5 działań, które sprawią, że będziesz dobrym liderem.

by Biznes PL0 comments

Mały chłopczyk przyszedł pewnego dnia do swojego ojca, i zapytał:

„Tato, powiedz mi, co zrobić aby wszyscy koledzy mnie lubili i podążali za moim tropem? Mam dobre pomysły, ale nie umiem nikogo przekonać. Nie potrafię sprawić, aby wszyscy uwierzyli mi na słowo.”

Bycie liderem to prowadzenie ludzi swoją drogą, tak, aby stała się także ich. To wyznaczenie nurtu, kierunku i bycie pewnym za swoje decyzje. Bycie liderem oznacza wiarę w samego siebie, ale także wiarę w ludzi, którzy podążają za tobą.

To bycie pewnym siebie, ale nie zarozumiałym. To zwracanie uwagi na potrzeby ludzi, który Cię otaczają. To słuchanie, rozumienie, empatia, współczucie. Bycie liderem to tworzenie relacji i co najważniejsze, bycie liderem to ogromny zasób wiary.

Poznaj 5 działań, które sprawią, że staniesz się lepszym liderem!

  • Osadzenie w czasie

Aby móc podejmować decyzje bardzo ważne jest rozumienie czasu i umiejętność zarządzania nim.  Stwórz plan na najbliższy tydzień lub miesiąc. Przemyśl dokładnie to, co będziesz robił i zastanów się nad tym, w jaki sposób powinni działać ludzie, którzy z Tobą współpracują. Pamiętaj o tym, że czas jest pojęciem względnym i każdy człowiek będzie go inaczej odbierał. Dla jednej osoby godzina to dużo, dla drugiej mało. Każdy pracuje w innym tempie, inaczej je interpretuje.

  • Bądź partnerem, a nie szefem

Wyobraź sobie sytuację, że wchodzisz do pracy zestresowany. Boisz się, że zostaniesz na starcie skrytykowany lub osądzony o złą pracę pomimo tego, że starasz się z całych sił. To nie kwestia tego, że jesteś złym pracownikiem. Twój szef jest apodyktyczny, przewrażliwiony i nie szanuje Ciebie, jako osoby. Czy chciałbyś z kimś takim pracować? Czy wytrzymałbyś w takiej pracy dłużej mimo dobrych zarobków? Pewnie, że nie!

Aby ludzie, z którymi pracujesz byli zadowoleni musisz bezgranicznie im ufać. Podchodzić do nich po partnersku, bez zbędnego dystansu. Okazuj szacunek, doceniaj ich pracę, dawaj feedback, aby wiedzieli co robią dobrze, a co źle. Traktuj ludzi wokół siebie tak, jakbyś sam chciał być traktowany. Takie podejście wróci do Ciebie z powrotem!

  • Słuchaj!

Jeśli chcesz być wysłuchany, sam musisz od tego zacząć.

To najważniejszy element, który pomaga w tworzeniu jakiejkolwiek relacji. Aby współpracować z ludźmi efektywnie, skutecznie i przyjemnie musisz wiedzieć, czego oczekują. Staraj się zrozumieć inny punkt widzenia niż Twój poprzez aktywne słuchanie. Twórz notatki, analizuj je, wyciągaj wnioski – wszystko to uda Ci się zrobić jeśli tylko zaczniesz słuchać drugiego człowieka.

  • Systematyczność i pracowitość

Jeśli chcesz osiągnąć sukces musisz działać regularnie – o określonych godzinach i dniach. Jeśli wstaniesz z brakiem energii bądź gorszym nastrojem nie możesz się poddać. Pamiętaj, po co działasz i do czego dążysz – jaki jest Twój cel. Uszeregowanie priorytetów i powtarzanie sobie sensu działania pozwoli na utrzymanie regularności Twojej pracy, która wiąże się z pracowitością. Tak samo w przypadku osób, z którymi współpracujesz – to TY dajesz im przykład i to TWOJA postawa determinuje ich podejście do pracy. Jeśli jesteś zaangażowany i pełen wiary we własne możliwości, Twoi pracownicy to zauważą.

  • Nabierz odwagi i uwierz w siebie

Jedyna rzeczy, która powstrzymuje przed sukcesem i ogranicza nasze możliwości to strach. To emocja, która wpływa toksycznie na nasze decyzje, powoduje, że zatrzymujemy się w miejscu i przestajemy działać. Aby być dobrym liderem trzeba być pewnym siebie i nie bać się działać pod presją, czasami w środowisku ryzyka.

*TIP: Jeśli jesteś zestresowany i boisz się podjąć ważną decyzje, pomimo tego, iż masz świadomość jej słuszności – wypróbuj prostej zasady, która w szybki sposób zmotywuje Cię do działania. Zasada ta nazywa się 20 sekund i polega na tym, że przez 20 sekund masz przestać się ograniczać. Przestajesz się na ten krótki czas bać i podejmujesz decyzje czy przełamujesz samego siebie. Po określonym czasie 20 sekund – jeśli uda Ci się zrobić to, czego się zawsze bałeś, będziesz sobie wdzięczny i kolejnym razem wyzwanie stanie się dla ciebie prostsze.

Mały chłopczyk przyszedł pewnego dnia do swojego ojca, i zapytał: tato, powiedz mi, co zrobić aby wszyscy koledzy mnie lubili i podążali za moim tropem? Mam dobre pomysły, ale nie umiem nikogo przekonać. Nie potrafię sprawić, aby wszyscy uwierzyli mi na słowo.

Ojciec uśmiechnął się do syna i odpowiedział: najpierw sam uwierz w siebie. Kiedy to Ci się uda, każdy z Twoich kolegów to zauważy i uwierzy Ci.

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *