Cykl: Dbam o zdrowie (PART 2)

by Psychologia PL0 comments

Nasze zdrowie w dużej części zależy od nas samych. Możemy je regulować poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne. Wiadomo, że nie każdemu z nas zależy tak mocno na wyglądzie, ale musimy mieć świadomość tego, że nasz wygląd poniekąd definiuje nasze zdrowie.

Jeśli wahasz się nad tym stwierdzeniem i twierdzisz, że duża część osób jest otyłych z powodu genów lub chorób to zrób mały eksperyment. Zaobserwuj taką osobę i zwróć uwagę na jej nawyki żywieniowe, ilość wysiłku fizycznego i spożywanie używek.

Choroba i przełożenie genetyczne to zazwyczaj konsekwencja trybu życia.

Tak samo zresztą się dzieje z naszą cerą. Nasza twarz jest w stanie powiedzieć o nas samych bardzo dużo. Osoby, które borykają się z trądzikiem zazwyczaj także nie dbają odpowiednio o te same czynniki, co osoby otyłe. Tylko inaczej się to u nich objawia. Toksyny organizmu wychodzą w postaci zaskórników.

Tak samo jak w przypadku pierwszego stwierdzenia, tutaj także możesz zrobić eksperyment. Możesz zrobić go na sobie, o ile zmagasz się z trądzikiem, bądź na osobie, która go ma. Wystarczy, że przez tydzień osoba borykająca się z zaskórnikami będzie zdrowo jadła, piła co najmniej 1,5l wody dziennie i zrobi dwa treningi po 1,5h. Oczywiście zero używek! Już po jednym tygodniu będzie polepszenie cery.

Amerykańskie centrum ds. Zapobiegania i kontroli chorób zaleca co najmniej 150 minut w tygodniu wysiłku fizycznego. Przeprowadzono badania na 64 tysiącach osób. Badani mieli około 40 lat i ćwiczyli 150 minut tygodniowo. Wyniki badań okazały się jednoznaczne. Zmniejszyło się ryzyko zachorowania na nowotwór o 21% i na układy krążenia o 41%.

Czas trwania ćwiczeń jest ważniejszy niż regularność!

Jakie ćwiczenia będą idealne dla Ciebie?

Wszystko zależne jest od tego na czym Ci zależy.

Jeśli chcesz stracić masę to ważne powinieneś stawiać na ćwiczenia cardio połączone z siłowymi.

Jeśli chcesz poprawić postawę ciała i uniknąć bólów pleców i stawów – ważne są ćwiczenia z pilatesu i jogi.

Jeśli chcesz poprawić elastyczność i giętkość ciała – stawiaj na rozciąganie.

Jeśli chcesz się zrelaksować i zniwelować stres- ćwiczenia medytacyjne będą jak znalazł.

Na pewno znajdziesz coś dla siebie! Bardzo zdrową opcją będzie połączenie tych czterech obszarów.

Ćwiczenia cardio + siłowe

Bardzo ważne jest to aby ćwiczenia cardio trwały minimum 30 minut. Ten czas jest niezbędny by organizm mógł zacząć pracować, a co za tym idzie, spalać tłuszcz. Ćwiczenia te powinny być wykonywane od 60 do 70% tętna maksymalnego (twoje maksymalne tętno to mniej więcej 220 – wiek). Właśnie dzięki temu twoje komórki będą dotlenione i nie dojdzie do sytuacji spalenia mięśni.

Ćwiczenia cardio:

– bieganie

– pływanie

-jazda na rowerze

-skakanie na skakance

-taniec

-wchodzenie po schodach

Trening siłowy jest skierowany dla Ciebie pod warunkiem, że będziesz wykonywał go poprawnie technicznie. Obciążeniem w takich ćwiczeniach może być zwiększenie ilości serii, powtórzeń bądź ciężaru. 

Pilates to technika treningowa, która odpowiada za połączenie pracy ciała i umysłu. Zarówno dotyczy relaksacji, jak i wytrzymałości. Jest rekomendowana dla wszystkich osób chcących poprawić swoją postawę i wzmocnić mięśnie. Ćwiczenia te prowadzić będą do rozbudowy mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację ciała.

Zobacz filmik i ćwicz od dzisiaj:

Strechning czyli rozciąganie pomaga niwelować stres, zredukować napięcie mięśniowe i poprawić komfort życia codziennego. Polega on na rozciąganiu poszczególnych mięśni przez 10-15 sekund, następnie rozluźniając konkretną partię mięśniową. Możemy podzielić streching na dynamiczny i statyczny. Ten pierwszy, dynamiczny, polega na rozciągnięciu mięśni przed treningiem właściwym. Pozwala on na uniknięcie kontuzji. Stretching statyczny wykonywany jest po treningu właściwym w nieruchomej pozycji. Polega on na rozciągnięciu danej partii mięśniowej do granicy bólu i pozostanie w określonej pozycji przez 15-30 sekund.

Porozciągaj się razem z nami:

Oddychanie/medytacja to ostatnie zaproponowane dla Ciebie ćwiczenia to takie, które oparte są na kontrolowanym oddechu. Oddychanie jest procesem niezależnym od naszej woli, który sterowny jest przez ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Jego ośrodek oddechowy znajduje się w rdzeniu przedłużonym i to właśnie on dostosowuje zarówno głębokość, jak i częstotliwość oddechu do naszego zmieniającego się zapotrzebowania np. przy zwiększonym wysiłku oddychamy szybciej. Oddech przyspiesza nam także przy pobudzeniu emocjonalnym i odwrotnie: oddechem możemy wpłynąć na nasze emocje. Aby zatem móc się zrelaksować i wyciszyć, techniki oddechowe są wyjątkowo potrzebne każdemu z nas!

Odpręż się i oddychajmy wspólnie! Włącz:

Tyle przygotowaliśmy dla Ciebie w tej części cyklu. Mam nadzieję, że dużo się dowiedziałeś i będziesz zwracał uwagę na aktywność fizyczną, która jest tak ważna dla naszego zdrowia!

Druga część cyklu już za tobą.

Część trzecia będzie opierała się na omówieniu wpływu używek na jakość życia. Skupimy się tutaj na alkoholu, papierosach i marihuanie. W tej części zdasz sobie sprawę z tego, jak te wymienione substancje psychoaktywne wpływają na jakość Twojego życia m.in. na jakość snu. Właśnie, bym zapomniała! Będziemy także skupiać się tutaj na jakości Twojego snu. Będziesz pracowała nad tym, aby maksymalnie poprawić jakość snu i wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą sprawić, że budzisz się niewyspana, bądź noc, nie jest taka jaka powinna być.

Chcąc uzyskać dyplom ukończenia cyklu:

  1. Wejdź w zakładkę „kontakt”
  2. Uzupełnij informację kontaktowe.
  3. W tytule wpisz „Dyplom- Cykl: dbam o zdrowie”
  4. Do tygodnia po wysłanej wiadomości, na maila wyślemy Ci certyfikat ukończenia cyklu! 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *