Cykl: zbuduj długotrwały związek (PART 2)

by Psychologia PL0 comments

W poprzedniej części cyklu dowiedziałeś się czym jest miłość i jakie są jej składniki. Odpowiedziałeś na pytania dotyczące zarówno ciebie, twojego partnera, jak i całego systemu czyli rodziny.

*Bardzo ważne jest abyś miał te pytania wraz z odpowiedziami teraz przy sobie. Pomoże Ci to w sprecyzowaniu styli przywiązania i wyróżnieniu systemów, w których funkcjonujecie.

Zacznijmy może od tego czym jest więź…

Więź to bliskość, to przywiązanie. Właśnie z tego powodu John Bowlby stworzył teorię przywiązania, która charakteryzuje się wzorem więzi dziecięcych doświadczeń z osobami będącymi obiektami przywiązania. Na tej podstawie budowana jest bliskość w późniejszych związkach.

Mówiąc prościej, jako dzieciaki przywiązujemy się do pewnych osób, może to być mama, tata, bądź inni najbliżsi. Tworzymy z nimi relację i uczymy się w niej funkcjonować. Po latach możemy zauważyć powiązania między wcześniejszą relacją, a nową, którą teraz tworzymy. Nasze schematy zostały niezmienione. Między innymi  dlatego często mówi się, że wybieramy naszych partnerów na wzór rodziców– nasze zbudowane wcześniej przywiązanie powielamy z partnerem w podobny sposób i rozumiemy jego zasady.

Znajdź odpowiedzi na pytania z poprzedniej części cyklu. Przyjrzyj się dokładnie pytaniom dotyczącym poziomu intymności. Postaraj się odpowiedzieć na nie także w kontekście rodziców tzn.

Czy jak byłeś młodszy rozmawiałeś z rodzicami o swoich emocjach?

Czy czułeś od rodziców poczucie akceptacji?

Czy czułeś się przez nich zrozumiany?

Porównaj odpowiedzi dotyczące Twojego partnera i ciebie, a Twojej relacji z rodzicami. Jakie są zbieżności, a jakie różnice? Jak myślisz, z czego one wynikają? Zastanów się czy widzisz u siebie tendencję do szukania partnera podobnego do osób, z którymi w dzieciństwie tworzyłeś przywiązanie?

Wyróżnimy teraz kilka styli przywiązania.

Wybierz jeden z nich, który jest Ci najbliższy:

przywiązanie ufne – opiera się ono na całkowicie zdrowej relacji z rodzicami. Czujesz duże poczucie bezpieczeństwa, masz świadomość tego, że jest ktoś, kto Ci zawsze pomoże. Osoba, do której możesz się zwrócić z problemem. Nie czujesz się w żaden sposób uwięziony, ani stłamszony. Twoi rodzice byli, bądź w dalszym ciągu są wrażliwi na Twoje potrzeby. Czujesz, że możesz na nich polegać

wtórne strategię przywiązania– opierają się na braku dostępności przez rodziców, małej wrażliwości bądź źródle lęku. W tym przypadku trzeba wyodrębnić dwa główne typy, które są w zupełnie odwrotny sposób skrajne:

* Strategia hiper aktywizująca – opowiadasz o problemie w sposób wyolbrzymiony, skupiasz się na trudnościach i stresie. Potrzebujesz dużej ilości wsparcia od innych. Przeżywasz i roztrząsasz własne myśli. Masz momenty, kiedy nakręcasz się i nie potrafisz przestać o czymś myśleć. Często eskalujesz konflikty i masz potrzebę dominacji. Charakteryzuje Cię nieustępliwość

Skąd się to bierze?

Najprawdopodobniej w dzieciństwie mogłeś wyrażać swoje emocję i uczucia. Nauczyłeś się zwracać uwagę na swoje potrzeby. Twoi rodzice mogli być dostępni i wrażliwi względem ciebie, ale także nieprzewidywalni. Być może nauczyłeś się, że dosadne wyrażanie uczuć prowadzi do zwrócenia uwagi na ciebie, a to natomiast do poczucia bezpieczeństwa.

*Strategia dezaktywująca– nie opowiadasz o swoich problemach i nie szukasz wsparcia. Zaprzeczasz swojej potrzebie bliskości. Ze stresem starasz sobie radzić samemu bo nie uzewnętrzniasz swoich emocji. Skryptem twojego myślenia jest sentencja „licz na siebie”. Unikasz konfliktów i z reguły jesteś osobą uległą. Charakteryzuje Cię ugodowość.

Skąd się to bierze?

Najprawdopodobniej twoi rodzice byli niewrażliwi i niereagujący na twoje stany emocjonalne. Sami mogli mieć problemy z wyrażaniem myśli i uczuć.  Brak wrażliwości i oddalenie mogło wiązać się z problemami rodziców takimi jak np. depresja matki czy zażywaniem przez matkę substancji psychoaktywnych.

Weź pod uwagę, że możesz wykazywać różne rodzaje strategii w zależności od kontekstu. Tak samo może być z Twoim partnerem.

Krótkie zadanie:

Zwracaj uwagę na to, co mówisz i zapisuj przez 1-2 dni swoje spostrzeżenia wraz z krótkim opisem zachowania. Następnie do każdej wypisanej sytuacji dopisz rodzaj strategii według której się zachowałaś. To samo zrób z zachowaniem Twojego partnera. Nie chodzi tutaj o całą, długą listę. Wręcz przeciwnie, zwracaj uwagę na kluczowe sytuację, które wprowadzają Cię w wysokie odczuwanie emocji (powodujące szczęście, smutek zdenerwowanie).

Wprowadźmy zatem słowo „SYSTEM”

Perspektywa systemowa pozwala nam zobaczyć i poczuć całość relacji, bez rozdzielania związku na dwie poszczególne jednostki. Nie myślimy tutaj o sobie, ani o partnerze, a o „nas” razem. Działamy w taki sposób abyśmy obydwoje czuli się komfortowo i dostarczamy, a właściwie, powinniśmy dostarczać sobie nawzajem poczucie bezpieczeństwa. Ważna jest tutaj także kwestia zrozumienia, wsparcia i akceptacji. Dopiero z tymi czynnikami będziemy mogli w ogóle mówić o systemie.

Do zastanowienia:

Czy robicie dużo rzeczy wspólnie?

Czy opowiadając innym osobą wyrażacie się w formie „my”?

Każdemu pytaniu przyporządkuj liczbę od 1 do 3 (przyjmując, że jedynka odpowiada za najniższe kryterium czyt. zdecydowanie nie, a trójka za najwyższe czyt. zdecydowanie tak)

Dokładnie tak samo jak w poprzedniej części cyklu, będę prosiła Cię o zebranie wszystkich odpowiedzi na pytania, zarówno z części 1, jak i 2 do trzeciej części naszego cyklu.

Trzecia część będzie skupiona na znacznie większej praktyce. Będziesz mógł sam zastanowić się nad swoją relacją poprzez różne zadania, jak i pytania. Wykorzystasz także odpowiedzi na pytania z części 1 i 2. Właśnie dzięki temu wszystkiemu zauważysz bardzo ważny czynnik w związkach jakim jest narracja czyli sposób opowiadania i postrzegania rzeczywistości.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *