Cykl: Dbam o zdrowie (PART 1)

by Psychologia PL0 comments

Według badań CBOS Polacy deklarują, że spożywają za małą ilość ryb (60%), ryżu i kasz (29%), jak i owoców (23%) oraz warzyw (18%). Dla porównania przybliżmy kulturę Japońską, która charakteryzuje się zdrowiem i długowiecznością. W przeciwieństwie do Polaków, Japończycy spożywają bardzo dużą ilość ryb, warzyw i owoców. Uzupełnieniem ich codziennego posiłku jest także porcja ryżu.

Zobacz, że to zupełnie przeciwnie niż nasza Polska kultura! Długość życia i poziom otyłości jest także zupełnie inny niż u nas. Tam po prostu ludzie są zdrowsi i żyją znacznie dłużej.

Może to dla nas drobna sugestia.

Może powinniśmy się zainspirować ich nawykami żywnościowymi.

Jeśli chciałbyś budzić się każdego dnia z energią i wigorem do życia to przyjrzyj się poniższym zasadom i postaraj się, jak najszybciej wprowadzić je w swoje życie. Daj sobie czas. Nie poczujesz zmiany po jednym dniu ale gwarantuje, że z każdym kolejnym będziesz czuć się znacznie silniejszym.

Przepis na dobre samopoczucie każdego dnia:

 • 5 posiłków dziennie + szklanka wody na czczo

Niezależnie od tego, w jakich godzinach wstajesz, bardzo ważne jest wypicie jednej szklanki wody z cytryną od razu po pobudce. Poprawia to krążenie naszego ciała, dodaje energii i powoduje oczyszczenie organizmu. Dodatkowo przyspiesza metabolizm, dzięki czemu Twój pierwszy posiłek będzie szybciej strawiony.

Metabolizm to anabolizm i katabolizm. Proces ten polega na wyciągnięciu z spożywanych produktów jak największej ilości substancji odżywczych, które wchłaniają się do Twojego organizmu i poprawiają poziom Twojego samopoczucia i zdrowia. Właśnie dlatego warto pomóc naszemu organizmowi i poprawić jakość naszego metabolizmu od razu po przebudzeniu.

Po 30 minutach od wypicia szklani wody, możesz spożyć pierwszy posiłek. Każdy posiłek powinien być wzbogacony o odpowiednią dawkę białka, węglowodanów, tłuszczy i błonnika

ZALECENIE: Podczas posiłków najlepiej nie spożywać napojów. Lepiej zrobić to po lub przed posiłku.

Białka

Spożycie białka w diecie wynosi od 10-35% energii (rozbieżność wynika z indywidualnych potrzeb człowieka). Podstawowym budulcem naszego organizmu są aminokwasy czyli części składowe białek.

Najwięcej białka znajdziesz w:

 • Warzywach strączkowych (fasola, groch, bób, soczewica, soja, tofu) – ważne aby namaczać je przed obróbką i dobrze ugotować, z racji, że mają dużo substancji anty odżywczych, które powinny zostać usunięte przez wysoką temperaturę.
 • Rybach (dorsz, flądra, mintaj, łosoś) – nie musimy bać się o toksyczne działanie metali ciężkich przy standardowym spożyciu.
 • Zbożach – oprócz białek są też źródłem węglowodanów.

Węglowodany

Można je podzielić na cukry proste i złożone. Cukry proste to fruktoza (występuje w owocach), glukoza i galaktoza (wchodzi w skład laktozy, która występuje w mleku). Musisz pamiętać o jednej rzeczy. Cechą charakterystyczną cukrów prostych jest to, że nasz organizm bardzo szybko je trawi i pobiega z nich energię, ale na bardzo krótki czas. Cukry złożone to skrobia i glikogen (cukry zwierzęce). Utrzymują się one znacznie dłużej w naszym organizmie przez co nie cierpimy na nagłe spadki energii. Dodatkowym atutem cukrów złożonych jest to, że są źródłem błonnika!

Najwięcej zdrowych węglowodanów znajdziesz w:

 • Ryżu białym i brązowym – warto podkreślić, że ryż brązowy ma znacznie mniejszą ilość tłuszczy, soli i cholesterolu niż biały. W mniejszym stopniu podnosi także poziom cukru w naszym organizmie.
 • Ziemniakach – doskonale odkwaszają organizm, są niskokaloryczne i praktycznie nie zawierają tłuszczów. Mają w sobie dużo witaminy C i błonnika.
 • Owoce- to jeden ze sposobów pozbycia się nawyku podjadania słodyczy. Owoce nie dość, że zdrowe to w dodatku słodkie. Zawierają one fruktozę czyli jeden z cukrów prostych. Są bogate w monosacharydy.

Tłuszcze

Jeden gram tłuszczów dostarcza 9kcal. Można wyróżnić tłuszcze roślinne i zwierzęce. Ogólne zapotrzebowanie człowieka na tłuszcz wynosi między 20-35% dziennie. Nie powinniśmy przekraczać zaleconej ilości ze względu na konsekwencje dotyczące nadwagi, podwyższonego cholesterolu czy chorób sercowo- naczyniowych.

Najwięcej zdrowych tłuszczy znajdziesz w:

 • Oliwa z oliwek
 • Olej rzepakowy, lniany
 • Awokado
 • Tran
 • Tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki)

Ostatni posiłek 2/3 godziny przed spaniem!

To bardzo ważna zasada, aby przed bezpośrednio przed spaniem nie jeść. Po pierwsze, organizm nie będzie w stanie strawić posiłku i odłoży się on w formie tłuszczu. Po drugie Twój poziom energii przez pożywienie będzie znacznie wyższy, stąd też możesz mieć problemy z zaśnięciem. Po trzecie pełny żołądek podczas spania może spowodować częstsze koszmary senne.

POPRAW DZIAŁANIE SWOJEGO MÓZGU W 3 KROKACH

1. Zacznij od antyoksydantów czyli substancji, które opóźniają procesy starzeniowe organizmu, chronią przed demencją i pozytywnie wpływają na pamięć.

Znajdziesz je w owocach jagodowych (truskawki, jagody, maliny, poziomki), morelach, brokułach, kalafiorze, cebuli, pietruszce czy szpinaku.

2.Wzbogać swoją koncentrację przez spożycie cynku. Czy wiesz, że jego brak powoduje senność i zmęczenie?

Cynk znajdziesz w fasoli, migdałach, zielonym groszku, chlebie pełnoziarnistym czy małżach.

3.Dotleń swój mózg z kwasem foliowym. Według najnowszych badań kwas foliowy może obniżyć choroby późnego wieku. Już teraz warto zadbać o odpowiednią suplementację.

Kwas foliowy znajdziesz w szpinaku, fasoli, grochu i jajkach.

Pamiętaj o tym, że odpowiednie odżywianie to tylko jedna ze składowych zdrowego życia.

Druga część cyklu będzie dotyczyła aktywności fizycznej. Dowiesz się ile sportu potrzebujesz w tygodniu i w jaki sposób jego częstotliwość pływa na Twoje zdrowie. Dostaniesz wykaz najzdrowszych ćwiczeń fizycznych, które bez przeciwwskazań możesz regularnie stosować. Porozmawiamy także o ćwiczeniach medytacyjnych opierających się na kontrolowaniu oddechu. Dowiesz się, w jaki sposób można się szybko zrelaksować i zniwelować stres. Druga część cyklu sprawi, że zdasz sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem w życiu jest aktywność fizyczna. Będziesz też wiedział, w jaki sposób i z jaką częstotliwością ćwiczyć, aby poprawić jakość swojego życia.

Chcąc uzyskać dyplom ukończenia cyklu:

 1. Wejdź w zakładkę „kontakt”
 2. Uzupełnij informację kontaktowe.
 3. W tytule wpisz „Dyplom- Cykl: dbam o zdrowie”
 4. Do tygodnia po wysłanej wiadomości, na maila wyślemy Ci certyfikat ukończenia cyklu! ?

Zdobywaj jeszcze więcej wiedzy razem z portalem MOOD&READ!

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *