Rodzaje zadań symulacyjnych stosowanych podczas rekrutacji:
Zadania praktyczne sprawdzające wiedzę
Są stosowane po to, by sprawdzić wiedzę kandydata w danym obszarze. Są ściśle związane z wymaganą na dane stanowisko wiedzą. Przykładem zadania praktycznego może być np. poproszenie o znalezienie błędów we fragmencie kodu na stanowisku testera oprogramowania. Z reguły w ocenie zadania praktycznego na rekrutacji bierze się pod uwagę dokładność i poprawność wykonania oraz czas jaki spędził nad zadaniem kandydat. Jeśli dodatkowo na stanowisku ważna jest umiejętność pracy pod presją czasu, kandydat dostanie określoną ilość czasu na rozwiązanie zadania.
Case Study (analiza przypadku)
Kandydat otrzymuje do rozwiązania rzeczywisty problem jaki zaistniał lub mógłby zaistnieć w firmie na danym stanowisku, z prośbą o zaproponowanie metody jego rozwiązania. W tym przypadku ocenia się sprawność kandydata w zakresie wyciągania wniosków, analizy danych oraz korzystania z własnej wiedzy.
Symulacja z aktorami
Przy takim zadaniu osoba rekrutująca (lub zaproszona osoba z firmy) odgrywa określoną rolę- np. klienta lub podwładnego, a zadaniem kandydata jest takie poprowadzenie rozmowy, by osiągnąć określony na początku zadania efekt (np. sprzedać usługę, odbyć efektywną rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem). Osoby rekrutujące oceniają tu zarówno zachowanie kandydata, efektywność jego przekazu, styl komunikacji, posiadane kompetencje miękkie.
Prezentacje
Ta forma zadania najczęściej wymaga od kandydata uprzedniego przygotowania prezentacji na zadany temat. Może być to temat związany ze stanowiskiem pracy lub luźny (np. zainteresowania kandydata). Zadania te mają na celu sprawdzenie zarówno przygotowania się kandydata do zadania jak i jego umiejętności perswazji, nawiązywania kontaktu, radzenia sobie ze stresem.
0 Comments