Czy istnieją związki idealne?

by Psychologia PL0 comments

Oglądamy filmy, seriale i programy telewizyjne, które przedstawiają nam wieczną, bezwarunkową miłość.

Mówią o tym, że jeśli poznamy tego “jedynego” będziemy wiedzieć, że to on i przestaniemy skupiać się na innych, potencjalnych kandydatach. Chyba każda z nas chciałaby tak mieć.

Wiedzieć doskonale, że ta relacja zmierza ku przyszłości i mieć stuprocentową pewność względem swoich wyborów.

Życie jednak nie jest takie zero- jedynkowe jak nam się wydaje i bardzo często borykamy się z takimi problemami na każdym etapie życia.

Kilka lat temu poznałam parę, która od samego początku wydawała mi się bardzo szczęśliwa i idealnie dobrana.

Zastanawiałam się, czy mają oni jakiekolwiek wątpliwości względem siebie, bo z boku patrząc wyglądało tak, jakby nie mieli.

Doskonale wiedziałam, że aby dowiedzieć się czegoś więcej trzeba porozmawiać z jednym z nich. Wybrałam dziewczynę, ponieważ z założenia, to od kobiet łatwiej uzyskać informację prywatne z życia wzięte.

Zaczęłyśmy rozmawiać, aż płynnie przeszłyśmy na tematy związków. Z racji tego, że młoda para niedawno się zaręczyła, łatwo było mi zacząć konwersację.

Zapytałam, czy z pozoru perfekcyjnie dobrana para, w realnym życiu także jest taka. Czy dziewczyna ma wątpliwości względem swojego chłopaka, czy może jest przekonana, że to “ten”.

 

Zawsze uważałam ten związek jako jeden z najbardziej zgodnych i pewnych siebie nawzajem, a odpowiedź mojej rozmówczyni zdecydowanie zmieniła mój pogląd względem tej relacji.

ODPOWIEDŹ DZIEWCZYNY:

“Dużo osób zadało mi takie pytanie. Może ze względu na to, że rzeczywiście wyglądamy na bardzo udany związek, tym bardziej, że niedawno doszło do naszych zaręczyn. Nie mogę zaprzeczyć, bardzo kocham mojego przyszłego męża, ale nikt nie powiedział, że było łatwo.

Były momenty wzlotów i upadków, jak w każdym związku. Bardzo długo miałam wątpliwości dotyczące tego, czy to właśnie z tą osobą chce spędzić resztę mojego życia.

Niby nie powinniśmy sugerować się w dużym stopniu rodziną, ale ja jego rodziny nie zaakceptowałam i nigdy nie zaakceptuje. Mój narzeczony na szczęście ma podobnie. Nie żyje w zgodzie ze swoimi bliskimi ponieważ doskonale wie, jacy są i ile toksyczności w sobie mają.

Widzisz, o tym się nie mówi i jakbyś nie zapytała to nigdy byś się nie dowiedziała takich rzeczy. Zresztą tak samo jak reszta osób oceniających mój związek. Prowizorycznie dla każdego będziemy się identyfikować ze szczęśliwą, bezproblemową i idealnie dobraną parą, ale za tym przedstawieniem kryje się podłoże prawdy, która już wcale nie jest taka doskonała.

Wspomniałam wcześniej o rodzinie mojego partnera, ale zapomniałam napomknąć o najważniejszym aspekcie: Ja także nie jestem akceptowana przez jego najbliższych. Wyobrażasz sobie to! Masz narzeczonego, za niedługo już męża, a jego rodzina cię nie lubi i chciałaby, żeby wasz ślub nigdy się nie odbył. A najgorsze jest to, że podejście mojego chłopaka też na początku w dużej mierze należało do podejścia jego najbliższych. Oni przekonywali go do tego, żeby znalazł sobie inną dziewczynę, a ja do tego, że pasujemy do siebie i jesteśmy sobie pisani.

Po długich miesiącach tej rozgrywki, miałam moment zawahania. Miałam zwyczajnie dość wiecznej wojny. To jest prawdziwa przeszkoda na drodze do szczęścia, ale nam po latach nerwów i płaczu udało się przezwyciężyć ten problem. Teraz żyjemy dla siebie, tylko my w dwójkę i nie zważamy na opinie nikogo z zewnątrz. A z pozoru wydawałoby się, że nie mamy problemów… “

Każda relacja jest inna.

Każda relacja skupia się na odmiennych aspektach.

Dla każdego z partnerów ważne są inne kwestie.

Prowizorycznie oceniamy i porównujemy. Wydaje nam się, że inni żyją bezproblemowo, jak w bajce, a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wysnuwamy takie wnioski bezpodstawnie, a kiedy dowiadujemy się prawdy o innych relacjach, odkrywamy, że żyliśmy w błędzie. Odkrywamy, że każdy związek ma swoje sekrety i zmartwienia.

Chcesz potwierdzić tą teorie?

Zrób eksperyment.

Porozmawiaj z zaufanymi ludźmi na temat ich związku. Zapytaj o momenty lepsze i gorsze, o sposób kłócenia i godzenia się. Porozmawiaj o przebiegu ich relacji, o wspólnym spędzaniu czasu, o sposobie ukazywania emocji.

Zapytaj o wątpliwości względem partnera i na samym końcu, kiedy już będziesz miał odpowiedzi na istotne dla ciebie pytania, zastanów się czym dla ciebie jest idealny związek.

Może szukasz odpowiedzi i zastanawiasz się nad tym, czy idealne związki mają możliwość bytu, a sam w takim żyjesz. Może to właśnie twój związek jest idealny, ale nigdy nie zdawałeś sobie z tego sprawy.

Może potrzebujesz tylko dostrzec piękno własnej relacji i zrozumieć, że to ty i twój partner tworzycie ten ideał, którego szukasz u innych, nie skupiając się na własnym szczęściu.

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *