Brak Ci poczucia własnej wartości? Odzyskaj je już dzisiaj!

by Psychologia PL0 comments

“Mam 24 lata i pełno problemów na głowie…

Aktualnie jestem studentką trzeciego roku studiów ekonomicznych, ale nie jestem co do nich przekonana. Wydaje mi się, że nie pasuje do tej branży, bo nie czuję pociągu do uczęszczania na zajęcia i własnej nauki. Tylko właśnie w tym problem.

Nie mam pasji, zainteresowań i hobby. Nie jestem w stanie określić, jaki jest mój cel w życiu i do czego dążę. Nie zarabiam pieniędzy, bo studia pochłaniają zbyt dużą część mojego czasu, a sama jestem zmęczona, aby jeszcze po nich pracować. Moje życie jest nudne i monotonne. Czuje straszną rutynę i nie wiem co z tym zrobić. Chciałabym zacząć się czymś interesować, ale raz, że nie ma takich rzeczy i dwa, że boję się presji jaka spadłaby na mnie.

Możecie tego nie rozumieć, ale zawsze wmawiano mi rywalizację, zawsze musiałam być lepsza od innych i udowadniać to na bieżąco rodzinie. Robiłam to tylko dla nich, a moje własne poczucie wartości spadało.

Wszyscy wokoło mnie doceniali, ale ja sama tego nie robiłam, tak samo, jak nie spełniałam swoich marzeń, nigdy. Dawno temu jeszcze je miałam, ale wolałam zadowalać innych i robić coś, co mi się nie do końca podoba, aby inni się cieszyli. To jest w zasadzie mój największy problem, robię wszystko pod ludzi i się zagubiłam.

Nie wiem, kim jestem, nie wiem, która zakładana przeze mnie maska jest tą prawdziwą, a jest ich dużo. Chcąc przypodobać się wszystkim, zmieniam zachowanie. Zachowuje się w taki sposób, aby mój rozmówca mnie polubił bądź zaakceptował. Do takiego stopnia boję się oceny, że wolę grać. Raz w żartach usłyszałam, że mogłabym być świetnym marketingowcem, bo zawód ten wiąże się z dopasowywaniem. Wtedy poczułam smutek, bo ktoś dostrzegł moje zachowanie, a ja uświadomiłam sobie prawdę.”

Powyższy przykład zachowania nie jest wymyślony, opis ten pasuje do pewnej osoby, którą poznałam lata temu. Ona sama ma świadomość tego, co ja wam przedstawiłam. Ma świadomość swoich problemów od niedawna i skłania ją to do pracy nad sobą, co uważam, jest doskonałym krokiem w przód. Wydaje mi się, że nie jest ona wyjątkowa w swoim myśleniu. Zapewne dużo osób z brakiem poczucia własnej wartości, część elementów z powyższego opisu mogą przypisać do siebie.

Jakie zatem czynniki wpływają na utratę pewności siebie i poczucia własnej wartości?

1. Rodzina

Tutaj bez spekulacyjnie trzeba podkreślić przysłowie “z kim przystajesz, takim się stajesz”. Chcąc czy nie chcąc, nasza rodzina jest ogromną częścią naszego życia.

Od urodzenia żyjemy z nimi i wychowujemy się względem ich norm i wartości, dlatego ma znaczący wpływ na nasze postrzeganie samego siebie. Rodzice poniżający swoje dziecko bądź chcący prowizorycznie pokazać jego atrybuty, pomimo braku poczucia komfortu u dziecka, mogą wpływać na właśnie jego poczucie wartości.

2. Znajomi

Podobnie jak z rodziną, znajomi są kolejną, największą grupą wpływających na nas ludzi. To oni, w szczególności w okresie buntu nastoletniego, otaczają nas i pomagają poradzić sobie z problemami.

Wszystko zależne jest, w jakie towarzystwo wejdziemy, a to zależne jest od tego, jak nasi rodzice wychowali nas i do czego będziemy mieć skłonności. To jakich ludzi wybieramy, nie bierze się znikąd, każda nasza decyzja została podjęta poprzez inną decyzję, która doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy.

3. Wrażliwość

To czy jesteśmy mocno wrażliwi i delikatni bardzo odbija się na naszej psychice i zdrowiu.

Osoba wrażliwa przeżywa mocniej, odczuwa mocniej i cierpi mocniej.

Odczuwa także większy strach i presję. Ma to swoje wady i zalety, zresztą jak każda cecha charakteru, ale warto mieć świadomość siebie i wiedzieć skąd nasze emocje się biorą i dlaczego.

W momencie posiadania takiej wiedzy jesteśmy przygotowani i gotowi do radzenia sobie z problemami.

4. Perfekcjonizm

Osoby takie chcą być w każdym zakresie najlepsze, dążąc do doskonałości i pokazania się w każdym świetle dobrze, zapominają o tym, że nie robią tego dla siebie. Ich ocena siebie skupia się na ocenie innych ludzi i przy każdym potknięciu prowadzi do strachu i lęku.

Osoby te odczuwają dużą presję i nie radzą sobie z nią.

W skrajnych przypadkach perfekcjonizm może potęgować złe nastroje, a nawet początki stanów depresyjnych.

5. Zazdrość i zawiść

Są to najgorsze emocje, które prowadzą do prowizorycznego podbudowaniu się na czyimś nieszczęściu. Mają one negatywny wpływ na nas samych, ponieważ zamiast skupiać się na sobie, zaczynamy myśleć o innych ludziach, a co gorsza, wywołuje to u nas zdenerwowanie.

Teraz krótkie wytłumaczenie, dlaczego skupiłam się właśnie na tych czynnikach.

Są to najczęstsze czynniki wpływające na utratę braku pewności siebie, a mając ich świadomość i znając je, możemy sobie pewne zachowania wytłumaczyć i poznać ich korzenie.

Dzięki temu zaczniemy bardziej się na nich skupiać i być może, nasza pewność siebie zacznie powracać.

Pamiętajcie, że zawsze znajdą się ludzie, którzy nas nie polubią, będą mieli do nas negatywne nastawienie bądź będą nam zazdrościć i zadawać nam ciosy, abyśmy upadli, ale to nasza sprawa, czy będziemy się tym przejmować.

Zastanówmy się także jacy my jesteśmy i jeśli zauważysz, któryś z powyższych czynników u siebie i zdasz sobie z niego sprawę, będzie to oznaczało, że…

ZROBIŁEŚ PIERWSZY KROK.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *