Dowiedz się, jakie emocje Tobą rządzą?

by Psychologia PL0 comments

ZŁOŚĆ, GNIEW, IRYTACJA, RADOŚĆ, ŚMIECH, PŁACZ, ROZŻALENIE, NIENAWIŚĆ, POKORA, EMPATIA, ZAŻENOWANIE, NOSTALGIA, SPOKÓJ, AGRESJA.

Patrząc na powyższe emocje, spróbuj je skategoryzować jako negatywne i pozytywne. To dosyć łatwe zadanie. Będziemy się do niego później odnosić.

Zastanawiałam się, dlaczego w ostatnich czasach seriale górują w oglądalności?

Dlaczego coraz więcej osób korzysta z portali do oglądania seriali i wciąga się w wir życia fikcyjnych bohaterów?

Czego brakuje nam we własnym życiu, że chcemy zagłębiać się i identyfikować z losami głównych postaci serialowych?

Zanim odpowiem na moje przemyślenia chciałabym zastanowić się zarówno nad serialami, jak i życiem ludzkim. Serial to pasożyt, mający niezmiernie długą listę odcinków i ukazujący przeróżne wątki i historie w zależności od jego gatunku. Dlaczego zatem część osób woli oglądać kryminały, jeszcze inna część horrory, a kolejna romanse? Co kieruje ludźmi podczas wyboru seansu?

Odpowiedź bardzo prosta i chyba każdemu znana: EMOCJE.

Właśnie dlatego prosiłam o wcześniejszy podział na te negatywne i pozytywne.

Zastanówmy się nad większością popularnych seriali. Zwróćmy uwagę na główny podział bohaterów: są ci źli i ci dobrzy, a my, widzowie identyfikujemy się z którąś z tych grup.

Zastanów się nad tym, którą grupę ty wybierasz odnosząc się do obejrzanych seriali i jakie emocje tobą kierują podczas tego wyboru.

To dosyć istotne pytanie ponieważ właśnie w ten sposób będziesz w stanie odpowiedzieć sobie, czego brakuje ci w życiu.

Teraz pozwolę sobie powrócić do wcześniej zadawanych pytań. Życie człowieka jest rutynowe i w dużej mierze skupia się na powtarzających czynnościach. Codzienność może pozbawiać emocji, doprowadzać do poczucia nudy, a przecież każdy z nas chciałby odczuwać namiętność, radość, zadowolenie bądź rozkosz.

Są też takie osoby, które pociąga uczucie strachu i niepewności. 

Niezależnie od emocji jakich poszukujemy – dostrzegamy na naszych ekranach wszystko, czego nam brakuje i za czym tak bardzo tęsknimy.

 

A co robią seriale?

Poruszają.

Dotykają człowieka.

Dostarczają mu tego, czego szuka.

Zastanówmy się teraz czy jest w tym coś złego?

Odpowiedz jest banalna: tak.

Zaczynamy do takiego stopnia żyć życiem bohaterów naszego ulubionego serialu, że zapominamy o własnym życiu. Seriale, które dostarczają nam poszukiwanych emocji, tak naprawdę tłamszą je w nas. Są one tylko pozornie dostarczone ponieważ nie doświadczamy ich mimo ,że może być takie nasze wyobraźnie.

My tylko i wyłącznie widzimy je na ekranie naszego telewizora bądź komputera.

Obserwujemy i reagujemy. Działa to na zasadzie „akcja reakcja”, a później gasimy monitor i wracamy do naszej rzeczywistości. Myślimy sobie „chciałbym/ chciałabym mieć takie życie jak oni w serialu”. Zaczynamy myśleć o naszym funkcjonowaniu i zamiast się motywować do działania- jest zupełnie odwrotnie. Następuje demotywacja.

Czy warto?

Zgadzam się z tym, że oglądając możemy się śmiać, możemy się wzruszyć, możemy poczuć zagrożenie i zdenerwowanie, ale zastanawia mnie jedno:

Czy nie lepiej odczuwać to wszystko w realnym życiu?

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *