Cykl: Dbam o zdrowie (PART 3)

by Psychologia PL0 comments

Około 20% dorosłych Polaków pali papierosy regularnie.

5% Polaków pali papierosy okazjonalnie.

30% Polaków spożywa alkohol raz w miesiącu.

16% Polaków pije raz na tydzień.

Ponad 1,4 mln Polaków przynajmniej raz w roku pali marihuanę.

Jest to mniej więcej 1 na 27 osób.

„Wszystko jest dla ludzi”

Każdy z nas ma obowiązki, czasami wiążące się nadmiernym stresem. Chcemy odpocząć, zrelaksować się i pozwolić sobie na momenty odpłynięcia w inną rzeczywistość. Kiedy zapominamy o problemach, a cieszymy się jedynie tym, co tu i teraz. Tym, co sprawia nam radość. Nie ma w tym nic złego, dopóki nasze momenty relaksu nie staną się nawykiem i czymś, bez czego nie potrafimy cieszyć się z życia.

Papierosy zawierają w sobie około 40 substancji rakotwórczych i dobrze wszystkim znaną substancję uzależniającą jaką jest nikotyna. Właśnie nikotyna sprawia, że papierosy zaliczają się do narkotyków. Jej działanie polega na wydzieleniu dopaminy czyli hormonu szczęścia. To tylko pozorne szczęście bo długoterminowo zarówno papierosy, jak i alkohol przyczyniają się do powstania w naszym organizmie stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny to zaburzenie równowagi organizmu między wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami. Innymi słowy polega on na uszkodzeniu komórek, które może prowadzić do początku chorób nowotworowych i wielu innych zaburzeń. Jeśli długotrwale brak Ci tej równowagi może się to objawiać utratą jędrności skóry, mniejszą krzepliwością krwi, mocniejszym trądzikiem czy większą wrażliwością na zewnętrzne czynniki środowiskowe.

Aby dowiedzieć się więcej na temat stresu, możesz zobaczyć krótki filmik: 

To jeszcze nie wszystko. Warto zaznaczyć, że wszystkie używki zaburzają jakość twojego snu. Alkohol powoduje spłycenie snu. Aldehyd octowy czyli substancja, która wytwarza się w Twoim organizmie na skutek metabolizowania alkoholu działa mocno zakłócająco na sen. Właśnie dlatego po upojnej nocy możesz obudzić się niewyspany i ze złym samopoczuciem.

Podobnie jest z papierosami.

Według badań zapalenie papierosa przed snem powoduje większe problemy z zaśnięciem i zwiększoną częstotliwość przebudzania się w nocy.

 Z marihuaną bywa różnie. Część osób twierdzi, że zasypia po jej spożyciu dużo szybciej, część dużo wolniej. Badania wykazały, że zbyt wysokie dawki THC mogą utrudnić zasypianie i dodatkowo spowodować zobojętnienie i zespół demotywacji kolejnego dnia.

Co zrobić aby jakość snu była na najwyższym poziomie?

Sen jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. To dzięki niemu nasz mózg i ciało ma czas na regenerację. Sen składa się z dwóch faz:

– NREM czyli wolne ruchy gałek ocznych. NREM dzieli się na 4 stadia i trwa mniej więcej 80-100 minut. Po tym czasie następuje faza REM

– REM czyli szybkie ruchy gałek ocznych. REM to faza, w której pojawiają się obrazy senne. Ciało jest wiotkie i wtedy też najłatwiej na przebudzenie.

U dorosłego człowieka cykl fazy NREM i REM powtarza się w ciągu nocy 4-5 razy.

Trochę więcej na temat snu:

Aby doprowadzić do dobrego snu, po którym czujesz się wypoczęty i pełen energii:

1.Unikaj używek

Staraj się doprowadzić do tego, aby jak najczęściej pozwalać sobie na swobodne zasypianie bez dodatkowych stymulantów. Jeśli jesteś osobą palącą i nie chcesz zrezygnować z nałogu, postaraj się chociaż te kilka godzin przed snem ograniczyć ilość wypalanych papierosów. Tak samo z pozostałymi używkami.

2.Regularnie wstawaj

To niesamowicie istotne, aby utrzymywać regularność i panować nad czasem swojego snu. Codzienne wstawanie o tej samej porze sprawi, że będziesz się kładł także regularnie. Wypracujesz sobie w taki sposób schemat dnia i dodatkowo będziesz znacznie bardziej efektywny.

3.Zadbaj o zdrowe odżywianie

Jedzenie przed snem, w szczególności wysokoenergetycznych przekąsek pobudzi Cię i utrudni zasypianie. Staraj się unikać jedzenia około 2 godzin przed snem. Jeśli zadbasz o zdrową dietę i odpowiednie nawodnienie, twój organizm się odwdzięczy!

4.Przystosuj swoją sypialnie

Temperatura i zapewnienie ciemności w sypialni to bardzo ważne elementy, które składają się na polepszenie jakości snu. Zadbaj o to, aby temperatura wahała się pomiędzy 15, a 19 st. Taka niższa temperatura sprawi, że organizm ochłodzi się, a skutkiem tego będzie przyjemniejszy sen. Pamiętaj też o odpowiedniej poduszce i materacu- w końcu codziennie spędzasz w łóżku te 7-9 godzin!

5.Zrelaksuj się!

To ostatnia a najważniejsza zasada. Stres powoduje wydzielenie kortyzolu czyli hormonu, który działa pobudzająco na Twój organizm. Bardzo ważne jest to abyś zrelaksował się i myślał o czymś miłym przed zaśnięciem. Często zdarza się, że nasze problemy z zaśnięciem mają podłoże psychologiczne. Sami nakręcamy się na to, że nie potrafimy zasnąć i odbieramy sobie przyjemność z tej czynności. Myśląc o tym, że nie umiesz zasnąć, bądź myśląc o tym, ile czasu Ci zostało do pobudki, nie zaśniesz szybciej! Wręcz przeciwnie! Zaczniesz się stresować, a Twoje pobudzenie wzrośnie. Zaczniesz się wiercić, będzie Ci w każdej pozycji nie wygodnie i co najważniejsze- przestaniesz być zmęczony!

Jakoś naszego snu przekłada się na jakość naszego życia. Kiedy nie śpimy dobrze, nie mamy energii i motywacji do działania w ciągu dnia. To my sami tworzymy nasz sen.

Jeśli masz problem z zasypianiem i nie potrafisz sobie poradzić pomimo wprowadzenia zasad dobrego snu, to zastanów się czy nie wprowadziłeś się sam w błędne koło.

Jeśli masz problemy z zasypianiem to odpowiedz na poniższe pytania:

  1. Ile zajmuje mi zaśnięcie?
  2. Czy stosuje się zaleceń dot. Dobrego snu?
  3. Czy stresuje się przez położeniem się do łóżka tym, że nie będę umiał zasnąć?
  4. Od jakiego czasu mam problem z bezsennością?
  5. Czy myśl o spaniu powoduje u mnie przyjemność?

Bardzo często w przypadku osób borykających się z problemami sennymi jest tak, że sen stał się dla nich przymusem. Nie idą spać z nastawieniem pozytywnym, tylko z wewnętrznym niepokojem. Właśnie nad tym trzeba pracować.

Jeśli czujesz, że jest to Twój problem możesz postarać się wykonywać te dwa ćwiczenia:

Ćwiczenie 1. Codziennie przed zaśnięciem wybierz wygodną dla ciebie pozycję, zgaś światło i postaraj się odprężyć. Wyobraź sobie, że Twoje wszystkie mięśnie się rozluźniają, twój mózg może w końcu się wyciszyć. Poczuj jak przez całe twoje ciało przestaje pracować, staje się lekkie. Zacznij głęboko, ale spokojnie oddychać. Weź wdech i wydech. Oddychaj tak przez kilka minut w dalszym ciągu myśląc o rozluźnieniu.

Wykonuj ćwiczenie przez tydzień i zapisuj efekty!

Ćwiczenie 2. Codziennie z rana, po przebudzeniu się, zastanów się i zapisz na kartce 3 czynniki, które korzystnie wpłynęły na Twój sen. Dodatkowo pod czynnikami oceń jakość Twojego snu, odnosząc się do skali 1-5. (1- najniższy wynik, 5- najwyższy).

Wykonuj ćwiczenie przez tydzień i zapisuj każdy dzień na osobnej kartce.

Twoje notatki z zadań będą potrzebne do kolejnej, a zarówno ostatniej części cyklu. Nie zapomnij aby mieć je przy sobie przechodząc do część czwartej cyklu.

Ostatnia cześć będzie podsumowaniem całości. Dowiesz się, jak pracować nad swoim związkiem, jak dokonywać trafnych zmian i jak rozmawiać z parterem. Dodatkowo omówimy także jak pobudzać relacje, która przechodzi kryzys i jak pracować nad ciągłym rozwojem.

Chcąc uzyskać dyplom ukończenia cyklu:

  1. Wejdź w zakładkę „kontakt”
  2. Uzupełnij informację kontaktowe.
  3. W tytule wpisz „Dyplom- Cykl: dbam o zdrowie”
  4. Do tygodnia po wysłanej wiadomości, na maila wyślemy Ci certyfikat ukończenia cyklu! 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *