79% Polaków wierzy w miłość na całe życie.
Prawdziwa, pełna miłość to połączenie trzech czynników: intymności, namiętności i zaangażowania.
Etapów miłości jest dużo i ulegają one zmianie przez całe nasze życie. Miłość będzie zupełnie inaczej wyglądała na początku związku, kiedy to czujemy motylki w brzuchu i idealizujemy naszego partnera. Wtedy mowa o zauroczeniu i pierwszych początkach odnajdywania się.
Następna fazą jest miłość romantyczna, która składa się z intymności i namiętności, ale brak jej jeszcze zaangażowania. Dopiero po latach życia razem dochodzimy do momentu kompletnego, który jest składowym trzech czynników: namiętności, intymności i zaangażowania. To właśnie możemy nazwać miłością kompletną czy też pełną.
Daj sobie czas i dokładnie zastanów się, na jakim etapie miłości jesteś ty i twój partner. To bardzo ważne aby dokładnie określić to, co macie w waszej relacji i to czego jej brakuje. Na tej podstawie będziesz mógł starać się poprawić aspekty, które przestały funkcjonować w twoim związku. Aby było ci łatwiej określić etap związku, w którym się znajdujesz warto co nieco przeczytać o składnikach miłości.
O składnikach miłości:
Namiętność– w skrócie poczucie popędu względem partnera. Sporą rolę odgrywają tutaj hormony. Cechami charakterystycznymi namiętności jest fizyczne podniecenie i pragnienie bliskości.
Na samym początku relacji możemy mieć bardzo wysoki poziom namiętności ze względu na naszą cechę jaką jest „ekscytacja z nowości”. Zauważ, że wszystko co mamy nowe jest przez pewien czas mocno ekscytujące. Tak samo dzieje się w przypadku partnera. To jest ten czas zauroczenia, kiedy nasze emocje najbardziej buzują.
Bardzo ważne jest tez to, że namiętność bez intymności jest podejściem dość egoistycznym. Nie da się zbudować pełnej miłości bez tych dwóch czynników, które się nawzajem uzupełniają.
Zbadaj swój poziom namiętności:
Czy masz fizyczną potrzebę swojego partnera?
Ile razy w tygodniu masz ochotę na seks, ale taką rzeczywiście ochotę?
A ile razy w tygodniu uprawiacie seks?
Czy całujecie się tak samo często jak na początku relacji?
Czy twój partner ci się podoba?
Czy cię podnieca?
*Każdemu pytaniu przyporządkuj liczbę od 1 do 3 (przyjmując, że jedynka odpowiada za najniższe kryterium czyt. zdecydowanie nie, a trójka za najwyższe czyt. zdecydowanie tak)
Zastanów się nad tymi pytaniami, aby określić swój własny poziom namiętności w związku.
Intymność– emocjonalny składnik miłości, który rozwija się poprzez bliskie poznanie. To właśnie intymność jest także składnikiem przyjaźni, odpowiada on za chęć bliskości i akceptacji.
Nie musisz ukrywać przed swoim partnerem swoich wad, nie boisz się powiedzieć mu prawdy dotyczącej ciebie, ufasz mu. Wasza komunikacja jest na wysokim poziomie, opowiadacie sobie na wzajem o problemach, ale także momentach spełnienia. Tworzycie głęboko emocjonalną więź.
Zbadaj swój poziom intymności:
Jak często rozmawiasz ze swoim partnerem?
Czy masz poczucie, że możesz powiedzieć mu wszystko?
Czy rozmawiacie o swoich emocjach?
Czy tracicie rachubę czasu podczas rozmów?
Czy czujesz, że twój partner cię akceptuje?
Czy czujesz się rozumiany przez swojego partnera?
*Każdemu pytaniu przyporządkuj liczbę od 1 do 3 (przyjmując, że jedynka odpowiada za najniższe kryterium czyt. zdecydowanie nie, a trójka za najwyższe czyt. zdecydowanie tak)
Zaangażowanie – zapewnienie sobie bezpieczeństwa w relacji. To ciągłe dbanie o związek, gotowość do pracy nad nim. To przezwyciężanie problemów i nie poddawanie się w momentach kryzysu. To wewnętrzne poczucie mówiące mi „chce się starać bo ten związek jest dla mnie bardzo ważny”.
Zbadaj swój poziom zaangażowania:
Czy związek jest dla ciebie ważny?
Czy twój partner jest dla ciebie ważny?
Czy chciałbyś ratować swój związek nawet w ciężkich momentach kryzysu?
Czy robisz rzeczy z myślą o swoim partnerze?
Kiedy ostatnio zrobiłeś coś dla swojego partnera?
*Każdemu pytaniu przyporządkuj liczbę od 1 do 3 (przyjmując, że jedynka odpowiada za najniższe kryterium czyt. zdecydowanie nie, a trójka za najwyższe czyt. zdecydowanie tak)
Bardzo ważny jest tutaj czas. Podkreślę to drugi raz. Podejdź do tych pytań na poważnie, nie spiesz się z odpowiedziami. W momencie kiedy odpowiesz na pytania i zapiszesz odpowiedzi na kartce, możesz zadać je także swojemu partnerowi.
Zwróć uwagę na twoje odpowiedzi i jego, następnie porównaj je w kontekście rodziny (relacji). Zwróć uwagę na elementy podobne i różne. Zastanów się z czego wynikają te różnice, a z czego podobieństwa.
A skąd właściwie się wziął nasz partner?
Dlaczego właśnie on?
- podobieństwa ( znajdujemy osoby, takie z którymi chcemy tworzyć prawdziwą relacje i jesteśmy na to gotowi, podobne do nas samych. Lubimy przecież kiedy druga osoba lubi to samo co my.)
- Wzorzec rodziców (zwracamy uwagę na relację naszych rodziców i podświadomie szukamy podobnych partnerów. Jeśli widzisz, że twój ojciec jest osobą rozmowną i otwartą, tego samego będziesz szukała w swoim partnerze. Jeśli twój ojciec kontroluje cię, będziesz tego samego oczekiwać po swoim parterze.)
- Własne preferencje ukształtowane przez życie ( zarówno fizyczne względy, które nas pociągają, podobają nam się, jak i cechy psychiczne, które są dla nas istotne. Zastanów się nad tym jak w przeszłości, kiedy byłeś małym dzieckiem wyobrażałeś sobie wymarzonego partnera.)
A na co zwracać uwagę patrząc się na partnera?
- Traktowanie ciebie (zwróć uwagę jak partner się do ciebie odnosi, czy podnosi głos, czy wykazuje nerwowość, czy jest chwiejny emocjonalnie, czy zachowuje się względem ciebie z szacunkiem)
- Traktowanie rodziców (zobacz jak twój partner traktuje swoich najbliższych, czy ma z nimi dobre relacje. To bardzo ważne, bo ciebie traktować może zacząć bardzo podobnie.)
Pamiętaj o tym, że zmienić człowieka jest ciężko, a jeśli już chcemy dokonać takiej zmiany najpierw powinniśmy zacząć od siebie.
Na ten moment to tyle. Pamiętaj aby mieć przy sobie odpowiedzi na pytania przechodząc do kolejnych części cyklu.
Cześć druga cyklu będzie poświęcona czynnikom takim jak więź, przywiązanie i systemy. Dokładnie omówimy style przywiązania, które charakteryzują nas i naszych partnerów. Odkryjemy także skąd one się wzięły, jaka jest w tym wszystkim rola rodziców. Określimy więzi, które budujemy i postaramy się podsumować całą tą wiedzę tworząc odrębną kategorie czyli systemy. Systemy to bardzo ciekawa cześć bo skupia się nie ma samych nas, ale na tym jak funkcjonujemy wspólnie: ja i mój partner.
0 Comments