Cykl: zbuduj długotrwały związek (PART 3)

by Psychologia PL0 comments

Ta część cyklu będzie najkrótsza, ale najbardziej intensywna. Skupimy się na praktyce i na chwilę cofniemy się w przeszłość, aby móc w pełni zauważyć tendencję naszych teraźniejszych zachowań.

Jeśli jesteś gotowy to zacznij od prostego zadania:

  1. Weź kartkę papieru
  2. Narysuj na niej tratwę i siebie razem z partnerem. Płyniecie przez morzę, a w około widnieje potężna burza. Narysuj pioruny, które symbolizować mają wasze ciężkie momenty w związku.
  3. Zastanów się ile takich momentów było i przy każdym piorunie zrób zapis konkretnego wydarzenia, które wpłynęło źle na waszą relację, które było symbolem kryzysu bądź waszych problemów.
  4. Weź drugą kartkę i narysuj na niej dokładnie taki sam rysunek tylko z innym otoczeniem. Tym razem jest przepiękna pogoda. Narysuj słońce, ale wstrzymaj się z promieniami.
  5. Zastanów się, czy problemy/ momenty kryzysu w związku zaznaczone piorunami zostały rozwiązane. Jeśli tak, to przy każdym promyczku słońca zapisz w jaki sposób poradziliście sobie wspólnie jako związek z danym problemem (czyt. piorunem). Jeśli jeden z problemów (czyt. piorunów) nie został rozwiązany omiń go i nie rysuj promyczka. Ilość promyków i piorunów może się różnić!
  6. Policz ile jest piorunów, a ile płomyków słońca.

Sensem tego zadania jest zwrócenie uwagi na problemy i rozwiązania. Zobacz na własne oczy ile ciężkich momentów w związku udało Ci się naprawić. Bardzo ważnym elementem jest zauważenie sposobu naprawy. Jeśli poradziliście sobie z jednym problemem, poradzicie sobie także z kolejnym. Możecie wykorzystać zapisane sposoby bądź wprowadzić w życie zupełnie nowe.

Jeśli masz więcej piorunów niż promyków słońca…

Jeśli masz więcej piorunów niż promyków słońca to pora to zmienić. Wybierz jeden piorun i znajdź potencjalne rozwiązanie problemu. Przeanalizuj także pytania z części cyklu 1 i 2. Zwróć uwagę na poziom zaangażowania, intymności i namiętności partnera. Także zwróć uwagę na siebie w tych aspektach (poniżej znajdziesz informacje dot. Czytania punktacji pytań z wcześniejszych części cyklu).

Zastanów się z czego problem może wynikać, napisz potencjalne rozwiązanie, porozmawiaj o nim z partnerem i wprowadźcie zmianę w życie. W momencie kiedy problem zostanie rozwiązany- dorysuj promyczek i napisz sposób. Te dwie kartki mogą posłużyć Ci się na całe życie. Znajdujesz przyczynę, ale także skutek. Rozwiązujesz problem, a życie staje się bardziej świetliste, w końcu świeci więcej promyczków.

Jeśli ilość piorunów jest równa z ilością promyczków

Jeśli ilość piorunów jest równa z ilością promyczków to oznacza, że potrafisz rozwiązywać problemy i twoja komunikacja z partnerem jest najprawdopodobniej na wysokim poziomie. Rozumiecie się i potraficie współpracować. Możesz zostawić sobie tą kartkę na moment zwątpienia ,bądź kryzys/ kłótnie.

Pozwoli Ci ona zrozumieć ile ciężkich chwil w życiu mieliście i jak dobrze je rozwiązywaliście. Traktuj kartkę jako motywację, podporę, która będzie wiodła Cię przez życie partnerskie.

Jeśli nie ma u ciebie żadnego promyczka

Jeśli nie ma u ciebie żadnego promyczka to sytuacja jest dosyć ciężka, ale wszystko jest do przepracowania! Aby zacząć rozwiązywać problemy w związku musimy zacząć od nas samych. Przeanalizuj dokładnie pytania z poprzednich części cyklu i znajdź obszar, który w twoim związku jest „piętą Achillesa” czyli najsłabszym ogniwem. Mając ten obszar, nie koniecznie jeden, może ich być więcej- możesz zacząć pracować nad zmianami. Więcej w tym zakresie dowiesz się w następnej części cyklu.

W jaki sposób czytać punktację dot. Pytań  z poprzednich części cyklu?

  • 1 – To najniższy poziom namiętności, intymności i zaangażowania. Możliwe, że znaleźliście się w momencie kryzysu, kłótni, bądź po prostu gorszego okresu w związku. Wasza miłość może się wydawać pusta, sucha i niebezpieczna. Możliwe, że brak Ci bliskości i oparcia. Rozmowa z partnerem jest krótka, zwięzła. Nie widać w waszej relacji tych iskierek, które były na początku. Trzeba pracować, aby na nowo je rozpalić. Przed Tobą dużo pracy! Gotowa do działania?
  • 2 – To średni poziom namiętności, intymności i zaangażowania. Wasze uczucia mogą być przytłumione, ale nie zgaszone. Nie ma takiego szaleństwa jak na początku, ale w dalszym ciągu ciągnie was do siebie. Pamiętaj, że po latach związku może to być normalne, że jest inaczej. Patrząc na początki relacji i porównując do nich, zawsze ocenisz relację inaczej. Czasami wyżej, a czasami niżej. Warto sugerować się odczuciami teraźniejszymi do oceny, bo porównywanie może być mylne. Przed wami trochę pracy, a właściwie rozbudzenie tego, co tkwi w środku. W tym celu można cofać się w czasie myślami i przypominać sobie najlepsze momenty w związku. To pomaga! Wypróbuj na własnej skórze!
  • 3 – To najwyższy poziom namiętności, intymności i zaangażowania. Możesz być dumna zarówno z siebie jak i ze swojego partnera. Tworzycie pełny i zdrowy związek. Potraficie rozmawiać, śmiać się i kochać, a to coś pięknego. Pamiętaj o tym, żeby w dalszym ciągu pracować nad relacją i rozwijać się. Zawsze przecież może być jeszcze lepiej, a związek może zaskakiwać z dnia na dzień. Cieszę się, że jesteś w takim momencie swojego życia. Doceniaj to co masz i pamiętaj aby nigdy nie przestawać kochać! Powodzenia!

Mam nadzieję, że ta część dała Ci trochę do myślenia. Ostatnia cześć będzie podsumowaniem całości. Dowiesz się, jak pracować nad swoim związkiem, jak dokonywać trafnych zmian i jak rozmawiać z parterem. Dodatkowo omówimy także jak pobudzać relacje, która przechodzi kryzys i jak pracować nad ciągłym rozwojem.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *