Asertywność- klucz do sukcesu.

by Psychologia PL0 comments

Myśląc o słowie “asertywność” wyobrażasz sobie zapewne, umiejętność powiedzenia “nie”.

Nie ma w tym nic dziwnego, bo w zasadzie to najprostszy sposób wytłumaczenia znaczenia tego wyrazu. Ja chciałabym wytłumaczyć je bardziej obszernie i skupić się na konsekwencjach jego stosowania. A więc zacznijmy.

Jesteś osobą konsekwentną swoich myśli, przekonań i wartości. Nie zmieniasz zdania jak chorągiewka. Umiesz stanowczo i jasno wyrazić swoje zdanie na dany temat oraz podzielić się opinią. Jesteś szczery wobec siebie i otaczających cię ludzi.

Odpowiadasz na ich komentarze bądź pytania zgodnie ze sobą i nie krępujesz się własnej inności poglądów. Nikt nie jest w stanie wpłynąć na twoją opinię, jeśli uważasz ją za słuszną. Każdą sugestię skierowaną do ciebie słuchasz i analizujesz, a później zastawiasz się czy jest słuszna.

Jeśli czytając ten opis, pomyślałeś o sobie to oznacza, że zaliczasz się do osób asertywnych. Powinieneś się bardzo cieszyć, bo patrząc na społeczeństwo, jesteś mniejszością.

Traktując nasze społeczeństwo jako jedną całość mogę powiedzieć jedno:

MAMY PROBLEM.

Jesteśmy niezdecydowani, przepełnieni wątpliwościami i strachem.

Boimy się zmian w życiu, zapominając o tym, że zmiana jest jedyną stałą, która nas otacza.

Boimy się rozwoju i myślimy negatywnie.

Duża część tych zachowań bierze się właśnie z braku asertywności. To właśnie my kierujemy wszystkimi wyżej wymienionymi aspektami.

 

Chcemy coraz więcej ciągłych zmian w życiu?

To stwarzajmy okoliczności, aby je wdrażać, bo czym tak naprawdę jest zmiana?

Rozwojem i postępem, zazwyczaj skierowanym w pozytywną stronę. Zgadzam się, mogą zaistnieć dla nas sytuacje wpływające negatywnie na dany moment w życiu, ale dzięki nim uczymy się na błędach i próbujemy uniknąć kolejnych źle podjętych decyzji. Każda zmiana zatem, nie zważając na jej słuszność, będzie dla nas kształcąca, a strach przed nią destrukcyjny.

A negatywne myślenie?

Co nam daje?

Jest dla nas motywacją?

Czy demotywacją?

Bardziej przybliżyłabym się ku temu drugiemu.

Zastanawialiście się kiedyś skąd w naszych głowach tyle negatywnych myśli? Czy to może przez niskie poczucie wartości? Czy bardziej przez lęk zakorzeniony w naszych głowach? Lęk przed nieznanym, bo przecież tego boimy się najbardziej, a odnosi się to, do wcześniej poruszonego wątku.


Boimy się rzeczy, których nie jesteśmy pewni. Boimy się ryzyka, a przecież, żeby cokolwiek osiągnąć musimy zaryzykować. W innym wypadku będziemy pasywni, ostrożni i nigdy nie dowiemy się nawet, co straciliśmy przez nasz wewnętrzny strach. Zaczniemy żałować, ale będzie za późno.

A co jest gorszego w życiu niż poczucie żałowania?

Żałowania, że się nie odważyliśmy. Będziemy żyć w przeświadczeniu, że nasze życie mogłyby być zupełnie odmienne i bardziej kolorowe, a nie jest przez nasz strach. Nie bójmy się życia, to co nas w nim czeka, jest już i tak zaplanowane.

Zacznij od małych rzeczy i próbuj pokonać swój lęk, a później, kiedy już to zrobisz, dziel się tym ze światem i pokazuj swoją asertywność.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *