Cykl: Ja i emocje (PART 2)

by Psychologia PL0 comments

Druga cześć cyklu będzie opierała się na rozpoznaniu emocji u innych.

Zastanowimy się wspólnie, jakie emocje najczęściej występują w środowisku, którym się otaczasz. Dowiesz się w tej części jak emocje innych osób wpływają na ciebie i odwrotnie, jak twoje emocje wpływają na innych. W tej części postawimy na obserwację, będziesz miał bardzo ciekawe i rozwojowe zadanie, które pomoże Ci w zrozumieniu innych ludzi. Zrozumienie to natomiast korelować będzie z Twoimi emocjami. Przekonasz się na własnej skórze.

Miałeś okazje poznać już podstawowe emocje, które przeplatają się codziennie w Twoim życiu. Wiesz już także, w jaki sposób radzić sobie z przypływami emocji. Teraz dowiesz się czegoś bardzo ważnego. Nauczysz się rozpoznawać emocję u otaczających Cię osób. Dzięki tej umiejętności zauważysz jak emocję innych wpływają na Twoje postrzeganie, Twoje samopoczucie i Twoje emocje.

Na początku proszę abyś ocenił, jaka emocja dominuje w poniższych opisach:

Przypadek 1

Andrea od samego ranka chodzi po całym mieszkaniu.

Miał problemy ze snem dzisiejszej nocy. Nie wyspał się. Odkąd wstał, nie usiadł ani na chwilę. Porywczo zrobił śniadanie rozlewając przy tym herbatę.

Andrea ma dzisiaj z rana rozmowę o nową pracę. To już jego trzecia rozmowa w tym tygodniu. Za każdym razem kiedy Andrea wybiera się na spotkanie, czuje…

Co czuje Andrea? Jaka emocja góruje u niego w danym opisie?

Przypadek 2

Agnieszka biegnie do autobusu ile ma sił w nogach. Udaje jej się zdążyć. W ostatniej chwili, dosłownie kilka sekund przed zamknięciem się drzwi, Agnieszka dostaje się do środka pojazdu.

Siada na wolnym miejscu, naprzeciwko starszej kobiety. Wymieniają sobie wzajemnie uśmiechy. Wychodząc z autobusu, Agnieszka idzie ulicą, nucąc melodię pod nosem. Nagle ni stąd ni zowąd, spogląda na ziemie i znajduje banknot 100zł.

Agnieszka myśli sobie w głowie „Ja to mam…

Co czuje Agnieszka? Jaka emocja góruje u niej w danym opisie?

Przypadek 3

Anna wybrała się ze znajomymi do nowo otwartej restauracji w mieście. Szykowała się do wyjścia dosyć długo. Anna jest perfekcjonistką i uwielbia, kiedy wszystko dzieje się po jej myśli, włączając w to własny wygląd.

O 20:00 znajomi usiedli wspólnie, zamówili potrawy i zaczęli rozmawiać. Po 20 minutach kelnerka przyniosła oczekiwane dania i cała grupa zabrała się do jedzenia. Nagle Anna zrobiła wykrzywioną minę.

Znalazła w swoim jedzeniu kilka włosów! Krzyknęła na głos „ale to…

Co czuje Anna? Jaka emocja góruje u niej w danym opisie?

Właśnie nazwałeś trzy emocję u trzech osób. To krótka praktyka. Na samym dole tej części cyklu znajdziesz klucz z poprawnymi odpowiedziami. Myślę, że poszło Ci znakomicie. Bardzo ważne jest, aby umiejętnie postrzegać i oceniać emocję innych ludzi ponieważ mogą one wpływać na Twoje życie. W końcu przysłowie „z kim przystajesz takim się stajesz” nie wzięło się z znikąd.

Spędzając czas z ludźmi, słuchamy ich, rozmawiamy, wymieniamy się poglądami. Zauważ, że kiedy spotkasz się z osobą, która ma zły humor- ty także będziesz miał gorszy. O ile Twój dobry humor nie zdominuje spotkania- wtedy drugiej osobie udzieli się Twoja emocja. W tym przypadku tak byłoby lepiej.

Chodzi mi tutaj o pokazanie zależności. O pokazanie, jak jeden człowiek wpływa na drugiego. Jak negatywne emocję wpływają na otoczenie. Jak pozytywne emocję wpływają na otoczenie. Jak człowiek wpływa na otoczenie i jak otoczenie wpływa na człowieka.

Zadanie dla Ciebie!

Podczas spotkania ze znajomym, członkiem rodziny czy partnerem skup się na wyrażanych emocjach przez drugą osobę. Dobrze będzie jeśli będziesz przez jakiś czas zapisywał swoje spostrzeżenia. Możesz powiedzieć Twojej osobie towarzyszącej o przebiegu zadania i przez najbliższe 30 minut zapisywać emocję. W tym celu podziel kartkę na pół. Z jednej strony zapisz Twojego rozmówcę, a z drugiej siebie. Przy rozmowie zapisz emocję towarzyszącą drugiej osobie i automatycznie zapisz emocję, którą Ty odczuwasz podczas słuchania.

To zadanie to piękna zapowiedź trzeciej części cyklu.

W trzeciej części cyklu omówimy pojęcie empatii i inteligencji emocjonalnej. Będziemy się tutaj skupiać na intensywności naszych emocji i umiejętności zrozumienia emocji drugiego człowieka. Dowiesz się także w jaki sposób współodczuwanie wpływa na Ciebie i czy może wiązać się ono z negatywnymi doświadczeniami na przyszłość. Pod koniec części będziesz odpowiadał na mocno kontrowersyjne pytanie… Twoje zdanie jest dla nas istotne!

Klucz odpowiedzi:

  1. Zdenerwowanie
  2. Szczęście
  3. Wstręt, obrzydzenie.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *