Cykl: Ja i emocje (PART 1)

by Psychologia PL0 comments

Zacznijmy od prostej zagadki:

poniżej zauważysz 6 różnych ikonek prezentujących różne emocję. Postaraj się nazwać każdą z nich, a następnie zastanów się, czym dla Ciebie są emocję. Jaką definicję nadałabyś temu określeniu?

                           

Właśnie udało Ci się rozpoznać 6 podstawowych emocji: (po kolei: radość, smutek, złość, wstręt, strach, zaskoczenie).

Na całe szczęście przeważa w naszym życiu radość!

Według badań, aż 80% Polaków jest szczęśliwych.

To bardzo wysoki wynik. Szczęście to jedna z wielu emocji, które towarzyszą nam przez całe życie. W teorii emocję można podzielić na te dobre i złe. Podział ten oznacza, że część z nich poprawia nam jakość życia i poziom pozytywnego myślenia, a część wręcz przeciwnie. Są natomiast osoby, które wolą nie rozróżniać emocji na pozytywne i negatywne. Ja także należę do ich grona.

Zastanów się nad sytuacją, w której masz bardzo ważne wystąpienie. Zaczynasz się delikatnie stresować. Jak poziom Twojego stresu wpłynie na Twoje wystąpienie? Zadałam te pytanie wielu osobom. Jeśli odpowiedziałeś sam sobie na to pytanie, zobacz co sądzą inni:

Agnieszka, lat 23

Stres zawsze mnie paraliżuje. Zaczynam się tak denerwować, że moje ciało staje się sztywne i przestaje ze mną współpracować. Pocę się i trzęsę.

Kilka miesięcy temu mój brat żenił się, a ja jako siostra miałam zrobić krótkie przemówienie.

Wyszło na to, że nic nie powiedziałam. Po prostu nie dałabym rady.

Adrian, lat 29

Czuje dreszczyk emocji kiedy mam wystąpić publicznie. To motywuje mnie to działania i czuje się bardziej zmobilizowany.

Występuje publicznie dosyć często. Mogę śmiało powiedzieć, że gdybym nie odczuwał stresu przed wystąpieniami- stałyby się one dla mnie obojętne, a to zabiłoby całą pasję.

Właśnie z tego powodu nie lubię kategoryzacji, na złe i dobre. Chyba widzicie po powyższych opiniach, o co mi chodzi. Nie przypadkiem wybrałam właśnie te głosy. Tutaj w opisach jest zupełne przeciwieństwo odbioru. Właśnie tak samo może być u nas. Na jednego stres podziała motywująco, na drugiego demotywująco. Jeden zyska pewność i mobilizację, a drugi nie będzie potrafił wydobyć chociażby jednego słowa.

Właśnie dlatego techniki, które pomogą w radzeniu sobie z nagłymi przypływami emocji są tak istotne. Przejdziemy do nich za chwilkę, najpierw chciałabym przybliżyć Ci czym są emocję. Wcześniej miałeś zastanowić się nad własną definicją. Teraz możesz przeczytać moją i zobaczyć czy coś je łączy.

Emocje są to:

  • krótkie, przejściowe stany naszego organizmu, które wywołują przeróżne reakcję.
  • są to świadome lub nieświadome uczucia charakteryzujące się silną mocą przeżywania
  • momenty, których rolą jest rozładowanie napięcia

W momentach kiedy czujesz, że emocję zaczynają panować nad Tobą, warto skorzystać z kilku metod zapobiegawczych. Emocję to jak już wspomniałam, stany, które wywołują przeróżne reakcję. Działają także na obszarze pobudzenia fizjologicznego czyli zmian w układzie nerwowym i hormonalnym, zmian w narządach wewnętrznych i mięśniach. Może się to objawiać szybszym biciem serca, wyższym ciśnieniem, poceniem się czy przyspieszonym oddechem.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

1. Spokój, medytacja i oddech

Postaraj się głęboko oddychać. Wciągaj powietrze powoli przez 5 sekund i wypuszczaj równie powolnie przez 5 sekund. Wykonaj kilka powtórzeń. Takie głębokie oddychanie spowoduje, że Twój organizm wyciszy się i uspokoi. Kiedy to się stanie, zacznij skupiać się na swoim wnętrzu. Poczuj jak pracuje Twoje serce, jak płynie Twoja krew. Poczuj jak się uspakajasz. Jak oddech wpłynął na całą resztę organizmu. Nastaw umysł na to, że wszystko tkwi w spokoju!

2. Wizualizacja emocji

Wyobraź sobie emocję jako małego stworka. Wyobraź sobie jak wygląda, jaki ma kolor, jakiego jest kształtu, jakiej wielkości. Zastanów się, co takiego się z nim dzieje, kiedy ciężka dla Ciebie emocja wkrada się do Twojej głowy. Czy mały potworek rośnie? W każdym momencie, kiedy nie będziesz potrafił sobie poradzić z emocjami, wyobraź sobie tego potworka. Wyobraź sobie, jak pod wpływem emocji on coraz bardziej rośnie, aż w końcu wybucha! I już go nie ma! Jesteś wolny!

3.Oddaj trochę energii

W momencie mocnego pobudzenia emocjonalnego warto wyładować część emocji, które w Tobie siedzą. Stań na nogach i z całej siły tup w ziemię. Możesz podczas tego krzyczeć nazwę emocji, której chcesz się pozbyć. Możesz wykrzyczeć powód swojej złości. Rób tak przez kilka minut, aż staniesz się zmęczony. Zobaczysz, jak cały Twój organizm po tym prostym, a jednocześnie intensywnym ćwiczeniu się uspokoi.

Zadanie na hierarchię emocji.

Zastanów się, jakie emocję są dla Ciebie najważniejsze, aby dzień był udany. Z drugiej strony zapisz emocję, których wolałbyś nie doświadczać, ponieważ powodują u Ciebie negatywne nastawienie.

Podziel kartkę na dwie części i zapisz te emocję. Zaznacz, które z nich są dla Ciebie najbardziej istotne i te, których najczęściej doświadczasz. Zachowaj te zadanie, ponieważ będzie potrzebne w dalszych częściach cyklu.

Druga cześć cyklu będzie opierała się na rozpoznaniu emocji u innych. Zastanowimy się wspólnie, jakie emocje najczęściej występują w środowisku, którym się otaczasz. Dowiesz się w tej części jak emocje innych osób wpływają na ciebie i odwrotnie, jak twoje emocje wpływają na innych. W tej części postawimy na obserwację, będziesz miał bardzo ciekawe i rozwojowe zadanie, które pomoże Ci w zrozumieniu innych ludzi. Zrozumienie to natomiast korelować będzie z Twoimi emocjami. Przekonasz się na własnej skórze.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *