Czy mój partner jest tym jedynym?

by Psychologia PL0 comments

Na wstępie chciałabym poruszyć jedną istotną kwestię o której być może nie myśleliście:

Dlaczego czytacie ten artykuł?

Czujecie niewiedzę i niepewność względem swojego partnera?

Czy po prostu wolicie utwierdzić się w waszej prawdzie?

A może z czystej ciekawości?

O wyjątkowości swojego partnera każdy z was powinien wiedzieć i nie mieć co do tego żadnych wątpliwości.

Jeśli decydujecie się przeczytać ten artykuł, oznacza to wasze wahania, być może brak poczucia pewności względem drugiej osoby, a artykuł ten ma na celu uzyskać odpowiedź na dręczące was myśli.

Niestety muszę was rozczarować, nie będę w stanie podać konkretnych zachowań, które świadczą o przeczuciu “to ten jedyny, to ta jedyna”.

A wiecie dlaczego?

Poprzez subiektywizm w jakim żyjemy.

Nasze oceny dotyczące nie tylko ludzi ale także rzeczy są zupełnie odmienne. Jeden z nas określi przechodzącą ulicą kobietę jako atrakcyjną, drugi nawet na nią nie spojrzy.

Dla jednego pięknem będzie krajobraz górski, a dla drugiego ścigające się samochody na wyścigach. Jeden zadowoli się zimą, drugi latem.

Jak zatem ktokolwiek może odpowiedzieć na twoje pytanie, które zawiera się w tytule artykułu?

To jest nierealne, bo to ty znasz najlepiej zarówno siebie jak i swojego partnera.

Ty możesz określić to, co w nim akceptujesz, a czego nie.

Ty możesz zastanowić się co czujesz względem niego.

TY

TYLKO TY

A co ja mogę zrobić?

Mogę tylko ułatwić ci zastanawianie się i podjęcie odpowiedniej decyzji. Mogę podpowiedzieć ci na co zwrócić uwagę i jak analizować poszczególne zachowania, aby móc określić czy chcesz z tą osobą żyć.

To co, zaczynamy?

Pierwszą rzeczą na którą powinieneś zwrócić uwagę są nałogi. Często słyszę od kobiet, że ich partner ma problem z alkoholem bo pije codziennie, ale nigdy ich nie skrzywdził więc twierdzą, że nie jest to żaden problem. Właśnie, że jest problem.

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która wpływa na każdą relację budowaną z osobą uzależnioną. Dlaczego mówi się o tym, aby rodziny alkoholików także udawały się na terapię?

Właśnie przez ten wpływ, być może na pierwszy rzut niewidoczny, ale niesamowicie destrukcyjny w kontekście wieloletniego życia.

Tutaj oczywiście nie chodzi tylko o problem alkoholowy, chociaż jest on jednym z najbardziej powszechnych. Może to dotyczyć każdego innego uzależnienia, które wygrywa z człowiekiem.

Człowiek traci kontrolę, przestaje żyć, wpada w problemy psychiczne ponieważ nie radzi sobie, a ty myśląc, że mu pomożesz wygrać, przegrywasz razem z nim ponieważ automatycznie stajesz się biernym uzależnionym, tak samo jak cała twoja rodzina, która funkcjonuje z tobą i partnerem w codziennym życiu.

 

Niestety to nie wszystko, uzależnienia to tylko jeden z wielu problemów.

Jest jeszcze problem narcyzów czyli osób myślących tylko i wyłącznie o sobie. Osobowość narcystyczna to zaburzenie psychiczne, które skutkuje głównie negatywnie dla osoby będącej partnerem.

Czym się ona charakteryzuje? Chęcią nadmiernej kontroli, chorobliwą zazdrością, brakiem szacunku oraz zaangażowania w budowanie zdrowej relacji.

Tutaj trzeba także podkreślić sztuczki, które narcyz będzie stosował chcąc ukryć swoje prawdziwe ja. Osoba taka manipuluje poprzez nadmierną charyzmę, która rzekomo składania się ku pozytywnym atrybutom człowieka, jednakże nie w takim przypadku.

Ważne jest aby dostrzec to w relacji i mieć świadomość tego, iż nasz partner ma taki problem ze sobą. Następnie uzmysłowić go o swoich przekonaniach i spróbować terapię, która może przynieść niebywałe korzyści, jeśli jest tylko chęć i gotowość do zmiany.

Podobnie jest w przypadku toksycznego partnera, który wprowadza Cię w przeświadczenie ciągłego poczucia winy. Przestajesz się rozwijać, rezygnujesz ze swoich wcześniej ustalonych celów i marzeń na rzecz relacji, jesteś ciągle krytykowany i niedoceniany.

Starasz się na siłę dopasować do swojego partnera przez co tracisz swobodę bycia i stajesz się coraz mniej zadowolony ze swojego życia.

Wszystkie te elementy składają się na toksyczność.

Teraz zastanów się nad swoim partnerem, nad sobą i odpowiedź na pytanie:

Czy któreś z powyższych zachowań dotyczy twojego partnera bądź samego ciebie?

Jeśli na pytanie to odpowiedziałeś przecząco, świadczy to o tym, że nie borykasz się z problemami wagi ciężkiej, a ty i twój partner być może przeżywacie kryzys, który jest elementem każdej zdrowej relacji. Stąd też biorą się twoje zastanowienia czy na pewno pasujecie do siebie i czy to jest osoba na dobre i na złe.

Każde gorsze etapy w związku, które nadchodzą prędzej czy później, mogą spowodować jeszcze większą bliskość i stabilność relacji po ich rozwiązaniu.

Wszystko jest zależne od twojego nastawienia i punktu widzenia. Wszystko zależy od tego czy akceptujesz wady swojego partnera i czy jesteś w stanie z nimi żyć, pamiętając o tym, że każdy je ma. Nie poddawaj się zbyt szybko, bo nikt nie powiedział, że kolejny związek będzie lepszy…

Wszystko zależy od ciebie. Masz dwie opcję i każda z nich wiąże się z ryzykiem. Możesz w dalszym ciągu być ze swoim partnerem i kochać go coraz bardziej lub rozstać się i iść drogą w nieznane.

Zadaj sobie ostatnie pytanie:

Czy twój związek sprawia ci szczęście i wyobrażasz sobie żyć bez swojego partnera?

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *