Czy różnice sprawiają podobieństwo?

by Psychologia PL0 comments

Będąc dzieckiem, wychowywałam się z rodzicami oraz dziadkami.

Codziennie z rana, od poniedziałku do piątku moi dziadkowie przyjeżdżali do mojego domu z gotowym obiadem bądź, jeśli nie zdążyli zrobić go u siebie, robili go u mnie. Współpracowali- babcia kroiła warzywa, a dziadek był odpowiedzialny za smażenie i pieczenie ich.

Zawsze kiedy nie szłam do szkoły, pomagałam im- to była czysta przyjemność. Śmialiśmy się, rozmawialiśmy i robiliśmy razem posiłek, który jedliśmy po powrocie dziadka z pracy- całą rodziną.

Mój dziadek był osobą, która potrafiła zachęcić ludzi do współpracy i dobrze rozdzielać zadania. Można powiedzieć, że scalał rodzinę i zniwelował chaos. Niestety, życie każdego człowieka w pewnym momencie dobiega końca i tak samo stało się z nim.

Od tego momentu wszystko się zmieniło- zabrakło osoby, która miałaby takie same cechy jak on. Wspólne gotowanie przeminęło razem z nim. Moja babcia, mówiąc ostentacyjnie, „słuchała się” swojego męża i nigdy nie kryła tego przed ludźmi. Miała poglądy, że mężczyzna powinien być głowa rodziny i dzielić zadania aby istniało ogólne zorganizowanie.

. . .

Często zadawałam babci pytanie:

“Czy nie jesteś zła, że dziadek podejmuje większość decyzji?”

Pamiętam jej odpowiedź do dziś:

“Mój mąż nigdy nie podejmował decyzji za mnie. On doskonale mnie znał i wiedział, że sama podjęłabym taką a nie inną decyzje. Wiesz, nie przejmuje się ludźmi którzy twierdzą, że nie mam nic do powiedzenia w moim małżeństwie. Niech myślą co chcą, ja i twój dziadek znamy prawdę.”

Zastanawiałam się nad tym co powiedziała bardzo długo i wyciągnęłam z tego krótka dygresję 

To, co widzimy z boku jest subiektywną opinią. Patrzymy na dwóch ludzi, którzy są ze sobą i widzimy ich różnice. Jedna z osób jest dominująca i głośna, a druga cicha i pokorna.

Pierwsze spostrzeżenie: przeciwieństwa.

A jakby popatrzeć od drugiej strony…

może właśnie te różnice sprawiają podobieństwa.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *