Dlaczego nie umiem szybko zasnąć?

by Psychologia PL0 comments

Masz problem z zasypianiem?

Wiercisz się w nocy i przewracasz z boku na bok?

Martwisz się, że cierpisz na bezsenność?

 

 

Przyczyn problemu z prawidłowym snem jest bardzo dużo.

Większość z nich dotyczy funkcjonowania w trakcie dnia czyli zbyt małej ilości wysiłku, nadmiernego spożywania kofeiny, palenia papierosów, picia alkoholu bądź spędzania czasu przed ekranem monitorów.

Jedna z przyczyn zainteresowała mnie najbardziej i wydaje mi się, że może ona odpowiedzieć na wasz problem z zaśnięciem pomimo wyeliminowania powyższych czynników: NADMIERNE MYŚLI.

Skąd się one biorą?

Wszystko jest zależne od waszego sposobu życia. U jednych nadmierne myśli będą brały się z nierozwiązanych problemów życia codziennego, a u drugich z ciągłej gonitwy, która uniemożliwia nawet chwilową chęć pomyślenia.

Na takie natręctwo mogą także wpływać osoby trzecie, które wykazują tendencję toksyczności. To oznacza, że swoją osobą mogą wytrącać was z równowagi i poprzez to, w momencie położenia się spać, zaczynacie myśleć o nich.

Zaczynacie analizować ich zachowanie, swoje zachowanie. Zastanawiacie się, dlaczego w taki sposób reagujecie i dlaczego ich zachowanie tak mocno wpływa na wasze samopoczucie.

Takie problemy nakręcają do takiego stopnia, że wasz umysł przestaje reagować na wasze prośby i nie potrafi przestać zadręczać się owymi tematami.

 

Jest jeszcze jedna pułapka.

Jednej nocy nie potraficie zasnąć. Drugiej nocy nie potraficie zasnąć. Trzeciej nocy nie potraficie zasnąć. Czwartej nocy jesteście już bardzo zmęczeni i czujecie, że zaśnięcie tym razem nie sprawi wam problemu.

Kładziecie się w łóżku i nagle czujecie, że wasze serce przyspiesza. Przestajecie odczuwać zmęczenie, a wręcz przeciwnie, pojawia się niewytłumaczalna energia.

Mechanizm ten można określić jako “nakręcanie samego siebie”. Poprzez to, że kilka nocy z rzędu są nieprzespane, zaczynacie się stresować i jest to właśnie kluczową przyczyną następnych zarwanych nocy.

Co w takim przypadku najlepiej zrobić?

Bardzo istotną kwestią jest oczyszczanie umysłu przed zaśnięciem i zrelaksowanie się ponieważ kiedy tego nie zrobimy, w naszej głowie będą krążyć myśli z przeciągu całego dnia, które uniemożliwiają nam spokojny sen.

To jeszcze nic!

Jednego wieczoru będziecie mieli problem z zaśnięciem, a kolejnego będziecie stresować się poprzednim, co spowoduje kolejną nieprzespaną noc. I tak w kółko.

Pozwól odpocząć sobie i swojej głowie.

Pozwól sobie na spokojny sen.

Zrelaksuj się, odpręż i ciesz przespaną nocą.

Nie myśl o minionych wydarzeniach. Skup się na łóżku, spaniu i relaksie.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *