Cykl: Ja i emocje (PART 4)

by Psychologia PL0 comments

Przechodzimy do ostatniej części cyklu „ja i emocje”

W poprzednich częściach nauczyłeś się czym są emocję, w jaki sposób je rozpoznawać, jak nad nimi zapanować. Przyswoiłeś także pojęcia empatii i inteligencji emocjonalnej, które są kluczowe dla zrozumienia zarówno swoich, jak i cudzych emocji na dużo głębszej i dojrzalszej płaszczyźnie.

Wykonałeś dużą ilość różnych zadań, których zadaniem było obycie się z tematem emocji i zrozumienie przebiegu tego, co dzieje się w naszej głowie, a dokładniej w układzie limbicznym.

Teraz jako podsumowanie podejdziemy do tematu bardziej od strony biologicznej. Zwrócimy uwagę na to, w jaki sposób nasze emocje docierają do naszej świadomości i dlaczego czasami dzieje się tak, że najpierw coś robimy, a dopiero później myślimy.

Później będzie moment na ostatnią część praktyczną tego cyklu.

Wszystkie cykle na stronie Mood&read są mocno nastawione na praktykę, a dzieje się to z kilku względów:

  1. Praktykując uczymy się więcej i szybciej
  2. Nasza wiedza zostaje wykorzystana i jest to świetny sposób jej przyswojenia
  3. Daje nam to możliwość na własną interpretację tego, co czytamy

W jaki sposób tworzą się emocję?

Wszystkim naszym zachowaniom towarzyszom emocję czyli fizjologiczna odpowiedź organizmu na dochodzące do niego bodźce.

Siedzisz w łóżku, czytasz książkę i nagle słyszysz dzwonek do drzwi…

Co się dzieje w twojej głowie?

Obwód nerwowy odbiera dźwięk jako fale i przekłada ją na język mózgu czyli pobudzenie do stanu gotowości Twojego organizmu. Droga nerwów biegnie od ucha do pnia mózgu, a później do wzgórza. W tym momencie zachodzi podział: mała wiązka nerwów biegnie do ciała migdałowatego i hipokampa, a druga znacznie większa do kory mózgowej. Ciało migdałowate, które jest powiązane ze wszystkimi ważnymi elementami mózgu włącza alarm czyli informuje pozostałe struktury układu limbicznego.

To ciało migdałowate odpowiada także za nagłe decyzje i powoduje uruchomienie systemu:

WALKI I UCIECZKI

Sygnał wzrokowy jest przekazywany z siatkówki do wzgórza. To właśnie tam zostaje on przełożony na język mózgu. Następnie znacznie większa część informacji wędruje do kory wzrokowej, ale nie można zapomnieć o małej części, która bezpośrednio dostaje się do ciała migdałowatego. Właśnie ta część pozwala na szybką, intuicyjną, chociaż mniej precyzyjną reakcję. Można zatem stwierdzić, że ciało migdałowate w naszym mózgu wyzwala reakcję emocjonalną, zanim ośrodki korowe zrozumieją, co się dzieje. Właśnie dlatego zdarza nam się bez zastanowienia wykonać pewne czynności lub wypowiedzieć słowa, których później możemy żałować.

Pytanie dla Ciebie.

Zastanów się kiedy ostatnio miałeś sytuację, w której twój mózg zadziałał szybciej niż byłeś w stanie się zorientować. Czy w takiej sytuacji sprawdził się dobrze? Czy może popełnił błąd i całe zajście było na Twoją niekorzyść? Dokładnie przypomnij sobie tą sytuację. Następnie wyobraź sobie całą drogę, którą twoje spostrzeżenie musi przejść aby móc zareagować. Zastanów się nad tym, jaki twój mózg jest niesamowity i godny poświęcenia czasu.

Teraz szybkim krokiem przejdźmy do dwóch ostatnich zadań dotyczących cyklu emocje.

Zadanie 1.

Przygotuj sobie kartkę i podziel ją na godziny tzn. przyporządkuj do każdej linijki godzinę od momentu wstanie do momentu pójścia spać. Po każdej mijającej godzinie zastanów się, jakie emocje Ci towarzyszyły i co dokładnie wpłynęło na ich powstanie.

To bardzo ważne i rozwojowe zadanie, które pomoże Ci nie dość, że zauważyć emocje, które przeżywasz w trakcie dnia, to dodatkowo skłoni Cię do samo refleksji. Skłoni do zastanowienia się i rozumienia tego, co dzieje się w Twoim wnętrzu, a co najważniejsze odpowiesz sobie na bardzo istotne pytanie!

Czy ty rządzisz swoimi emocjami? Czy emocje rządzą Tobą?

Teraz już ze świadomością swoich wszystkich emocji będziesz miał za zadanie stanąć przed lustrem i próbować je wyrazić.

Zadanie 2.

Wybierz trzy emocje. Stań przed lustrem i postaraj się wyrazić po kolei każdą z nich. Zwróć uwagę na swoją mimikę, postawę i wyrażenie doznań poprzez oczy. Kiedy uda Ci się wyrazić wybrane emocje w taki sposób, jaki będziesz chciał, możesz przejść do wystąpienia głównego.

Przy spotkaniu z drugą osobą wybierz jedną z emocji, z którą przyjdziesz na spotkanie. Postaraj się wyrażać ją w taki sposób, aby druga osoba odczuła to co chcesz wyrazić. Możesz to zadanie powielać. Pomoże Ci ono w zwróceniu uwagi na własne emocje, nauczeniu się wyrażania ich i dowiedzeniu się czegoś o drugim człowieku.

Czy jest coś ważniejszego niż my, LUDZIE?

Czerpmy wiedzę o sobie, inspirujmy się wzajemnie, wspierajmy i pokazujmy sobie nawzajem emocje!

Mam nadzieję, że cykl „ja i emocje” wprowadził Cię w świat wewnętrznych doznań. Mam nadzieje, że miałeś możliwość poznać siebie jeszcze bliżej i zaprzyjaźnić się z całym swoim wnętrzem.

Chcąc uzyskać dyplom ukończenia cyklu:

  1. Wejdź w zakładkę „kontakt”
  2. Uzupełnij informację kontaktowe.
  3. W tytule wpisz „Dyplom- Cykl: dbam o zdrowie”
  4. W załączniku dodaj pliki lub zdjęcia wykonanych przez Ciebie zadań – musimy mieć potwierdzenie, że je wykonałaś aby wystawić certyfikat!
  5. Do tygodnia po wysłanej wiadomości, na maila wyślemy Ci certyfikat ukończenia cyklu! ?

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *