryzysu, kiedy nasz związek nie wygląda tak, jak powinien. A jakie są najczęstsze przyczyny gorszych momentów w naszej relacji? Dlaczego kłócimy się z naszymi partnerami?

Odpowiedź jest tak banalna, a często nie zdajemy sobie z niej sprawy. Wszystko obraca się wokół komunikacji.

Po prostu nie potrafimy się dogadać. Nie potrafimy się nawzajem zrozumieć. Inaczej postrzegamy nasze intencję.

Mówimy różnymi językami

KOBIETY

Wszystkie kobiety potrzebują dużej ilości rozmów. Jest to ich sposób na odreagowanie i pozycie się nieprzyjemnych emocji. Ich samopoczucie jest uzależnione od stanu uczuć i jakości związków.

Czują się spełnione dopiero wtedy, kiedy podzielą się swoimi problemami z innymi ludźmi. Lubią dawać porady i oferować pomoc. Jest to w pewnym sensie ich sposób na pokazanie swojej miłości wobec partnera.

Kobiety mówią, aby wyrazić swoje uczucia. Potrzebują wsparcia i zrozumienia. Chcą być wysłuchane. Oczekują wskazówek bądź porad, a nie rozwiązania problemu.

Rozmowy kobiet są bardzo otwarte i intymne, można je porównać do rozmów pacjenta z terapeutą. W świecie kobiet praktycznie każdy studiuje psychologie i posiada niezwykle wysokie doświadczenie w dziedzinie poradnictwa. Przyjmowanie pomocy przez kobiety nie oznacza słabości, a konstruktywna krytyka i doradzanie jest wyrazem miłości.

MĘŻCZYŹNI

Osiągnie celów, kompetencja i siła. To trzy elementy, którymi można po krótce opisać mężczyznę. Bardziej niż ludzie czy uczucia, interesują ich „rzeczy” i „sprawy”. Mężczyzna ma bardzo dużą potrzebę samodzielności. Nie lubi wtrącania się w jego obowiązki i oferowania pomocy. Wtedy czuje się słaby. Udzielanie rad mężczyźni traktują jako podważenie ich własnych umiejętności, są na tym punkcie niesamowicie wrażliwi.

Jeśli już dojdzie do rozmowy opartej na pomocy, ma zakończyć się ona rozwiązaniem problemu, podaniem rozwiązania. Jest nastawiona na konkretny cel.

Właśnie dlatego kiedy kobiety mówią o swoich problemach partnerom, oni automatycznie wysnuwają rozwiązanie i próbują zakończyć rozmowę. Tak funkcjonuje ich umysł. W sytuacji kiedy mężczyzna poda swojej partnerce rozwiązanie problemu, a ona w dalszym ciągu pokazuje niezadowolenie- przestaje jej słuchać. Dla niego temat jest już zakończony. Mężczyźni nie zdają sobie sprawy, że dla kobiet mówienie o problemach nie jest zaproszeniem do zaproponowania rozwiązania.

Teraz znając już podstawowe różnice myślenia między mężczyznami, a kobietami warto zwrócić uwagę na najczęstszy tekst wysyłany w stronę męską. Przeanalizujemy sobie dokładnie, jak jedna i druga płeć interpretują takie słowa:

„Nie słuchasz mnie”

Rozumienie faceta: potrafię powtórzyć więc słucham.

Rozumienie kobiety: nie do końca rozumiesz o co mi chodzi lub nie przejmujesz się w zupełności tym, co czuje.

Popatrz, że mężczyźni jak i kobiety zupełnie inaczej rozumieją znaczenie tych kilku prostych słów. Właśnie takie różnice prowadzą do braku zrozumienia siebie nawzajem. Brak zrozumienia natomiast prowadzi do kłótni i napięcia pomiędzy partnerami.

Co zrobić aby komunikować się bez kłótni?

Pierwszą najważniejszą rzeczą jest zrozumienie różnic między mężczyznami, a kobietami.

Zrozumienie, że twój prosty komunikat może być inaczej interpretowany przez inną płeć.

Zrozumienie, że mężczyźni nigdy nie będą tak skłonni do rozmów jak inne kobiety.

Zrozumienie, że kobiety mają ogromną potrzebę wyrzucenia z siebie wszystkich emocji i właśnie dlatego o nich mówią.

Nie zależy im na rozwiązaniu, a wysłuchaniu. Jeśli już uda Ci się zrozumieć wszystkie różnice związane z płcią, postaraj się je zaakceptować. Akceptacja to kluczowy czynnik świadczący o udanej relacji. Pamiętaj o ostatniej i być może najważniejszej kwestii. Jest nią przestrzeń. Punkt ten głównie odnosi się do kobiet bo to one ograniczają i często „wchodzą na głowę”.

Każdy mężczyzna ma w swoim życiu cykle. Raz jest bardziej skłonny do bliskości i czułości, a raz mniej. Wiąże się to z dużą potrzebą samowystarczalności. Jeśli widzisz, że twój partner nie chce rozmawiać, to po prostu z nim nie rozmawiaj.


Jeśli widzisz, że twój partner jest od ciebie chwilowo oddalony, pozwól mu na to.

Nie podchodź, nie przytulaj, nie całuj. Po prostu daj mu czas, a on wróci.


Ta prosta i zarazem bardzo trudna umiejętność dawania przestrzeni może poprawić jakość twojego związku. Może sprawić, że mężczyzna będzie pragnął Cię tak samo jak na początkowym etapie relacji.

Każdy z nas ma swoje pasje i zainteresowania.

Mamy swoje własne życie.

Nie pozwól aby każda Twoja decyzja była podejmowana pod drugiego człowieka.

Zrób coś dla siebie i zacznij myśleć o sobie.

To wystarczy, aby związek zyskał na jakości.

Bibligrafia:

Gray J. Mężczyźni są z marsa, kobiety z wenus. 1992: 81-125.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *