5 finansowych aspektów, które powinny być nauczane w szkole

by Biznes PL0 comments

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami groteskowego spektaklu odbywającego się na arenie oświatowej. Nieustanne zmiany systemu edukacji świadczą o niespełnionych wymogach współczesnego szkolnictwa względem wyzwań, które świat rzuca pod nogi dzisiejszej młodzieży. Mowa tutaj o tej samej młodzieży, która będzie kreować przyszłość każdego narodu. Zatem nie trzeba nikogo przekonywać o istotności i wadze problemu.

W niniejszym artykule znajdziesz 5 finansowych płaszczyzn, które powinny zostać uwzględnione we wszelkich reformach oświaty.

Wiedza o podatkach

Widmo podatków staje się być owiane tak samo wielką tajemnicą jak fizyka kwantowa czy matematyka stosowana. Utwierdzenie w tej przerażającej tezie uwierzytelniły wyniki ankiet, które jasno wskazują, że obywatele nie mają bladego pojęcia, jakie jest źródło funduszy, którymi dysponuje rząd. Nie sposób nie wspomnieć, że są to zatrważające rezultaty sięgające milionów rodaków, którzy są nieświadomi istniejących powiązań finansowych między ich prywatnym portfelem a pulą środków rządowych. Uważam, że każdy obywatel zasługuje na uczciwe zbudowanie fundamentów wiedzy finansowej. Tym bardziej, że ten postulat nie stanowi pod żadnym względem wygórowanych oczekiwań, bowiem nawet najprostsze czynności dnia codziennego jak np. zakupy żabce, wiążą się z przepływem podatków (VAT).

Rozpoznanie możliwości rynku

Moment ukończenia edukacji szkolnej to często kluczowa chwila przesiąknięta duchem otwartości, odwagi, niezwykle silnie zakorzenionej motywacji oraz chęci do działania. To moment, w którym bezgraniczne zaufanie do siebie i w swoje zdolności może zaowocować podjęciem decyzji o utworzeniu własnej działalności. Młodzież powinna mieć dostęp do tej wiedzy, aby mieć świadomość, jak mogą pracować, w jakich strukturach, jakie korzyści mogą czerpać z danej działalności. Wychodzę z założenia, że również i tutaj, nie trzeba udowadniać stymulujących efektów dla gospodarki wynikających z egzystencji prywatnych tworów gospodarczych.

Spotkanie z rzeczywistością

Świat jest pełen możliwości. Nikt nie założył biznesu od samego czytania książek i zgłębiania teorii, choć z pewnością i te aktywnością tworzą solidne podwaliny niejednego przedsiębiorstwa. Potencjał młodzieży nie tkwi w nieskończonej wchłanialności teorii, której mają aż nadto w szkole, lecz w niesamowitych zdolnościach adaptacyjnych i ogromnych pokładach energii oraz chęci do pracy. Młodzież powinna odkrywać struktury instytucji finansowych a także brać udział w pragmatycznych przedsięwzięciach ekonomicznych, targach kariery oraz lokalnych wydarzeniach ukierunkowanych na rozwój w obszarze ekonomii i finansów.

Lektury finansowe

Patrząc na wcześniejszy punkt najwyraźniej czuć powiew kontrowersji. Jak książki, kiedy mowa o praktyce?

Kluczem do pogodzenia tego dysonansu jest kontekst, bowiem literatura finansowa skrywa w sobie niezwykłą prostotę. Istnieje całe multum książek, które napisane są bardzo przystępnym językiem, ponieważ skupione są na rzetelnym i praktycznym przekazie, aniżeli na ekspozycji piękna językowego. Wielu autorów jak np. sam Robert Kiyosaki przedstawia w ten sposób podstawy nauk ekonomicznych, zasady gry rynkowej, troskę o finanse osobiste i masę ciekawych zagadnień, które mogłyby stać się tematem lekcji przedsiębiorczości.

Obserwacja świata

To najwyższy wymiar praktyczności. To dialog w związku z otaczającymi nas światem finansów i ekonomii. To zastanowienie się nad funkcjonowaniem kantorów i wymianą walut przed kolejną wycieczką szkolną. To krótka refleksja nad płatnościami elektronicznymi, które niejeden uczeń ma zaimplementowane w swoim smartfonie. To obeznanie rynku poszczególnych branż przed wyborem studiów. To nauka o tym, że świat na naszych oczach coraz bardziej dąży do finansjalizacji.

Realistycznie rzecz biorąc, przedstawione aspekty prawdopodobnie pozostaną przez wiele lat tylko w utopijnej rzeczywistości. Niemniej jednak Twoja edukacja bądź Twoich dzieci lub wnucząt nie musi opierać się tylko na systemowym nauczaniu. Rozpoznanie rynku, obserwacja świata czy zwykłe wdrażanie finansowych smaczków do codziennego dialogu to darmowy sposób na zakorzenienie podstawowych, a jakże pożądanych umiejętności. Stań się aktywnym korepetytorem do spraw edukacji finansowej Twoich pociech!

Paulina Słupska

Paulina Słupska

An analyst by education. Although I believe that analysis is the domain of exact scientists, it would not exist without creativity. I try to pour my creative outlook on the world onto e-paper. I'm one of those dreamy pragmatists who rely on constructiveness but, at the same time, let their imagination run wild. In my spare time, in addition to posing questions and refuting theses, I engage in more mundane activities. Sometimes it's yoga, sometimes process automation, sometimes graphic design, and sometimes spiritual development. It varies from time to time.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *