Zainteresowanie.

Zaintrygowanie.

Zastanawianie.

 

Mamy oczy, które pozwalają nam w szeroko rozumiany sposób widzieć otaczający nas świat.

Pozwalają nam na bezpośrednie wyrażanie emocji, w których słowa nie mają większego znaczenia. Możemy tą tezę poprzeć przykładem: 

Oglądacie film o cierpieniu innych ludzi. Łzy same napływają do waszych oczu. Następuje moment kumulacji, który oznacza spływanie ich po policzkach. Siedzicie z drugą osobą, która widzi waszą twarz i zaczyna rozumieć, co w danym momencie przeżywacie.

Łzy mogą odzwierciedlać różne emocje, począwszy od zdenerwowania, smutku, skończywszy na pozytywnym poruszeniu. Wszystko to można rozpracować patrząc na kontekst sytuacji i mimikę twarzy uczestniczącą w całym procesie.

Nie jest to artykuł kierujący uwagę na łzach, lecz na wzroku, dlatego też należy opisać pozostałe emocje z nim związane, które są cięższe do zidentyfikowania.

Co jeszcze mogą wyrażać oczy?


Zauważyliście różnice w widzeniach? Każdy człowiek patrzy w zupełnie inny sposób. W jednym oku można zobaczyć współczucie, w drugim podniecenie, a w jeszcze innym zazdrość.

Oczy zmrużone, ciągnące swój wzrok z góry na dół i z dołu ku górze. To mocny wzrok, nie widzący nic wokół. Do tego delikatnie rozchylone usta bądź przygryzanie dolnej wargi. Takie sygnały świadczyć mogą o pożądaniu czy też podnieceniu. Może dotyczyć to osób, ale także przedmiotów.

Kolejna sytuacja:

Patrzenie się w jedno miejsce, nie odciągając od niego wzroku. Chwilowe zmiany kształtu oka poprzez zwężanie i otwieranie go, naprzemiennie. Można identyfikować to z zawieszeniem, które świadczy o myśleniu na jakiś określony temat. Zatem sygnały te właśnie o tym świadczą, o zastanawianiu się.

Szeroko otwarte oczy, praktycznie najbardziej jak tylko jest to możliwe. Proces ten jest chwilowy i nie zmienny w tym krótkim okresie. Dodatkowo otwarte usta, które tworzą literę “O” w swoim kształcie.

Tutaj mowa o zdziwieniu czyli momencie zaskoczenia i niedowierzania.

 

Oczywiście przykładów takich można by wymienić więcej ponieważ każdy rodzaj patrzenia oznacza coś innego. Skupiłam się akurat na tych trzech przykładach bo mocno odzwierciedlają określone emocje.

Nie każdy wzrok będzie łatwy do rozszyfrowania, a właściwie nawet możliwy. Są spojrzenia, na które będziesz patrzył i nie będziesz rozumiał ich założenia i emocji, ale być może rozpoznasz kłamstwa. Kłamstwa, które ciężko ukryć ponieważ nieświadomie patrzysz w różne strony, a właśnie one sygnalizują o tym, czy warto ci wierzyć. I nie tylko.

Chciałbyś wiedzieć więcej o wyrażanych emocjach we wzroku i bardziej dostrzegać je u innych? Jak w każdym aspekcie, powinieneś zacząć od siebie. A co to dokładnie oznacza? Podczas odczuwania określonej emocji zastanów się nad swoją mimiką twarzy i wyrazem oczu. Skupiaj się na tym i myśl o tym.

Możesz także stanąć w lustrze i próbować wyobrazić sobie przedmioty, ludzi bądź sytuacje wywołujące u ciebie złość, irytację, zazdrość czy smutek. Podczas tego obserwować swoją twarz i zastanowić się jak twoje oczy wyrażają te emocje. Jeśli już uda ci się przeanalizować siebie, możesz zacząć zwracać uwagę na innych i próbować odczytywać ich ukryte w twarzy zapędy.

Największym ślepcem jest ten, kto nie chce przejrzeć.

–  José Saramago

Aneta Sznicer

Aneta Sznicer

Founder of Mood & Read, HR specialist, copywriter, marketer, and soon to be psychologist. I help people achieve their goals by teaching social skills. Personally, I love playing the piano, dancing and singing. Anything to do with music helps me to find myself in reality. If you listen carefully, you will be able to hear your emotions. If you are able to hear them, you will know yourself even better and stronger. Thank you for visiting my website. It is a pleasure to get to know you.

Contact us – we are here for you.

We offer copywriting services and business psychology training. Let’s talk 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *