Co zrobić aby dobrze spać? 10 powodów nieprzespanej nocy

by Psychologia PL0 comments

Każdemu z nas zdarzają się nieprzespane noce podczas których przewracamy się z boku na bok i nie umiemy znaleźć odpowiedniej pozycji do zaśnięcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastanawialiście się jaka jest przyczyna takiego zjawiska?

 

U każdego może być ona inna, dlatego wymienimy 10 ogólnych przyczyn, które wpływają na jakość snu z dokładnym opisem czynników pośrednich przyczyniających się do bezsenności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. #Pusty żołądek

 

Ostatni posiłek powinien zostać spożyty kilka godzin przed snem. Nie przypadkiem, często słyszymy, że idealna przerwa pomiędzy zaśnięciem a zjedzeniem czegoś to trzy godziny.

 

 

Jest to czas w którym nasz organizm zdążył strawić pokarm oraz nie domaga się kolejnej dawki kalorii. Jeśli odstęp ten trwałby dłużej, byłaby duża szansa na to, że odczujemy głód, który źle wpłynie na jakość naszego snu.

 

 

Pamiętajmy aby nie sugerować się godzinami w których spożywamy pokarm, tylko bardziej godzinami w których zasypiamy i wstajemy. To do nich możemy idealnie dopasować rozkład spożywanych posiłków.

 

 

 

 

 

 

2. #Temperatura pomieszczenia

 

Bardzo ważne jest odpowiednie wywietrzenie pokoju przed zaśnięciem, aby odświeżyć miejsce w którym zasypiamy.

 

 

Świeże powietrze dotlenia nasz mózg przez co poczujemy się bardziej zrelaksowani i łatwiej będzie nam popaść w melancholijny nastrój .

 

 

W pokoju powinna być temperatura pomiędzy 18- 21 stopniami celsjusza, która jest najbardziej dopasowana do klimatu naszego funkcjonowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. #Nadmiar myśli

 

Jest to chyba najcięższa kwestia związana z poprawnym snem. Dni, w których przed położeniem się do łóżka mamy dużo nierozwiązanych spraw nie będą sprzyjały naszemu zaśnięciu, a wręcz przeciwnie.

 

Bardzo dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu będzie wypisanie wszystkich myśli chodzących nam po głowie na kartce.

 

 

 

 

Będziemy mieli wtedy pewność, że o niczym nie zapomnimy kolejnego dnia i każda nasza myśl została przeniesiona bezpiecznie na papier.

 

 

 

 

 

 

4. #Kofeina

 

Pierwsza rzecz o której myślimy czytając ten nagłówek to kawa. Mamy rację. Kawa, jak i inne napoje zawierające kofeinę utrudniają swobodne zasypianie. Do napojów takich możemy zaliczyć także Coca- cola oraz wszelkiego rodzaju energetyki.

 

 

Mało osób wie, że herbata tak samo jak kawa jest napojem energetyzującym- posiada teinę czyli substancję działającą w taki sam sposób jak kofeina.

 

 

Najwięcej teiny posiada biała i czarna herbata, dlatego wykluczenie ich przed snem będzie dobrą sugestią. Można także zastąpić je herbatami ziołowymi bądź uspokajającymi.

 

 

 

 

 

 

5. #Papierosy

 

Papierosy podnoszą ciśnienie, tętno oraz przyspieszają akcję bicia serca. Ogólnie rzecz biorąc pobudzają organizm poprzez wytwarzanie endorfin. Nie wpływa to dobrze na zasypianie ponieważ po wypaleniu papierosa czujemy się mocno pobudzeni przez najbliższe 20 minut.

 

 

 

Po tym czasie zdecydowanie spada ciśnienie krwi oraz obniża się tętno. Po 8 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa ilość tlenu we krwi rośnie, a dwutlenku węgla spada, dlatego osoby niepalące sypiają lepiej i efektywniej niż osoby palące.

 

 

 

Jeśli jesteś osobą palącą i nie chcesz tego zmienić- spróbuj chociaż ograniczyć palenie papierosów przed spaniem. Na pewno zadziała to na korzyść twojego snu.

 

 

 

 

 

 

6. #Trening

 

Aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka jest bardzo ważnym elementem. Wpływa ona na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Prowadzi do zdrowego trybu życia i reguluje procesy oddechowe w organizmie.

 

 

 

 

Niestety, nie zawsze powinniśmy trenować. Trening podobnie jak substancje energetyczne- podnosi ciśnienie i tętno, dlatego odradza się odbycie go bezpośrednio przed snem oraz w godzinach bliskich zaśnięciu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. #Nieregularny sen

 

Bardzo ważnym czynnikiem wpływających na sen jest jego regularność. Codzienne wstawanie i kładzenie się o tych samych godzinach wspiera prawidłowe funkcjonowanie człowieka i zapewnia energię na cały dzień.

 

 

 

 

Wprowadza to balans do naszego życia ponieważ normuje dobę i pomaga w zarządzaniu czasem i planowaniem dnia.

 

 

 

Najbardziej efektywnymi godzinami snu jest przedział pomiędzy 23:00, a 7:00, dlatego też bardzo dobrze jest zasypiać w takich okresach.

 

 

 

 

 

 

8. #Stres i negatywne emocje

 

Napięcie i zdenerwowanie skupia myśli wokoło sytuacji negatywnych. Nasz umysł przestaje myśleć racjonalnie i całą swoją energię przekłada na zadręczanie się niepowodzeniami.

 

 

 

 

Zauważmy, że każda negatywna emocja pociąga za sobą kolejną i właśnie w ten sposób wchodzimy w cały wir nieprzyjemnych myśli. Zaczynamy się nakręcać i skupiać tylko i wyłącznie na naszych niepowodzeniach, zapominając o pozytywnych sytuacjach w dniu.

 

 

Odbija się to także na naszym zasypianiu ponieważ odczuwamy ciągły natłok myśli, który nie pozwala rozluźnić się i zrelaksować przed zaśnięciem, czego skutkiem jest bezsenność. W sytuacjach stresowych jest podobnie- denerwujemy się i myślimy o tym, co ma się wydarzyć- co przyprawia nas o stres.

 

 

 

 

 

 

9. #Brak rutyny

 

Nawyki to czynności, które nabywamy w wyniku ćwiczeń bądź regularności.

 

 

Bardzo dobrą metodą na zasypianie jest stworzenie sobie listy czynności, które mamy wykonać przed położeniem się spać.

 

 

 

Może być to kilka rzeczy, które nas relaksują bądź też takich, które są dla nas istotne do wykonania wieczorem. Duża część osób nie jest świadoma swoich nawyków, które ma od lat. Chociażby mycie ciała, zębów oraz spinanie włosów przed snem jest nawykiem- jeśli jest to stałe w życiu.

 

 

 

Przykład: Zawsze przed spaniem robię sobie herbatę ziołową, następnie idę umyć zęby i zmyć makijaż z twarzy- po czym nakładam krem. Kładę się do łóżka i czekam aż krem całkowicie wchłonie się w skórę mojej twarzy. Wyłączam Internet i włączam budzik na 8:00. To właśnie są moje przed senne nawyki.

 

 

 

 

 

 

10. #Używanie telefonu/komputera/telewizora przed snem

 

Mamy cały dzień na to aby “siedzieć na telefonie” bądź oglądać telewizor. Zastanawiam się zawsze: Dlaczego ludzie wieczorami zamiast zabrać się za dobrą książkę i nie męczyć oczu- oglądają telewizor?

 

 

 

 

Uświadom to sobie: Patrzenie się w ekran powyżej dwóch godziny dziennie powoduje bóle głowy, karku, szyi oraz problemu ze wzrokiem. Część z nas pracuje na komputerze czyli 8 godzin dziennie patrzy się w monitor. To jeszcze nic. Wracamy do domu po dniu pracy i co robimy? Siadamy przed telewizor bo przecież trzeba się odprężyć.

 

 

Zastanówmy się nad tym, jak męczymy nasze oczy podczas takiego trybu i w jakim stopniu odbija się to na nasz sen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *