Cykl: zbuduj długotrwały związek (PART 4)

by Psychologia PL0 comments

Dotarłeś do ostatniej części kursu. To oznacza, że masz już dużą wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną dotyczącą Twojej relacji. Teraz dowiesz się najważniejszych aspektów.

W jaki sposób pracować nad związkiem?

Każdy związek, nieistotne czy z problemami, czy też bez wymaga regularnej pracy. Jeśli zaniedbamy naszą relację nawet na krótki czas, będziemy widzieli pogorszenie naszego samopoczucia, ale także partnera. Staniemy się bardziej przewrażliwieni wobec siebie i będziemy zwracali mocno uwagę na każde niuanse, które nam mniej odpowiadają. Bardzo ważne jest więc pielęgnowanie naszej relacji.

To nie jest nic trudnego. Wystarczy, że będziesz przestrzegał tych kilku podpunktów i sam wdrążysz je w życie. W momencie, kiedy staną się one twoim automatycznym zachowaniem, będziesz się cieszyć dobrymi kontaktami codziennie!

Aby relacja stawała się coraz lepsza warto:

– okazywać docenienie

Nie tyczy się to tylko partnera, chociaż o nim głównie myślisz w kontekście relacji. Ważne aby doceniać swoje życie, swoich najbliższych, siebie samego. Doceniać rzeczy, o których nigdy nie myślałeś w tym kontekście. Doceniać swój uśmiech, swoją pracę, otaczającą Cię naturę, pogodę! Możesz docenić wszystko, jeśli tylko się na tym skupisz.

Rada:

Codziennie przed spaniem zadaj sobie pytanie: Za co dzisiaj mogę być wdzięczny, co dzisiaj doceniłem w swoim życiu?

– okazywać bliskość i czułość

Każdy z nas lubi czuć się kochany i dopieszczany. W długich, rutynowych związkach dosyć często brakuje bliskości i wyrażania emocji. Zapominamy o tym, czego nasz partner potrzebuje i czego sami pragniemy.

Rada:

Dwa razy dziennie powiedz partnerowi miłe słowo, które umocni go na duchu. Ma to na celu przypomnienie starych czasów i odbudowę dawnych emocji. Ważne jest aby miłe słowo pojawiło się z rana, jak i na zakończenie dnia.

– regularnie rozmawiać

Rozmowa jest niesamowicie istotną częścią relacji. Można powiedzieć, że bez niej żaden związek by nie istniał. Jeśli czujesz, że w twojej relacji jest coraz słabsza komunikacja to pora to zmienić.

Rada:

Ustalcie wspólnie codzienny czas na rozmowę. Może to być chociaż 15 minut dziennie. Ważne, aby rozmowa była przeprowadzana w ciszy (bez rozpraszaczy takich jak telewizor, radio). Postarajcie się ustalić stałą godzinę na rozmowę i być w tym systematycznym. Chodzi o to, aby rutyna ta wpadła w nawyk i stała się czymś oczywistym.

Rozmowa mimo iż wydaje się najprostszą formą komunikacji, wprawia nie jednego w zakłopotanie i zmieszanie. Pamiętaj, żeby przed rozmawianiem na maxa się zrelaksować. Chodzi przecież o to, żeby było miło i przyjemnie. Duża część osób ze stresu zachowuje się nienaturalne. Albo za dużo mówi, albo wręcz przeciwnie, praktycznie milczy. Opanuj stres i staraj się być sobą. Twój partner pokochał Cię takim jakim jesteś i do teraz z tobą jest, a to świadczy o czymś….

Zmiana jest jedyną stałą w naszym życiu, a co śmieszne, tak się jej boimy.

Zauważ, że jak masz problem i o nim mówisz, to zazwyczaj skupiasz się także na nim. Może to być na ten moment trochę nielogiczne, ale zaraz wytłumaczę o co dokładnie chodzi.

Dla przykładu: Mam problem z nieśmiałością. Utrudnia mi ona kontakty z innymi ludźmi.

Właśnie na tym etapie dokonujesz pierwszej zmiany. Zwracasz uwagę na coś bardziej nieoczywistego, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Ten drobny niuans powoduje dostrzeżenie prawdziwego problemu: nie jest nim wcale nieśmiałość, to sprawa drugorzędna. Najtrudniejsze jest znalezienie i utrzymanie kontaktów z ludźmi. Na tym najbardziej zależy osobie w przykładzie, a nie mówi tego wprost.

Zastanów się nad swoimi problemami, wypisz je na kartce i poszukaj „drugiego dna”. Znajdź obszar, w którym widnieje problem i zastanów się czego on dotyczy.

Dlaczego ten problem jest problemem?

W jakim obszarze życia się znajduje?

Co jest dla mnie ważnego, co powoduje ten problem?

W dokładnie taki sam sposób możesz pracować nad swoim związkiem, partnerem. Nie bójcie się zmiany, bo właśnie ona prowadzi do nasycenia emocjami.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *