Dowiedz się, jakie są dobre praktyki rekrutacyjne.

by Biznes PL0 comments

W środowisku HR bardzo popularne stało się określenie “candidate experience” co można przetłumaczyć jako wrażenia czy doświadczenia kandydata wyniesione z rekrutacji. Zadaniem HR jest przeprowadzenie rekrutacji w taki sposób, aby kandydaci zapamiętali ją jak najbardziej pozytywnie.

Przykładami dobrych praktyk w rekrutacji są:

Siła pierwszego wrażenia

HR czy osoba przeprowadzająca rekrutację jest swego rodzaju wizytówką firmy i jej zachowanie podczas pierwszego spotkania ma ogromny wpływ na opinię o całej firmie. Badania przeprowadzone przez portal LinkedIn pokazują, że aż 83% ankietowanych uznało, że negatywne wrażenia wyniesione z rekrutacji mogą zmienić opinię o firmie, którą wcześniej lubili. Z drugiej strony 87% z nich, przyznało, że pozytywne doświadczenia z rozmowy kwalifikacyjnej sprawiają, że kandydat może zmienić zdanie na temat firmy, której wcześniej nie uznawał za dobrego pracodawcę.

Spersonalizowana komunikacja

Ważne jest aby nie stosować szablonów. Wysyłając wiadomość zwrotną do kandydata warto umieścić jego imię oraz spersonalizować treść. Jest dużo większe prawdopodobieństwo, że kandydat odpisze na wiadomość “Cześć, Tomek. Przeanalizowałem Twoje CV i uważam, że Twoje doświadczenie bardzo przydałoby się w naszej firmie…” niż “Drogi kandydacie, zostałeś/aś wybrany/a do pierwszego etapu rekrutacji…”.

Stosowanie feedback’u

W procesie komunikacji  warto jest dawać wiadomości zwrotne na każdym etapie rekrutacji. Kandydat czuję, że nie traci czasu a firma wypada bardzo profesjonalnie.

Profesjonalne zaproszenie na rozmowę

Należy zadbać o komfort kandydata, który i tak zapewne się stresuje. W wiadomości z zaproszeniem na rozmowę powinniśmy podać następujące dane: nazwa stanowiska, firma, adres [plus ewentualnie mapka dojazdu], data, nazwiska i stanowiska osób biorących udział w procesie rekrutacji, informacje o kontakcie w przypadku zmian, opis formy spotkania [rozmowa, zadanie], opis firmy jako miejsca pracy.

Pytania od kandydata

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy zarezerwować czas na pytania kandydata dotyczące firmy, zespołu czy przyszłego stanowiska.

Otwartość

Podczas rozmowy rekruter powinien być otwarty na poznanie kandydata oraz powinien utrzymywać przyjazną atmosferę.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *