Dlaczego przestajemy się starać i gaśnie nasza namiętność?

by Psychologia PL0 comments

Pierwszy dotyk

Pierwsze pocałunki

Pierwsze motylki w brzuchu

Pamiętasz te czasy?

Wtedy czułeś ciągłe zaangażowanie i pobudzenie.

Miałeś ochotę każdą wolną chwilę spędzić ze swoim partnerem.

Zastanówmy się teraz razem, co się zmieniło i dlaczego?

Idziesz do sklepu z zamysłem kupienia nowego smartphona. Wybierasz kolor, model i zestaw akcesoriów. Podchodzisz do kasy i kupujesz wybrany telefon. Jesteś zadowolony.

Tryskasz radością i nie możesz doczekać się momentu, w którym zaczniesz personalizować swój nowy zakup. Mija miesiąc, dwa, a telefon staje się dla ciebie codziennością, przestajesz go doceniać.

Podekscytowanie spada, a sprzęt staje się dla ciebie normą. Dalej cieszysz się z niego, ale bez większych emocji.

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ lubimy nowości. Nowość ekscytuje, a kiedy daną rzecz mamy już od dłuższego czasu, staje się dla nas codziennością, a emocje z nią związane, opadają.

Takie samo założenie tyczy się naszych partnerów.

Poznajesz nową osobę. Chcesz z nią spędzić jak najwięcej czasu ponieważ jesteś jej ciekawy i ciągle cię zaskakuje. Starasz się przed spotkaniem zadbać o wygląd, zapach i wrażenie.

Jest to dla ciebie bardzo ważne żeby pokazać się z jak najlepszej strony. Dużo rozmawiacie i śmiejecie się. Poznajecie się coraz bliżej. Po czasie emocje się normują, a każde kolejne spotkanie jest dla ciebie naturalne. Już nie musisz starać się tak mocno, jak wcześniej. Mijają dwa lata. W dalszym ciągu jesteście razem, ale macie coraz więcej kryzysów.

Namiętność zniżyła się do takiego stopnia, że nawet nie okazujecie sobie jej poprzez przytulanie.

Znudziliście się sobą i macie mniemanie, że znacie się na wylot. Limit rozmów także został wyczerpany. Zastanawiasz się, co by tutaj zrobić. Myślisz sobie, że może do siebie nie pasujecie i znajdziesz osobę przy której ta namiętność i chęć budowy dalszej, rozwojowej relacji nie wygaśnie.

Ryzykujesz.

Poznajesz kolejnego człowieka. Jest cudownie. Spotykacie się regularnie, macie wspólne zainteresowania i pasje, dużo rozmawiacie i jest między wami nić emocjonalności. Potrzebujecie wzajemnej bliskości. Mijają lata, a wasza relacja zaczyna słabnąć, tak jak poprzednia. Zastanawiasz się znowu, dlaczego tak jest? Może ten człowiek, tak samo jak poprzedni, nie jest odpowiedni. Zaczynasz czuć niepokój i strach przed samotnością.

Dlaczego?

Faza mocnego zauroczenia przemija szybko.

Czasami utrzymuje się rok, a czasami trzy lata.

Po tym czasie, emocje związane z drugą osobą normują się i zaczynamy myśleć racjonalnie. Po tym czasie znamy naszego partnera: zarówno jego wady i zalety. Przestajemy idealizować jego zachowania i zaczynamy dostrzegać czystą prawdę. Nasza relacja staje się rutynowa, a nas może zacząć to przytłaczać i zapewne często tak się dzieje.

Musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: Każdy związek będzie działał w taki sam sposób.

 

Po czasie przestanie być dla nas tak ekscytujący jak na samym początku, a decyzja o rezygnacji z niego poprzez brak nowych emocji jest impulsywna i w mocnym stopniu niedojrzała.

Musimy mieć świadomość tego, jak funkcjonujemy.

Musimy mieć świadomość tego, że miłość to coś więcej niż wieczne motylki w brzuchu.

Musimy mieć świadomość tego, że miłość ewoluuje i z czasem staje się dojrzalsza, a dojrzałość ta może wiązać się z większą racjonalnością i mniejszą emocjonalnością.

. . .

 

Nie przekreślajmy naszych związków z powodu opadających emocji. Nie ważne jaki jest związek. Nie ważne z kim go zbudujecie.

Ważne jest to, że po czasie stanie się on nam znany, a kiedy poznajemy coś bliżej, nasza ciekawość obniża się.

To naturalny i nieunikniony proces.

My natomiast posiadając zaangażowanie i chęć tworzenia długiej, rozwojowej i poważnej relacji możemy pracować nad naszą namiętnością i bliskością.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *