A ty, jakim językiem miłości się posługujesz?

by Psychologia PL0 comments

Zauważyliście różnorodność otaczających nas związków?

Przyglądając się relacjom, zauważam ich zmienność charakteru- każda z nich bowiem opiera się na innych aspektach bliskości i wyrażania emocji. Jedni potrzebują dotyku, drudzy słów, a inni poświęconego czasu.

Jeszcze inni chcieliby pomocy przy najprostszych rzeczach bądź drobnych gestów świadczących o nieprzemijającym uczuciu. Ludzie przez całe życie poszukują bliskości i na przestrzeni lat odkrywają jaki sposób jej wyrażania jest im najbardziej potrzebny. Właśnie dlatego Gary Chapman opisał pięć języków miłości, które odnoszą się zarówno do jej wyrażania, jak i odbierania.

Zastanów się, jaki z języków jest Ci najbliższy do przekazywania partnerowi i którym językiem jesteś obdarowywany przez swojego partnera? Jeśli już odpowiesz sobie na zadane wyżej pytania, zastanów się, czy twoje oczekiwania są zgodne z rzeczywistością?

1. Kontakt fizyczny

Jest cisza. Leżycie razem, przytulacie się, czujecie swoją obecność i dotyk. Zbliża was to do siebie i czujecie się szczęśliwi. Czujecie się pełni, pełni swojej miłości, a słowa wyrażane w takich momentach nie mają dla was znaczenia.

To właśnie wasza namiętność zamienia się w niewypowiedziane słowa.

Liczy się dla was samo bycie razem i połączenie ciał. Jest to jeden z najbardziej powszechnych i poszukiwanych języków miłości, co świadczy o jego istotności. Można zatem stwierdzić, że dla bardzo dużej części osób kontakt fizyczny jest głównym postulatem miłości. Warto podkreślić, że nie musi chodzić tutaj o seks, ale jest on niezastąpionym łącznikiem pomiędzy ludźmi.

Zbliża, odkrywa prawdę i pociąga.


Wyraża miłość i ukazuje najbliższą bliskość, jaka tylko może istnieć. Seks odgrywa bardzo ważną rolę w naszej relacji, a jego brak powoduje oddalenie oraz izolację. Nie odsłaniamy się przed drugą osobą i nie pokazujemy naszego nagiego ciała. Być może świadczy to o naszych oporach i braku pewności akceptacji własnej osoby. Tak jak wcześniej wspomniałam, kontakt fizyczny nie musi tyczyć się seksu.

Głównym założeniem jest połączenie i poczucie bliskości, a to, w jaki sposób ukazuje się ono w relacji, zależne jest od poszczególnych związków. Każdy z nas inaczej odbiera fizyczność i bliskość: dla jednego będzie wiązać się to z przytulaniem, dla kolejnego z całowaniem, a dla jeszcze innego z seksem.

2. Słowa

Kocham cię. Szaleję za tobą. Chcę spędzić z tobą całe moje życie. Kochanie. Skarbie.

Kto z nas nie lubi słyszeć takich słów? Chyba wszyscy to uwielbiamy, czujemy się wtedy wyjątkowi i kochani. A czy wszyscy tego potrzebujemy? Czy jest to dla nas wyznacznikiem miłości? Tutaj powinniśmy się nad tym zastanowić, czy słowa znaczą dla nas więcej niż czyny? Czy potrzebujemy potwierdzenia miłości? Czy może wiązać się to z brakiem pewności o uczuciu drugiej osoby?

Jeśli na większość bądź wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, świadczy to o tym, że słowa są jednym z języków twojej miłości.

Potrzebujesz ich i sprawiają ci one szczęście, poczucie bliskości. To właśnie słowa wywołują u ciebie miłość, sprawiają jej głębie i prawdziwość. Słowa stanowią u ciebie ważność, a ich znaczenia potęgę. Potwierdzają cię w uczuciach, wprawiają w stan uspokojenia i nostalgii. Symbolizują twoją miłość.

3. Czas

Jesteście razem. Chodzicie po parku, po lesie, gracie w grę, rozmawiacie, przytulacie się, gotujecie.

Nie ważne co robicie, ważne, że jesteście razem.

Wykonujecie wspólnie czynności i to was do siebie zbliża. Znajdujecie dla siebie czas. Nie chodzi tutaj o nadmierną jego ilość, ale o intensywność i jakość jego wykorzystania. Czasami mniej znaczy więcej. Można razem obejrzeć serial i poświęcić temu kilka bądź kilkanaście godzin, ale czy jest to wartościowe spędzenie czasu?

Jesteście razem, ale czy czujecie uwagę? Czy czujecie, że czas ten był poświęcony wam? Ten język miłości jest wyjątkowy, ponieważ nie wymaga dużej uwagi. Wymaga on intensywności w nawet krótkich okresach, które okazują się dużo bardziej scalające niżeli długa obecność bez wystarczającej uwagi.

4. Podarunki

Prezenty. Prezenty. Prezenty.

Kto z nas nie lubi ich otrzymywać? A co tak naprawdę liczy się w prezentach? Czy ważna jest ich cena? Czy może ważniejsza jest trafność i poświęcenie? Prezenty są w stanie pokazać, kim jesteśmy dla drugiej osoby i co może dla nas zrobić, czym może nas obdarować.

Prezentem mogą być rzeczy materialne, ale także drobiazg, który świadczy o pamięci i ciągłych staraniach. A prezent, który wymagał od drugiego człowieka czasu i pracy? Czy nie jest przez nas bardziej doceniany?

5. Oddanie

Tutaj mowa jest o bezinteresownej pomocy, o chęci zrobienia czegoś dla drugiej osoby. Mogą to być najprostsze rzeczy, takie jak pomoc w codziennych obowiązkach. Zwykłe odciążenie drugiej osoby, które świadczy o uczuciach. Każdy z nas ma świadomość tego, że jako dwie odrębne płcie się różnimy.

Kobiety mają, a jeśli nie mają, to powinny mieć świadomość tego, iż mężczyźni potrzebują prostych komunikatów, powiedzenia czegoś wprost.

Tutaj kieruje się do wszystkich kobiet, które czują, że oddanie jest ich językiem miłości:

Powiedz swojemu chłopakowi, narzeczonemu, mężowi, jaka jest twoja potrzeba i czego od niego oczekujesz. Jeśli potrzebujesz pomocy i nie radzisz sobie z wszystkimi obowiązkami obciążającymi ciebie, powiedz mu to. Kochając cię, postąpi słusznie.

Jak dowiedzieć się, którym językiem miłości się posługujesz?

Zastanów się nad zachowaniem swojego partnera i postaraj się określić, którego z języków on używa. Pomyśl o waszej relacji i zwróć uwagę, w jakich momentach czujesz szczęście i pewność uczucia. Określając zachowania naszego partnera, łatwiej będzie nam określić nasz własny język miłości, ponieważ często jest on taki sam.

Jeśli odpowiada nam to, co dostajemy, zachowujemy się względem drugie osoby tak samo, poprzez nasze uczucie spełnienia. Jeśli nie odpowiada nam to, co dostajemy, czujemy się przytłoczeni i niezadowoleni z naszej relacji. Często zachowujemy się względem drugiej osoby, tak jakbyśmy sami chcieli być traktowani, a nasz partner nie czuje naszego starania, ponieważ nasze języki miłości się różnią.

Tutaj dosyć dobra rada dla osób, którym język miłości partnera nie odpowiada. Spróbuj zachowywać się względem drugiej osoby, tak samo ,jak zachowuje się ona względem ciebie, mimo iż sam nie jesteś z tego zadowolony.


Jest bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że to właśnie jest jej język miłości, którym próbuje nieudanie sprawić ci przyjemność. Zadowalając ją i ukazując zrozumienie, wasz relacja przezwycięży ciężkie momenty, a wtedy będziesz mógł porozmawiać ze swoją drugą połówką i dotrzeć do niej, zwracając uwagę na nie odpowiednio dostosowany do ciebie język, który może ulec zmianie. 

Język naszej miłości może wywodzić się od naszych rodziców ponieważ, wychowując się w ich otoczeniu, przenosimy na siebie ich zachowania i chcąc czy nie chcąc, nieświadomie zachowujemy się podobnie względem naszego partnera. Duże prawdopodobieństwo, że przenieśliśmy ich język miłości do naszej relacji, a czy jest on dostosowany do naszej drugiej połowy i odpowiada jej?

Tutaj musimy sami zastanowić się nad rozwiązaniem tej zagadki…

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *